Aydınlatma Boya Rengini Nasıl Etkiler?

mutfak boyası renkleri

Hiç bir arkadaşınızın evinde bir boya rengi gördünüz ve evinizde o rengi denediniz mi? Çoğu zaman, kullanılan parlaklık ve odadaki aydınlatma gibi çeşitli faktörler nedeniyle renk belirgin şekilde farklı görünecektir. Hem doğal ışık hem de yapay ışık, yüzeylerinizde bir rengin görünme biçiminde büyük bir fark yaratabilir.

Renk insan gözünü şaşırtabilir. Birçok beyaz oda, etrafındaki doğal ortamın renklerini alır. Örneğin, sabahları sarılar ve akşamları daha çok pembe veya turuncu. Ayrıca pencerelerden bol miktarda doğal ışık alan birçok oda, günün saatine bağlı olarak farklı görünmektedir. Yapay ışığa gelince, bazı renkleri daha koyu veya daha soluk gösterebilir. Bir boya rengi seçerken ev sahiplerinin yapay ve doğal ışıkla ilgili olarak neleri düşünmesi gerektiğine daha yakından bakalım.
 

Doğal Işık


Pencerelerinizden dışarıdan gelen ışık anlamına gelen doğal ışık, bir alanın genel görünümünü önemli ölçüde değiştirebilir. Güneşin yönüne bağlı olarak, boyanız günün farklı saatlerinde farklı bir renk alabilir.

Örneğin, boyadığınız oda kuzeye bakıyorsa, herhangi bir pencereye girecek ışık daha yumuşak olacak ve daha sıcak bir etki yaratacaktır. Bu, daha koyu tonların daha koyu görüneceği ve açık renklerin daha bastırılacağı anlamına gelebilir. Boyamakta olduğunuz oda güneyden bir görünüme sahipse, en yoğun ışığı alacaktır. Daha koyu renkler bir şekilde parlaklaşacak ve açık renkler odayı soluk bırakma potansiyeline sahip olacaktır. Akşam, evinizin batı tarafındaki bir oda, eklenen turuncu, kırmızı ve sarı renklerin sıcaklığına sahip olacaktır. Doğu ışığı, odanızın duvarlarına biraz yeşillik katar. Bu odayı yumuşak, neşeli sarılarla aydınlatabilirsiniz. 

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için maltepe jotun bayi sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Yapay Işık


Evinizdeki genel aydınlatma yapay aydınlatma olarak kabul edilir ve bu da duvarlarınızdaki boyanın görünümünü değiştirebilir. İç mekan aydınlatması genellikle akkor, flüoresan ve bazen halojen ampullerin bir kombinasyonundan elde edilir. Akkor ampuller sarı veya kehribar rengi bir dokunuşla sıcak ışık sağlar ve floresan ampullerden daha sıcaktır. Kırmızı, sarı veya turuncu gibi parlak ve sıcak renkler, akkor ampuller odanızı aydınlatırsa daha yoğun görünür.

Floresan ışıklar ise soğuk, hafif mavimsi bir ışık yayar ve maviler veya yeşiller gibi soğuk renklerle iyi çalışır. Doğal ışığın kopyalanması söz konusu olduğunda halojen ışıklar en yakın olanıdır. Halojen ışık çoğunlukla beyaz ve parlaktır ve rengi diğer yapay ışık kaynakları kadar bozmaz.

İç mekan odalarınızdan herhangi birini boyamayı düşünüyor ve yapay veya doğal ışığınızın rengin görünümünü nasıl değiştirebileceği konusunda endişeli misiniz? Her duvarda birkaç örnek denemenizi ve günün farklı saatlerinde bunu izlemenizi öneririz. 
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.