Bol Doğal Işık Alan Odalar için En İyi Boya Renkleri

renk şeması

Bir boya rengi seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır: tasarım şeması, mobilya ve aydınlatma. Özellikle güzel doğal ışığın girmesine izin veren çok sayıda pencereniz varsa, odanızın baktığı yön de dikkate alınmalıdır. Pencereleriniz nerede olursa olsun işe yarayan benzersiz renkler vardır, ancak coğrafya ve konumlandırmanın nasıl ve neden fark yarattığını biraz öğrenmek akıllıca bir fikirdir.

Odanız ister kuzeye, ister doğuya, ister güneye, ister batıya bakıyor olsun, odanızın baktığı yöne göre boya rengi seçme konusunda kılavuzunuz burada.
 

Kuzeye Bakan Odalar için En İyi Boya Renkleri


Kuzeye bakan odalar serin. Bu yenilikçi tarzda değil, ışık biçiminde. Dolaylı güneş ışığı, parlak günlerde bile üşümelerini sağlar. Bu alanlar için renk seçerken, sade beyaz da dahil olmak üzere gri, mavi, yeşil veya lavanta alt tonlu olanlardan kaçının. Bu tonlarda, iyi dekore edilmiş bir oda bile pis ve itici görünecektir. Peki kuzeye bakan odaları nasıl çekici hale getirirsiniz? Bunları dengelemek için sıcak renkler kullanın. İşte kuzeye bakan odalar için kullanmayı düşünebileceğiniz en iyi boya renklerinden birkaçı.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için iç cephe boya sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Bol Işık Olan Kuzey Odaları

Odanızın kuzeye bakması, çok fazla doğal ışık alamayacağı anlamına gelmez. Çok sayıda penceresi olan kuzeye bakan odalar, gün boyunca nispeten tutarlı kalan bol miktarda güneşe maruz kalabilir. İyi aydınlatılmış kuzey odaları için Malt Süt veya Ekşi Hamur gibi daha nötr tonlar seçin.

Özünde nötr olan Ekşi Hamur, neredeyse kuru buğday renginde sıcak bir bronzluktur. Güneşte parlar ve gölgeli bir odayı ısıtır.

Daha Az Pencereli Kuzey Odaları

Bununla birlikte, özellikle odanızın yalnızca bir penceresi varsa, kuzeye bakan birçok oda evde loş bir şekilde aydınlatılmış görünmektedir. Bu odalar için tuğla tozu gibi daha cesur boya tonlarını seçmekten çekinmeyin.

Vurgulu duvarlar veya yoğun bir renk patlaması gerektiren odalar için tuğla tozunu deneyin. Bu canlı ton gerçek, koyu bir kırmızıdır. Ama kırmızı ruj gibi unutmayın: biraz uzun bir yol gider.

Kuzey Odaları İçin Son İpuçları

Kuzeye bakan odalar için renk seçmek zor olmak zorunda değil. Sadece sıcak renk olması gerekir. Gri, yeşil veya lavanta tonlarından kaçının ve hava nasıl olursa olsun yeriniz sıcak olacaktır.

Gün boyunca ışığın bir evin içinde nasıl hareket ettiği, boya renginizin nasıl göründüğü ve çağrıştırdığı ruh halleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu, özellikle sabah ilk iş olarak aydınlık ve güneşli odalar için geçerlidir ve daha sonra saatler geçtikçe yavaş yavaş kararır. Doğru renk seçimleri ile saat kaç olursa olsun motive, enerjik ve pozitif hissetmeye devam edebilirsiniz.

Doğuya Bakan Odalar için En İyi Boya Renkleri


Gün ışığı bir odadan geçerken zamanla renk değiştirir. Aydınlık, serin sabah ışığı alan doğuya bakan odalar için, hem sabah aydınlık hem de akşam loş durumda çalışmak için yapılmış açık ve güneşli renkleri düşünün. Doğuya bakan odalar için en iyi boya renkleri olduğunu düşündüğümüz şeyleri listeledik.

Bol Işık Olan Doğu Odaları

Doğuya bakan odanızda çok sayıda pencere varsa ve yeterli miktarda güneş ışığı alıyorsa, bazı boya renkleri diğerlerinden daha iyi çalışır. Açık ve nötr renkler genellikle güneşli doğu odalarında iyi sonuç verir.

Örneğin, ördek yumurtası mavisi sabah güneş ışığında canlanacak. Güzel, klasik bir görünüm için parlak beyaz süslemeyle eşleştirin.

