Basamaklar İçin Zemin Boyası Nasıl Kullanılır

basamak boyama

Ahşap zeminleriniz boyanmışsa, zemin yüzeyinden yukarı veya aşağı giden tüm basamakları eşleştirmek için aynı boyayı kullanmak dekorasyon açısından mantıklıdır. Hem zeminler hem de basamaklar için yağlı veya lateks bazlı boya kullanabilirsiniz. Lateks popüler bir seçimdir çünkü çabuk kurur, nispeten düşük kokuya sahiptir ve boyamayı bitirdiğinizde kolayca temizlenir. Yağ bazlı boya, sert ve parlak bir yüzey sunar, ancak kuruması daha uzun sürer ve fırçalar ve herhangi bir dökülen madde mineral ispirto ile temizlenmelidir. Veranda ve pvc zemin kaplama boyası etiketli dış cephe boyası bulabilmenize rağmen, iç mekan basamaklarında herhangi bir emaye boya kullanabilirsiniz.

1. Adım

Bir kovayı ılık suyla doldurun ve az miktarda çok amaçlı temizleyici ekleyin. Temizleme solüsyonuna batırılmış bir bezle her adımın üstünü, ardından altındaki yükselticiyi silin. Adımların en üstünden başlayın ve aşağı inin. Temiz bir bez ve sade suyla dolu bir kova kullanarak temizleyiciyi durulayın. Adımların kurumasına izin verin.

2. Adım

Bir macun bıçağı kullanarak ufalanmış boyaları kazıyın. Orta taneli zımpara kağıdı ile kazınmış alanları zımparalayın, ardından pürüzlü kenarları ince taneli zımpara kağıdı ile düzeltin. Basamakların mevcut boyası çok parlaksa, yeni boyanın yapışma kabiliyetini artırmak için merdivenlerin tüm yüzeylerini ince zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayın. Toz ve kalıntıları temizlemek için adımları vakumlayın. Bir yapışkan bez kullanarak kapsamlı bir toz alma ile süpürmeyi takip edin.

3. Adım

Basamakların yanındaki tüm yüzeyleri boyadan korumak için maskeleme bandını kullanarak maskeleyin. Orta boy bir fırça kullanarak basamaklara ince bir kat astar uygulayın. Ayrıca kenarlar için kullanışlı bir açılı kanat fırçası da bulabilirsiniz. Adımların en üstünden başlayın ve aşağı inin. Boyamadan önce gerekli kuruma süresi miktarını belirlemek için ürünün talimatlarını kontrol edin.

4. Adım

Bir kutu lateks emaye veya yağ bazlı boya açın ve bir boya çubuğu ile iyice karıştırın. Boyanın bir kısmını bir boya tepsisine dökün. Orta boy bir fırça ve/veya açılı bir kanat fırçası kullanarak basamaklara hafif bir kat boya uygulayın, merdivenlerin tepesinden başlayıp aşağı inin. Boyanın birkaç saat veya boya kutusunun üzerinde belirtildiği şekilde kurumasını bekleyin. İkinci bir açık kat boya uygulayın ve kurumasını bekleyin. Maskeleme bandını çıkarın.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.