Boya mı? Duvar Kağıdı mı?

boya mı duvar kağıd mı
 

Boya Uygulaması


Boya, duvar dekorasyonu için kullanılan en yaygın malzemedir. Basittir ve geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Aklınıza gelebilecek her renk mümkün. Renk çeşitlilik ve farklı tonlar çok şaşırtıcıdır ve belki de seçin konusu bir sorun haline gelebilir. Beyazlar arasında bile çeşitli tonlar vardır: inci, kırık beyaz, krem, yumurta kabuğu, tebeşir vb. Boyanın tüm bu özellikleri dikkate alınmalıdır. Bir odayı boyamanın amacına, temanızı veya amacınızı en iyi şekilde sunmak için gereken renklere ve boyamanın dekorasyon görevinizi gerçekleştirmenin pratik bir yolu olup olmadığına karar vermelisiniz.

Bir odayı boyamayı düşünürken, gerekli aletleri unutmayın. Rulolar, boya tepsileri ve fırçalar bir odayı boyamak için gerekli en temel malzemelerdir. Basamaklı merdivenler ve / veya iskele (yüksek tavanlı odalarda) da gerekli ekipmanın bir parçasıdır. Hazırlık çalışmaları süngerler, macun bıçakları (delikleri doldurmak için), kazıyıcılar ve zımpara kağıdı (macunla doldurulmuş delikleri düzeltmek için) gerektirir. Ayrıca boya dökülmeleri için pvc zemin kaplamaları ve eşyaların üzerine örtmek için bir miktar bez veya naylona ihtiyacınız olacak.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun iç cephe boya fiyatları sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Duvar Kağıdı Uygulaması


Artık duvar kaplamaları olarak anılan duvar kağıdı, vinil, kumaş ve folyo gibi çeşitli farklı maddelerden yapılıyor. Yeni tip kağıtlar, eskiden olduğu gibi kolayca yırtılmazlar veya kopmazlar. Plastik kaplama, hem dayanıklıdır hem de temizlenmesi kolaydır. Boyada olduğu gibi, sayısız farklı seçenek vardır. Hem konum hem de sizin ve ailenizin tercihlerine göre uygunluğa göre neyi seçeceğinize karar verebilirsiniz.

Boya gibi kalite de fiyata ve üreticiye göre değişecektir. Ancak, boyadan farklı olarak, duvar kağıdı kaplama gerçekten tek başına yapılan bir iş değildir. Bunun için fazladan ele ve göze ihtiyacınız var, fazladan göz kağıdı düz bir şekilde yapıştırmanız için gereklidir.
 
Kağıt için duvar hazırlıkları boyamaya benzer. Kusurlar giderilmelidir. Duvarlar zımparalanmalı ve tüm delikler doldurulmalıdır. Duvar zaten kaplıysa, sökülmelidir. 

Sonunda, boya mı yoksa kağıt mı seçeceğiniz, tercihler dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır.

Maliyet / Duvar Kağıdı mı Boya mı Daha Ucuz: Duvar kağıtları boyalara göre daha pahalıdır. Tüm evinizin duvarlarını dekore ettiğinizi varsayarsak, boya uygulaması sizin için daha ekonomik olacaktır.

Uygulama Süresi: Orta büyüklükteki bir evin komple boyasının yapılması, normal şartlarda en fazla 7 günde tamamlanabilir. Duvar kağıdı uygulamalarında ise bu süre çok daha uzundur. 

Dayanıklılık:  Duvar kağıtları boyalara göre daha uzun süre dayanır, bu süre yaklaşık olarak 10 yıldır. Boya için bu süre yaklaşık 5 yıldır. Çabuk sıkılan biriyseniz uygun maliyetli boya uygulamaları ile evinizin görünümünü sürekli değiştirebilirsiniz.

Mekanın Özelliği: Duvar kağıtları bir yapıştırıcı ile duvara sabitlenir, dolayısıyla neme maruz kalması durumunda kağıtlar sökülmeye başlar. Boya uygulamasında ise her duruma özel boya çeşitleri bulunmaktadır.

Ürün Çeşitliliği: Her iki malzemede de yeterli çeşitlilik bulunmaktadır. Boya uygulamalarında farklı renkleri karıştırıp kendinize özgü renkler oluşturabilirsiniz.

Bakım Onarım: Boyalı duvarlarda oluşabilecek ve görünümü bozabilecek dökülme, delinme, kirlenme vb. hasarlar birkaç dakika içerinde kolayca giderilebilir. Duvar kağıtlarında oluşabilecek benzer hasarların giderilmesi hem maliyetlidir hem de uzun süreler gerektirir.

Günümüzün perakende dünyasında, bunların her biri ile ilgili tavsiyeler sunan ve geniş bir ürün yelpazesi sunan çok sayıda mağaza bulunmaktadır. Ve iki yöntemi birleştirme olasılığını göz ardı etmeyin. Boyama ve duvar kağıdı kaplama, özel dekorasyon yöntemleri değildir, ancak çok tamamlayıcı olabilir.

 
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.