Doğuya bakan odalar mavi veya yeşil alt tonlara sahip olabilir, bu nedenle, çoğunlukla nötr olmak üzere renkleri seçerken bunu aklınızda bulundurun. Açık gri bir tonda boyanmış bu geçiş mutfağı, ışık ne olursa olsun canlı kalır.

Daha Az Pencereli Doğu Odaları

Doğu odanızın yalnızca bir penceresi veya yalnızca birkaç küçük penceresi varsa, parlak renkler ve uyumlu aksesuarlar arasında doğru türde bir denge sağlamak isteyeceksiniz. Dengeli odalar, pencerelere ne kadar güneş ışığı girerse girsin vakit geçirmek için sakinleştirici ve keyifli olacaktır.

Mor, yeşil veya mavi boyalarla başlamanızı öneririz çünkü sabahları parlak ve tazeyken karanlık öğleden sonra ışığında hala güzel görünürler. Bu rengarenk pembe yastıklar gibi, sıcak tutan aksesuarlar seçmek de odanın gün boyu dengeli, renk açısından kalmasına yardımcı olacaktır.

Doğu Odaları İçin Son İpuçları

Bir odada rengin nasıl çalıştığını test ederken, birkaç büyük test yaması boyayın. Renk tonunun zamanla nasıl değişeceğini görselleştirmek için birini pencerenin yanına, diğerini pencereden uzağa koyun.

Bu renk ipuçlarının sizi doğru yöne yönlendirmesine izin verin ve doğuya bakan odanızın gün doğumundan gün batımına kadar güzel olacağını bilerek güvenle boyayabilirsiniz. Burada gördüklerinizi beğendiyseniz, evinizde aynı görünümü elde etmek için en yüksek puan alan konut boyama hizmetlerimizi kullanın.

Özellikle belirli bir tasarım düzeniniz varsa veya mobilyalarınızla belirli bir dönemi benimsiyorsanız, boya renklerini seçerken oda stilinizin size rehberlik etmesine izin verin. Boya ile mekanınızın mevcut özelliklerini iyileştirebilir veya odayı tamamen farklı bir şeye dönüştürebilirsiniz. Alanında uzman boyacılarımız yanınızda!
 

Güneye Bakan Odalar için Güneşli Gölgeler


Herkes güneye bakan bir odayı sever. Güneş ışığı pencerelerden içeri girerek odayı sıcaklık ve D Vitamini ile doldurur. Ancak güneşli odalar için doğru boya renklerini seçmek zor olabilir.

Güneye bakan bir oda için boya renkleri eğlenceli olabilir. Güneş ışığı, birçok boya renginin sıcak alt tonlarını ortaya çıkarır, ancak aynı zamanda benzersiz bir meydan okuma da sunabilir. Güneye bakan bir oda, doğal ışıkta diğer alanlara göre daha fazla değişiklik yaşayacaktır. Gün ortasında mükemmel görünen bir boya rengi sabah veya akşam farklı görünebilir.

Günün farklı saatlerinde renklerinize bakmak çok önemlidir. Bu, rengi günün doğal ışığının tam spektrumuna maruz bırakır.

Proje yöneticilerimiz ve renk danışmanlarımız, güneye bakan odanız için en iyi boyayı seçmenize yardımcı olmak için buradalar.

Bol Işık ile Güney Odaları

Güneye bakan odanızda çok sayıda pencere varsa, parlak boya renklerinden kaçınmak isteyebilirsiniz; güneş onlara çarptığında biraz yapışkan görünebilirler. Aynı nedenle, sarı, turuncu ve altın renkli kremler gibi aşırı sıcak renkler odayı fazla sıcak hissettirebilir.

Daha Az Pencereli Güney Odaları

Çok fazla penceresi olmayan güneye bakan odalarda koyu boya renkleri kullanmak daha kolaydır. Işık otomatik olarak biraz daha serin olacak, ancak boyacılarımız gerçekten cesur bir renk kullanmanın alanı daha da karanlık hale getirmeyecek kadar hala yeterince güneş ışığı olduğunu söylüyor.

Bu güzel oturma odasının zengin, kırmızımsı-mor rengi, alanı boğmuyor çünkü onu dengelemek için yeterli ışık var.

Güney Odalar için Son İpuçları

Güneye bakan odalar bitkiler için harika yerlerdir. Yapraklı yeşil yaprakları seviyorsanız, bir boya rengi seçerken tüm bu yeşillerin renk paletinize ek bir katman ekleyeceğini unutmayın.

