5 Farklı Duvar Boyası ve Deseni

duvar boyama

Yansıtıcılıklarına göre sınıflandırılmış beş tip boya vardır:

Düz/Mat: Düz boyalar (mat boyalar da denir) en az miktarda parlaklığa sahiptir. Diğer boyalar arasında en fazla örtücülüğü sağlarlar ve tırnak delikleri gibi kusurları kapatmak için daha az kat gerektirirler. Kapatma için harika olsalar da en az dayanıklı boya türüdür ve temizleyici ile işlenirse zarar görürler, bu nedenle yemek odaları ve dokunulmayacak yüzeyler gibi trafiğin az olduğu alanlarda en iyi şekilde kullanılırlar.

Yumurta Kabuğu: Yumurta kabuğu çok popüler bir boyadır. Düz boyalardan biraz daha parlaktırlar (yumurta kabuğunun hassas, düşük parlaklığı ile), kusurları örterler ve düz boyalardan daha dayanıklıdırlar. Yumurta kabuğu deseni boyalar, aile odaları, antre ve koridor gibi düşük veya orta trafikli yerler için mükemmeldir.

Saten: Saten yüzeyler en yaygın iç cephe boyasıdır. Kadifemsi bir parlaklığa sahiptirler ve düz ve yumurta kabuğu boyalardan daha kolay temizlenirler; bu da onları mutfaklar, oturma odaları, salon ve banyolar gibi yoğun trafik olan alanlar için mükemmel bir seçim haline getirir. (Saten boya kullanmadan önce, parlaklıklarının ne yazık ki fırça darbelerini ortaya çıkarmaya daha yatkın olduğunu ve rötuşları biraz zorlaştırdığını unutmayın.)

Yarı Parlak: Yarı parlak boyalar parlak ve yansıtıcıdır. Son derece dayanıklı ve küflenmeye karşı dayanıklıdırlar, bu nedenle en çok çocuk odaları, mutfaklar ve banyolar gibi çok fazla yıpranan veya neme maruz kalan odalarda kullanılırlar. Daha parlak bir yüzey olarak, daha az parlak boyalardan daha fazla kusur gösterecektir.

Parlak: Parlak boyalar, grubun en parlak boyasıdır. Aynı zamanda en dayanıklı ve yıkanabilir olanlardır, bu nedenle günlük fırçalamayı halledebilirler. Kapılar, döşemeler ve dolaplar için bu boya ailesini düşünün. Bir iç cephe boyası olmasının yanı sıra, panjur gibi şeylerde de dış mekan detayı olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, bu boyayı kullanırken hazırlık çalışması önemlidir - yanlış uygulandığında birçok kusur gösterebilir.
 

Son Kat Boya Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Mağazaya gidip bir boya seçmeden önce, doğru boyayı bulmanıza yardımcı olması için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var:

Trafik. Bir boya seçerken göz önünde bulundurulması gereken belki de en önemli şey, odanızın katlanacağı trafik miktarıdır. Mutfaklar ve oyun odaları gibi yoğun odalar, saten ve yarı parlak gibi daha dayanıklı yüzeylerden faydalanırken, yemek odaları gibi daha sakin odalar, yumurta kabuğu ve hatta düz boyalardan kurtulabilir.

Boya parlaklığı. Boya kaplamaları, parlaklıklarına göre, parlamayan düz kaplamalardan çok parlak kaplamalara kadar sınıflandırılır. Her kaplamanın parlaklığı, odaya geri yansıttıkları ışık miktarını etkiler, bu nedenle loş bir yeri aydınlatmaya yardımcı olmak istiyorsanız, biraz daha parlak bir yüzey mat bir yüzeyden daha iyi sonuç verir.

Yüzey kusurları. Bir yüzey ne kadar yansıtıcı olursa, boyadığınız şeyde o kadar fazla yüzey kusuru gösterecektir. Çok sayıda çivi deliği veya yaması olan bir duvar boyamak istiyorsanız, daha az parlak bir boya düşünebilirsiniz - bu, bu kusurları maskelemeye ve duvarın pürüzsüz görünmesini sağlamaya yardımcı olur.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.