Boya Fırçaları ve Boya Ruloları Nasıl Kullanılır

boya aletleri kullanımı

Duvarlarınızı boyamak için hiç bu kadar farklı seçenek olmamıştı. En son ürünler, uygun şekilde kullanıldığında, boyanan herhangi bir yüzey üzerinde mükemmel bir son kat oluşturabilir. Boya ve gerekli aletleri üreten firmalar daha uzmanlaşıyor ve işi daha hızlı ve daha kolay hale getirmeye odaklanıyor. Boyama projeniz için doğru çözümün ne olduğunu anlamak, size kaliteli bir sonuç almanızı sağlayacaktır.
 

Boya Fırçası Nasıl Kullanılır


Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli boya fırçaları var. Bunlar, bir kez kullandığınız ve sonra attığınız ucuz olanlardan, temizleyip saklarsanız, geliştiren profesyonel kalitede fırçalara kadar değişir. Ayrıca, kıl kaybını en aza indiren ve daha ince bir sonuç için ayrı ayrı konik liflere sahip olan yüksek kaliteli sentetik fırçalar da satın alabilirsiniz.

Boya Fırçasının Kuruması Nasıl Önlenir

Fırçalarınızı veya rulolarınızı yapışan filme sararak kurumalarını önleyebilirsiniz. Sargıyı olabildiğince hava geçirmez yaparsanız, bir gecede yumuşak kalacaktır.

Boya Fırçası Temizleme ve Saklama

Fırçalarınızı su bazlı boyalarla kullandıysanız, suyla yıkayın. Kıllara biraz sabun sürün, temiz su ile durulayın ve kurumaya bırakın. Temiz kuru fırçaları, ruloları ve pedleri tüy bırakmayan bir bez, plastik torbalar, folyo veya kahverengi kağıda sararak saklayabilirsiniz. Fırçalarınız yağ veya solvent bazlı boya ile kaplıysa, uygun bir temizleyiciye veya solvente batırılmış olarak saklayın. Ancak, kılları bir kavanozun altına herhangi bir süre dinlendirmenin onların özelliklerini bozmadığından emin olun, bu nedenle fırçalarınızı askıya alın veya özel olarak tasarlanmış bir temizleme küveti kullanın.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için dış cephe boya işçilik fiyatları sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.


Boya Fırçası Temizleme Kutusu Kullanma

Temizleme kutuları yağ ve solvent bazlı boyalarla kullandığınız fırçaları saklamak ve temizlemek için mükemmeldir. İlk olarak, fırçalarınızı yerine oturtun. Ardından, sadece kılları kaplayacak kadar temizleme sıvısı ekleyin. Sonra kapağı sabitleyin ve fırçaları temizlemek için kabı birkaç kez ileri ve geri sallayın. Sıvıyı üreticinin talimatlarına göre ekleyin ve işarete kadar taze sıvı ile değiştirin.

Boya Rulosu Nasıl Kullanılır


Rulo ile boyamak geniş bir yüzey alanını örtmenin en hızlı yoludur. Ancak, bir fırça ile boyadığınızdan daha fazla kata ihtiyacınız olabileceğini unutmayın, çünkü boya oldukça ince devam eder. Ayrıca silindir rulonun erişemediği alanları bir fırça ile bitirmeniz gerekir.

Çeşitli ebat ve dokularda silindir boya rulosu satın alabilirsiniz. Pürüzsüz bir duvar yüzeyi için kısa tüylü bir rulo veya daha dokulu bir yüzey için tüylü bir rulo stili seçebilirsiniz.

Bir rulo kullanıyorsanız, katı damlamasız bir boya uygulamalısınız. Boya ruloları kullandıkça yumuşar bu da doğru miktarda boyayı emmesini sağlar.

Adım 1: Emülsiyon boyasını boya tepsisi haznesine dökün - yaklaşık üçte biri dolu olmalıdır. Silindir rulonuzu boyaya batırın ve eşit şekilde yaymak için tepsinin yivli eğiminde sıkıca yukarı ve aşağı doğru döndürün. Ruloya aşırı boya almadığınızdan emin olun; aksi halde boya her yere sıçrar.

Adım 2 : Ruloyu hafif ve eşit basınçta rastgele duvar yüzeyi üzerinde hareket ettirin. Çok hızlı çalışmamaya çalışın, aksi takdirde ince bir boya katmanı oluşturabilirsiniz. Ruloyu her boyaya daldığınızda, bir sonraki boyasız alana taşıyın ve üst üste gelen kontürlerle boyalı alana geri dönün. 
 

Boya Pedleri Nasıl Kullanılır


Boya pedleri farklı boyutlarda gelir. Köpük destek şeridine bağlı, sıkıca paketlenmiş, kısa liflerle düz ve dikdörtgendir, bu da onları gerçekten esnek hale getirir.

Pedlerin büyük alanları sıvı boya ile kaplamak için özellikle iyi olduğunu göreceksiniz - ped ne kadar büyük olursa, yüzeyi o kadar hızlı kaplayabilirsiniz. Rulodan daha az boya ve karışıklığa neden olurlar, ancak daha sık boyaya ihtiyaç duyarlar. Fazla boyayı çıkaran yerleşik bir yivli rulo ile bir boya pedi tepsisi kullanmak en iyisidir.

Adım 1: Boyayı boya pedi tepsisine dökün, ardından boyayı eşit olarak dağıtmak ve fazlalıkları çıkarmak için pedi yerleşik silindirin üzerine çekin. Boya alırken dikkat edin, boya pede düzensiz yayılırsa yamalı bir görünüm verir ve çok fazla boya kullanırsanız da damlar.

Adım 2: Bir köşeye yakın boyamaya başlayın ve pedinizin genişliğinin yaklaşık dört katı şerit halinde çalışın. Pedi duvarda düz tutarak, hafif ovma hareketiyle yüzeyi yukarı ve aşağı hareket ettirin.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.