Güneye bakan alanınızı dönüştürmeye hazırsanız, VORTEX MİMARLIK yardım etmeye hazır. Bugün bizimle iletişime geçebilir veya ücretsiz ve neredeyse anında fiyat teklifi alabilirsiniz

Evin içinde bir odadan diğerine geçerken ya süreklilik için çabalayabilir ya da her odaya kendine özgü karakterini ve kişiliğini verebilirsiniz. Yeni bir kat boya, bütçenizi bozmadan bunu yapmanın harika bir yoludur. Tüm odalarınızı evinizdeymiş gibi hissettirmek için renk danışmanlığı ve örnekleme konusunda size yardımcı olabiliriz.


Batıya Bakan Odalar için En İyi Boya Renkleri

Doğal ışığa maruz kalan odalarda güneşin konumu renklerin görünümünü değiştirecektir. Örneğin, kuzeye bakan odalar serin, dolaylı ışık nedeniyle gri görünebilirken, batıya bakan odalar sabahları sıkıcı olabilir, ancak öğleden sonraları güçlü sarı tonlara sahip olabilir. Bu daha sıcak öğleden sonra tonları, sıcak boya renklerini boğabileceğinden, yeşil, uçuk sarı ve krem gibi daha soğuk tonları düşünün. Batıya bakan odalar için en iyi boya renklerini kullanan oda örneklerine göz atın!

Bol Işık Olan Batı Odaları

Batı tarzı odalar, özellikle alanınızda birkaç pencere varsa, günün en sıcak saatlerinde bol miktarda doğal ışık almak için mükemmeldir. Boyama uzmanlarımız, alanı boğmadan odaya karakter katmak için bolca maruz kalan batı odalarında genellikle açık renkler önerir.

Açık, berrak yeşil doğal bir çözümdür çünkü sabahları mekanı aydınlatırken öğleden sonraları serin tutar.

Daha Az Pencereli Batı Odaları

Yine de tüm batı odalarının geniş pencereleri yoktur ve bu işi doğru boya rengi seçimiyle kendi avantajınıza yapabilirsiniz.

Yemek odaları gibi drama ve samimiyet arayan odalar için bej veya kırmızı-turuncu düşünün. Bu renk başka bir alanda gösterişli olabilirken, batı güneşi onu daha kremsi yapacaktır.

Son olarak, yumuşak, lüks bir beyaz seçmek, oturma odalarını açar ve ihtiyacınız olan yerde alan ekler.

Batı Odaları İçin Son İpuçları

Batıya maruz kalmayla karşı karşıya olduğunuzu ve güneşin sıcak ışınlarıyla oynamak için doğru rengi aradığınızı varsayalım, bu dört seçenekten birini düşünün. İster beyaz gibi nötr, ister kırmızı-turuncu gibi koyu bir ton seçin, bu tonların batıya bakan odalarınıza nasıl yeni bir hayat verdiğini seveceksiniz.

Ancak, belirli bir yöne bakan odaların benzersiz olduğunu ve dikkate alınması gereken tek şeyin yön olmadığını hatırlamak önemlidir. Herhangi bir yöne bakan odalar çok fazla güneş ışığı alabilir veya neredeyse hiç doğal ışık alamaz. Daha fazla pencere kurmak için zaman ve para harcamak yerine, odalarınızı anında ve kolayca dönüştürmek için boya kullanabilirsiniz.
 
Düşük Işık Alanları İçin En İyi Boyayı Seçmek

Doğal ışık eksikliği, ister bahçeniz, ister bazı ağaçlar, ister şehir dairenizdeki pencerelerin olmaması olsun, birçok evde sorun olabilir. Alanınızdaki ışığı en üst düzeye çıkarmak, genellikle LRV boyasını anlamakla ilgilidir. 
Parlak, Işığı Yansıtan Boyaları (LRV) Seçin

Çoğu boyanın ışık yansıtıcı değeri vardır. Işık Yansıma Değeri (LRV), bir yüzey tarafından yansıtılan veya emilen toplam ışık miktarını veya boya renginin yansıttığı ışık yüzdesini ölçer. Beyazın LRV değeri 100, siyahın LRV değeri 0 olacaktır.

Enerjik, dramatik bir görünüm için gidiyorsanız, koyu renkler de bir odayı aydınlatabilir. Zengin, sıcak renkler karanlık yerlerdeki gölgeleri emebilir ve daha sıcak görünmelerine yardımcı olabilir.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.