Ahşap Nasıl Zımparalanır ve Boyanır

ahşap boyama

Mobilya ve dekoratif objeler gibi ahşap parçalar kişiselleştirilebilir ve basit bir kat boya ile dekorunuza uyacak şekilde yapılabilir. Bununla birlikte, boyamanın hemen hemen her zaman zımparalamadan önce yapılması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Ahşap zaten boyanmış veya verniklenmişse, zımparalama yüzeyi daha az parlak hale getirecek ve boyanın yapışmasını sağlayacaktır. Bitmemişse, zımpara, en eşit boya uygulaması için yüzeyi düzeltmeye yardımcı olacaktır.
 

Zımpara


Çalıştığınız ahşap parça küçükse, zımpara kağıdı ile elde zımparalayabilirsiniz; Eğer büyükse, yörünge zımpara makinesi veya başka tip bir son işlem zımparası ile daha iyi şansınız olur. Parça çıplak ahşapsa, 80 veya 100 numara pürüzlü bir zımpara kağıdı ile başlayın ve pürüzsüz hale geldikçe, tamamen pürüzsüz ve zımparalanmış bir yüzey sağlamak için kademeli olarak 120, 150 ve son olarak 180'lik daha ince zımparalara geçin. Bununla birlikte, ahşap önceden boyanmış veya verniklenmişse, büyük olasılıkla yalnızca 150 veya 180 kumlu ince bir zımpara kağıdı ile çizikleri ve pürüzlü noktaları zımparalamanız gerekecektir. Zımparalamayı bitirdikten sonra, ahşabın tozdan arındırıldığından ve astarlamaya hazır olduğundan emin olun.
 

Boyama Öncesi Astar


Ahşap parçanızı, çıplak ahşaba su bazlı lateks astardan daha iyi yapışma eğiliminde olan yağ bazlı bir astar ile astarlayarak boyamaya hazırlayın. Gri astar, kırmızı veya lacivert gibi koyu renkler için en iyi seçimdir, açık gri renkli astar veya beyaz ise pastel gibi açık boya renkleri altında en iyi sonucu verir. Büyük bir ahşap veya mobilya parçası için sprey astar, fırça ile astarlamaya göre daha düzgün bir kaplama sağlar. Her katın bir sonrakinden önce tamamen kurumasını sağlayarak iki veya üç kat astarlayın.
 

Boyama


Yağ bazlı astar ile astarladıktan sonra yağ bazlı veya lateks bazlı boya kullanabilirsiniz. Bir ev projesi için, lateks bazlı bir boyanın temizlenmesi daha kolay olacaktır ve yağ bazlı boya ile ilişkili zararlı kimyasalların ve dumanların çoğunu içermeyecektir. Ek olarak, uygulanması daha kolaydır ve katlar arasında daha hızlı kurur. Birden çok ince, eşit kat boya uygulamak için bir boya fırçası kullanın ve boyanın her kat arasında tamamen kurumasını sağlayın. Üç veya dört ince kat uygulamak, iki kalın kattan daha düzgün bir sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır. Bir fırça yerine bir boya rulosu kullanmaktan daha rahatsanız, daha fazla kontrol için ve köpüren boyayı önlemek için daha küçük bir rulo seçin. Mobilya boyuyorsanız, dayanıklılık ve kolay bakım için yarı parlak, yumurta kabuğu veya saten boya seçin.
 
İnce Kaplama

Yoğun bir şekilde ticareti yapılacak bir mobilya parçasını boyuyorsanız, ekstra bir koruma katmanının yanı sıra temizlenmesi kolay bir yüzey için şeffaf bir son kat ile bitirmek mantıklıdır. Boya tamamen kuruduğunda, parçanıza iki kat halinde su bazlı bir son kat uygulayın ve ikinci katı uygulamadan önce ilk katın tamamen kurumasını sağlayın.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.