Boya Kabarmasının Nedenleri Nelerdir

dış cephe boyası nasıl seçilir

Dış cephe boya kaplamasının kabarması genellikle alt tabakadaki nemden (ahşap kaplama, sıva vb.) kaynaklanır. Isı kabarcıklarının aksine, nem kabarcıkları tüm boyalardan alt tabakaya kadar gidecektir.

Normal koşullar altında su buharlaşmak isteyecektir. Alt tabakada su varsa ve üzerinde herhangi bir kaplama yoksa, bu bir sorun değildir. Sadece buharlaşacak - kuruyacak. Bununla birlikte, boya kaplaması buharlaşmaya çalışan suyun yoluna girerse, içine nüfuz edemeyen su buharı, bu kaplamayı alt tabakadan uzaklaştırmak için bir kabarcık oluşturacak kadar yeterli basınç uygulayacaktır.

Nem kabarcıklarını durdurmak için, nem girişinin kaynağını bulmalı ve ortadan kaldırmalısınız.

Çatı ve oluk sızıntıları ve sızdıran pencereler, sızıntı tespitinde olağan şüphelerdir. Uygun olmayan inşaat tekniği, sızdırmaz ahşap uç damarı, pencerelerin ve kapıların etrafındaki uca dökülmemiş dikey derzler ve dikişlerin tümü yağmur suyunun alt tabakaya girmesine ve boyanın kabarmasına neden olabilir. Aynı şekilde, evin içinden dış boyaya bir duvardan geçen nem, sıhhi tesisat sızıntılarından, lavabolardan ve küvet taşmalarından gelebilir. Bunlar olası suçlular olarak göz ardı edilmemelidir.

Sıcak duşlar, yemek pişirme, nemli bodrum katları ve nemlendiricilerin kullanımından kaynaklanan nem buharı, alt tabakadaki aşırı neme neden olabilir. Buhar bariyeri yoksa veya bariyer yanlış takılmışsa, buhar kolayca dış duvardan geçebilir ve boya köpürmesine neden olabilir. Banyoların, çamaşır odalarının ve mutfakların dışında kabarcıklanma bulursanız bundan şüphelenin. Havalandırmayı iyileştirin (çamurluklar, açık pencereler vb. takın) ve nem gidericilerin stratejik kullanımını düşünün.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun dış cephe boya fiyatları sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yatak odalarının dışında köpüren boya, genellikle hem ev sahiplerini hem de profesyonel boyacıları şaşırtır. Bunun nedeni, belirgin bir nem kaynağı yokmuş gibi görünmesidir. Peki, daha yakından bakalım. Ortalama olarak, bir kişi her 24 saatlik periyotta solunum ve terleme nedeniyle yaklaşık 800 ml su kaybeder. Bu da neme sebep olur. Sabah güneş doğarken ve dış hava sıcaklığı yükseldikçe, bu nem buharlaşmak isteyecek ve bir kısmı da dış cephe boya kaplamanızın arkasına doğru yol bulacaktır. Yüzey sıcaklığı ne kadar sıcaksa, buharlaşma itme gücü o kadar güçlü olur, kabarcıklanma olasılığı o kadar artar.

İşte bir boya ipucu: Mümkün olduğunda daha açık boya renkleri kullanın. Yüzey rengi ne kadar açıksa, güneş ışığı enerjisi o kadar fazla yansıtılır. Renk ne kadar koyu olursa, güneş ışığı enerjisi yüzey tarafından o kadar çok emilir ve o kadar ısınır. Bu nedenle açık bir dış renk seçmek, boya kabarma sorununa yardımcı olabilir ve genellikle bir boya işinin ömrünü uzatır.

Boya alt tabakası "nefes alabilmelidir". Yani emdiği nemi serbest bırakabilmelidir. Bu nedenle uygun havalandırma ve genleşme derzlerinin serbestçe hareket ettirilmesi (ahşap kaplama durumunda olduğu gibi) çok önemlidir. Ancak havalandırma delikleri genellikle tamamen eksiktir (veya kalıplanmış boyayla tıkanır) ve genleşme derzleri, aşırı hevesli ev sahipleri ve amatör boyacılar tarafından sık sık kapatılır. Bu, alt tabakada nemin sıkışmasına neden olabilir.

Boya kaplamanın kendisi genellikle nefes alabilir. Yani nem buharlarının içinden geçmesine izin verebilmektedir. Bununla birlikte, bir ev beş veya on kez yeniden boyandıktan sonra, üzerinde on veya yirmi kat boya olabilir. Bu, boyanın nefes alabilirliğini ve kapladığı alt tabakayı sıfıra yaklaştırabilir. Bu nedenle, tekrar boyamadan önce alt tabakadaki tüm eski kaplamayı sıyırarak çoğu zaman kalıcı bir boya kabarması sorununu çözebilirsiniz.

Alt tabakanın nefes alma yeteneğinin çoğunu kaybettiği bir durumda, içine giren çok az miktarda nem bile birikebilir ve boya köpürmesine neden olabilir.

Tamamen kuru ve ahşabı boyamaya uygun bir ürünün yüzde 6 ila 15 nem içeriğine sahip olacağını unutmayın. Bu nedenle, yüzey daha önce hiç kabarmamış olsa bile, sadece hava alabilirliğini azaltarak (halihazırda ağır boya birikimine katlar ekleyerek) ve / veya yüzey sıcaklığını yalnızca birkaç derece yükselterek (daha koyu renkli boya nedeniyle) yapabilirsiniz. 

Neme neden olan kabarcıklarla başa çıkmak için aşağıdakileri yapmak gerekir:

1) Su girişi kaynaklarını tespit edin ve ortadan kaldırın (sızıntı tespiti)
2) Bir evin içinde oluşan aşırı nemi ele alın (havalandırmanın artırılması ve nem gidericilerin kullanımı)
3) Alt tabakanın nefes alabilirliğini artırın (dış havalandırmayı ve / veya eski boya sıyırmayı iyileştirin)
4) Yüzey sıcaklığını azaltın (daha açık boya renkleri kullanın)
 
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.