7 Adımda Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür

duvar kağıdı nasıl sökülür

Duvar kağıdı, anında makyaj yapmak için duvarlara uygulayabileceğiniz bir duvar kaplaması türüdür. Duvar kağıdı, herhangi bir odaya doku, renk ve desen eklemeyi kolaylaştırır. Birkaç farklı duvar kağıdı türü vardır. En yaygın türlerden bazıları vinil duvar kağıdı, duvar kağıdı bordürleri ve çıkarılabilir duvar kağıdıdır.

Her tür duvar kağıdının kaplanmış bir kağıt yüzeyi ve yapışkan bir arka tabakası vardır. Eski evleri satın alan ev sahiplerinin yeni evlerinde eski duvar kağıtları ile karşılaşmaları muhtemeldir, ancak bunu sökmek için bir usta bulmanız gerekmez. 
 

Duvar Kağıdı Sökmek İçin Gerekli 12 Malzeme


İster yeni duvar kağıdı yapmayı, ister duvarları boyamayı planlıyor olun, önce eskileri çıkarmanız önemlidir. Bu Kendin Yap projesine başlamadan önce, söküm işlemi için ihtiyaç duyacağınız araçları düşünün.

1. Macun bıçağı: Duvar kağıdını çıkarmanıza ve duvar yüzeyine yama yapmanıza yardımcı olması için beş inçlik bir metal kazıma aleti kullanın.

2. Macun: Yeni duvar kağıdını boyamadan veya asmadan önce duvardaki oyukları yamalayın.

3. Zımpara kağıdı: Yeni boya veya duvar kağıdı ile bitirmeden önce duvar yüzeyini hafifçe zımparalayın.

4. Duvar kağıdı delme aracı: Delici, duvar kağıdında küçük delikler açarak duvar kağıdı kaldırma çözümünün daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

5. Ilık su: Ilık su, duvar kağıdı yapıştırıcısının çözülmesine yardımcı olur. Kaynar su kullanmaktan kaçının ve bunun yerine rahatça idare edebileceğiniz sıcak su kullanın.

6. Duvar kağıdı temizleme solüsyonu: Çeyrek su bardağı yumuşatıcıyı dörtte üç bardak sıcak su veya üçte bir bardak damıtılmış beyaz sirkeyi üçte ikisi bir bardak sıcak su ile karıştırarak duvar kağıdını çıkarmak için ev yapımı bir çözücü yapın.

7. Sprey şişesi: Duvar kağıdı temizleme solüsyonu ile doldurulmuş bir spor püskürtücü veya basınçlı püskürtücü kullanın.

8. Tornavida: Işık anahtarını ve çıkış kapaklarını çıkarmak için bir tornavida kullanın.

9. Bez: Zeminleri, elektrik prizlerini ve süpürgelikleri plastik muşamba veya örtü ile kaplayarak koruyun.

10. Maskeleme bandı: Brandaları yerinde tutmanıza yardımcı olacaktır.

11. Lastik eldivenler: Çıkarma işlemi dağınık olabilir. Lastik eldiven giyerek ellerinizi temiz tutun.

12. Duvar kağıdı buharı (isteğe bağlı): Duvar kağıdı buharı genellikle yerel donanım mağazanızda kiralanabilir. Özellikle inatçı duvar kağıtlarını çıkarmada iyidirler. Kaldırma yönteminize bağlı olarak, bir duvar kağıdı buharına ihtiyacınız olabilir veya olmayabilir.
 

7 Adımda Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür


1. Alanı hazırlayın. Önünüze çıkabilecek tüm aydınlatma armatürlerini çıkarın. Işık anahtarını ve elektrik prizi kapaklarını çıkarın. Zeminleri ve süpürgeliği plastik bir muşamba ile örtün. Süpürgeliklerin üzerindeki muşambayı bantlamak için maskeleme bandını kullanın. Elektrik çarpması riskini önlemek için çalıştığınız odanın elektriğini kesmek isteyebilirsiniz.

2. Duvar kağıdınızı ve duvar türlerinizi belirleyin. Hangi duvar tipiyle çalıştığınızı bilmek, ne kadar çözüm uygulayacağınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Duvar kağıdınızın sıyrılabilir duvar kağıdı olduğunu belirlerseniz, duvar kağıdını bir kazıyıcı ile kolayca kaldırabilirsiniz. Duvar kağıdı yapıştırıcısının tamamını çıkardığınızdan emin olmak için duvarları sabun ve ılık suyla yıkadığınızdan emin olun.
3. Bir çözücü yapın. Bir kısım yumuşatıcıyı üç kısım sıcak suyla veya bir kısım damıtılmış beyaz sirkeyi iki kısım sıcak suyla karıştırarak duvar kağıdını çıkarmak için ev yapımı bir çözücü yapın.

4. Solüsyonun üzerine püskürtün. Püskürtücünüzü solüsyonla doldurun ve küçük bölümler halinde çalışarak duvarları püskürtün. Çözeltinin kağıda tam olarak nüfuz etmesi için beş dakika beklemesine izin verin.

5. Duvar kağıdını delin. Kazıyıcınızı kullanarak duvar kağıdının bir dikiş yerini bulun ve kazıyarak çıkarmaya çalışın. İnatçıysa veya kuru hissediyorsa, bir duvar kağıdı delme aracı kullanmayı düşünün. Delme aracı, çözümün kağıda tam olarak nüfuz edebilmesi için duvar kağıdının üst katmanında küçük delikler açar. Delme aracını dairesel bir hareketle duvar boyunca yuvarlayın, ardından tekrar kazımaya başlamadan önce daha fazla çözücü uygulayın.

6. Nemli duvar kağıdını kazıyın. Duvarda bir dikiş yeri bulun ve bir kenarı kaldırmak için kazıyıcınızı kullanın. Duvarın altından tepeye doğru yolunuzu çizin. Giderken duvarı oymamaya dikkat edin. Tüm duvar kağıdını tüm duvardan kaldırana kadar küçük bölümlerde çalışın.

7. Temizleyin. Tüm duvar kağıdını kazıdıktan sonra, eski duvar kağıdı artıklarını çöp kutusuna atın. Kalan duvar kağıdı macununu çıkarmak için duvarları sabun ve suyla yıkayın. Oyukları veya delikleri dolgu macunu ile doldurun ve yeni duvar kağıdını boyamadan veya asmadan önce yamaları hafifçe zımparalayın.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.