Ev Boyası Nasıl Doğru Şekilde Saklanır ve İmha Edilir

duvar boyası nasıl saklanır

Yeni boya renkleri, evinizde yapabileceğiniz en ucuz yatırımdır. Doğru boya renklerini seçmek, bir boyacı tutmak ve boyama işini bitirmek için zaman ayırmak verdiğiniz emeğe değer. İş bittikten sonra, muhtemelen bir miktar artık boyayla kalacaksınız. O boyadan kurtulmak isteyebilirsiniz, ancak uygun şekilde saklarsanız, evin etrafındaki rötuşlar ve diğer küçük eğlenceli projeler için çok yararlı olabilir.

Boyanın doğru depolanması ve uygun şekilde imha edilmesiyle ilgili bazı ipuçları:
 

Artan Boyayı Neden Saklamalısınız?


Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, duvarlarınızın sonunda bir veya iki rötuşa ihtiyacı olacaktır. Çocuğunuz varsa, er ya da geç bir oyuncak o duvara çarpacaktır. Yalnızca yeni bir boyanın düzeltebileceği bir iz bırakabilir. Mobilyaları hareket ettirirseniz veya duvardaki tabloları yeniden düzenlerseniz, delikleri doldurmanız ve biraz boya ile kaplamanız gerekecektir.  Rötuşlar az ve çok uzak olsa bile, artan boya diğer projeler için kullanılabilir. Ev boyasını bazı özel sanat eserleri veya hatta mobilya boyamak için tuval üzerine kullanabilirsiniz.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun dış cephe boya renkleri sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Artan Boyayı Nasıl Saklamalısınız?

 
 • Boya teneke kutuda çok az hava ile saklanmalıdır.
 • Kapağın sıkıca kapanmasını sağlamak için boya teneke kutunuzun kapağının kenarını temizleyin.
 • Kutu ile kapak arasına bir kat plastik kenar yerleştirin.
 • Kutuyu kapatırken lastik bir çekiç kullanın. Normal bir çekiç kapağa zarar verebilir, ancak lastik bir tokmak kapağı sıkıca kapatacaktır.
 • Kutuyu baş aşağı saklayın. Bu, boyanın kapağa karşı bir sızdırmazlık oluşturmasına izin vererek kutudaki hava miktarına yardımcı olur.
   

Artan Boyayı Nerede Saklamalısınız?

 
 • Boyanın güneş ışığından uzakta ve donma noktasının altına düşmeyecek bir alanda depolanması önemlidir.
 • Bir bodrum, ideal bir yerdir. Eğer bir bodrumunuz yoksa, bir dolap veya küçük bir saklama ünitesi de iş görecektir.
 • Boyaların çocukların erişemeyeceği yerlerde olduğundan emin olun.
   
İstenmeyen Boyayı Nasıl İmha Etmelisiniz?

Öncelikle, boyanız hala kullanılabilir durumdaysa, arkadaşlarınıza ve komşularınıza boyayı kendi projelerinde kullanmak isteyip istemediklerini sorun.

Sıvı latex boyaları imha etmek için boyayı sertleştirmeniz gerekir. Kullanılmayan lateks boyayı, kedi kumu veya talaş gibi bir emici maddeye koyun.  Mümkünse dışarıda veya havalandırılmış bir alanda kurumasını bekleyin. Çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklayınız. Tamamen kurutulduktan sonra, kuru boyayı normal ev çöplüğünüze atabilirsiniz.

Yağ veya alkid bazlı boyalar olarak bilinen mineral-ruhu-solvent bazlı boyalar, yüksek VOC içeriği ve sonuçta ortaya çıkan yanıcılık nedeniyle profesyonel olarak bertaraf edilmelidir. Yardım için bağlı bulunduğunuz belediyeyi aramalısınız.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.