13 Kolay Adımda Duvarlar Nasıl Boyanır

duvar boyama

Bir odayı boyamak, tüm yaşam alanınızı değiştirebilecek kolay bir ev geliştirme projesidir. İşte ev sahiplerinin, evinizdeki tüm odayı duvar boyamak için ihtiyaç duyacakları temel öğeler.

Boya Malzemeleri: Seçtiğiniz birkaç galon boya rengine ek olarak, uygun şekilde kaplayabilmeniz için karıştırma çubuğuna, ruloya ve bir boya tepsisine ihtiyacınız olacaktır. 
 

Boya Ruloları ve Fırçalar 


Duvarlarınızın üst kısımlarına ve tavanınıza ulaşabilmeniz için birkaç boya rulosuna ve uzatma sapına ihtiyacınız olacak. Ayrıca pervazlarınızın etrafındaki rötuşlar için boya fırçalarına veya açılı fırçalara da ihtiyacınız olacak.
 

Damla Bezi ve Maskeleme Bandı


Zemininizi sıçrayan boyalardan korumak için elinizde birkaç parça damla bezi veya ressam kağıdı olduğundan emin olun. Ayrıca pervazlarınızı, kapı kasalarınızı ve çıkış kapaklarınızı korumak için boyacı bandına veya maskeleme bandına ihtiyacınız olacak. Herhangi bir başıboş boya sıçramasını temizlemeniz gerekirse diye, elinizde birkaç bez bulundurun.

Astarlama Araçları: Duvarınızdaki tüm oyukları doldurmak için macun, bir sıyırıcı ve ince taneli zımpara kağıdına ihtiyacınız olacak. Ayrıca bir veya iki galon boya astarına ve bir miktar ince zımpara kağıdına ihtiyacınız olacak.
 

Bir Oda Nasıl Boyanır?


Kendi evinizi boyamak için bu basit adımları izleyin.

Alanınızı temizleyin. Çalışma alanınızı tüm hareketli mobilya ve duvar askılarından temizleyerek başlayın. Hareket ettirmesi zor olan büyük mobilya parçaları (piyano gibi) varsa, bunları bir alt tabaka ile kaplayabilirsiniz. Tüm mobilyalarınızı saklamak için açık alanınız yoksa, her şeyi odanın ortasına, duvarlardan uzağa taşıyın.

Pencerelerinizi açın. Herhangi bir iç mekan boyama projesi sırasında boya dumanları çok rahatsız edici ve rahatsız edici olabilir, bu nedenle çalışma alanınızın iyi havalandırıldığından emin olun. Biraz temiz hava almak için pencerelerinizi açın. Hava akışına yardımcı olmak ve boyanızın daha hızlı kurumasını sağlamak için birkaç fan kurun.

Duvarlarınızı inceleyin. Duvarlarınızda büyük delikler veya ezikler olup olmadığını kontrol edin. Bu delikleri doldurmak için dolgu macunu kullanın ve düz bir yüzey oluşturmak için macun bıçağınızla fazla dolguyu kazıyın. Macun kuruduğunda, daha pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için zımpara kağıdınızla zımparalayın. Duvarlarınızda delikler veya başka izler kalmadığında, onları yıkamak için bir bez ve biraz ılık su kullanın. Boyamaya başlamadan önce her şeyin kurumasını bekleyin.

Damla bezlerini yerleştirin. Boya damlacıklarının yere düşmesini önlemek için odanın tüm zeminini damla bezleriyle kaplayıp, maskeleme bandı ile yere sabitleyin. 

Herhangi bir duvar armatürünü bantla koruyun. Üzerine boyamak istemediğiniz duvar armatürlerinin kenarlarını kaplamak için maskeleme bandını kullanın. Bunlar arasında ışık anahtarları, duvar aplikleri ve ışıklar, pervazlar, kapı kasaları ve süpürgelikler sayılabilir. Duvar prizleri için özel priz kapakları da satın alabilirsiniz.

Tavanı astarlayın. Tavanınızı boyuyorsanız, tavana bir kat astar uygulamak için uzatma sapı olan boya rulolarınızı kullanın. Ruloyu tavan boyunca tutarlı bir yönde kullanın. Tavanın kenarlarına ve köşelerine girmek için açılı bir boya fırçası kullanın.

Duvarları astarlayın. Duvarlarınızı astar ile boyamak için (tavanlarınızın yüksekliğine bağlı olarak) saplı boya ruloları kullanın. Bu, özellikle doğrudan alçıpan üzerine boyama yapıyorsanız önemlidir. İlk olarak, ruloyu astarla eşit şekilde kaplamak için boya tepsisinin düz yatağına ruloyu daldırın. Bir seferde çok fazla boya kullanmayın. Ruloyu yukarı ve aşağı yönde kullanın, eşit kapsama için tüm çizgilerin veya çizgilerin üzerinden geçtiğinizden emin olun. Duvarın kenarlarına ve köşelerine girmek için açılı bir kestirme boya fırçası kullanın.

Astarı zımparalayın. Pürüzsüz bir yüzey için duvarlarda ve tavanda astarı zımparalamak için ince taneli zımpara kağıdı kullanın.

Boyanızı karıştırın. Yeni bir boya kutusu açtığınızda, boyanızın düzgün olduğundan emin olmak için kullanmadan önce iyice karıştırmanız gerekir. Boya tepsinize biraz boya dökmeden önce boyayı iyice karıştırmak için boya karıştırma çubuğunuzu kullanın.

Tavanınızı boyayın. Tavanı astarlarken yaptığınız gibi, tavanınıza ilk boya katını vermek için saplı boya rulonuzu kullanın. Boyanın üzerinize damlamaması için doğrudan başınızın üzerini boyamadığınızdan emin olun. Boyanın tamamen kurumasını sağlayın.

Duvarlarınızı boyayın. Şimdi duvarlarınıza ilk kat boyasını vermenin zamanı geldi. Astarda yaptığınız gibi, duvarlarınızı rulonuzla yukarı ve aşağı hareketlerle boyayın, eşit kapsama için tüm çizgileri kaplayın. Köşelere girmek ve herhangi bir duvar armatürünün etrafından dolaşmak için bir boya fırçası kullanın. Bu ilk kat boyanın tamamen kurumasını sağlayın.

İkinci bir kat uygulayın. Koyu renkli duvarları düz ve eşit bir renge boyamak, duvarlarınıza en az iki kat boya vermenizi gerektirecektir. İlk kat boyayı uygulamak için kullandığınız tekniğin aynısını izleyin. İkinci kat ile duvarın hangi bölümlerinin daha önce boyandığını takip etmek daha zor olabilir, bu nedenle duvarın her santimetre karesini kapladığınızdan emin olmak için sistematik bir sırayla boyayın. Bu ikinci katın kurumasına izin verin.

Alanı temizleyin. Boya işini bitirdikten sonra, temizleme zamanı. Boya fırçalarınızı, rulolarınızı ve tepsilerinizi bir lavaboya götürün ve iyice yıkayın. Fırça kıllarındaki fazla boyayı temizleyin, aksi takdirde sertleşir ve fırçalarınız bozulur. Tüm fikstürleri ve kenarları korumak için kullandığınız tüm bantlarını nazikçe çıkarın. Damla bezleri zeminden çıkarın.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.