Boya Öncesi Duvar Temizliği

boya hazırlık
 
 
Biraz ekstra zaman ayırmaya ve boyamadan önce duvarlarınızı hazırlamaya özen göstermelisiniz, çünkü daha iyi bir sonuç elde edersiniz. Yeni sıvalı duvarların, birkaç çatlak ve deliği olan, önceden boyanmış bir duvarın ve daha önce duvar kağıdı yapılmış bir duvarın nasıl hazırlanacağını öğrenmek için aşağıdaki adımlarımızı izleyin. Duvarlarınızın malzemesi ne olursa olsun, boyama öncesi kuru olmalı, yağ ve toz, delik ve çatlak, pul pul sıva, soyulmuş boya ve duvar kağıdı parçaları içermemelidir.

Mümkünse,  boya yapacağınız odada bulunan mobilyaları ayrı bir yere taşıyın, eğer mümkün değilse mobilyalarınızı odanın ortasına yerleştirin ve naylon gibi bir koruyucu tabakayla üzerlerini örtün.
 

Yeni Sıvalı Duvar Boyaya Nasıl Hazırlanır


Bu muhtemelen üzerine boyaması en kolay yüzeydir. Yapmanız gereken tek şey, en iyi yüzeyi oluşturmak için bir rulo ile astar ve boya uygulamaktır. Yüzeye sızdırmazlık maddesi ile astar yapmazsanız, sıva sünger gibi herhangi bir boyayı emer, böylece çok fazla boya sarf edersiniz ve ihtiyacınız olandan daha fazla boya katı yapmanız gerekir. Dekorasyondan önce tüm yeni sıvaların tamamen kurumasını bekleyin. 
 

Eski Yüzeyli Duvar Boyaya Nasıl Hazırlanır


Daha önce boyanmış duvarların yeni boyaya hazırlanması oldukça kolaydır, ancak bu profesyonel bitirmeye yardımcı olmak için önce birkaç şey yapmak gerekir.

Delik veya Çatlakları Doldurun

Adım 1: Herhangi bir tozun dolgu maddesinin duvara yapışmasını engelleyeceği için doldurmadan önce boşlukları sabunlu su ile temizleyin.

Adım 2: Esnek dolum bıçağınızı alın ve dolguyu duvarla pürüzsüzleşene kadar boşluğa itin.

Adım 3: Dolgunun kurumasını bekleyin, ardından ince bir zımpara kağıdı ile düzeltin.

Duvarları Zımparalayın

Yeni bir parça ince zımpara kağıdı alın ve tüm duvarları ve soyulmuş boyayı hafifçe zımparalayın. Bu, duvara boyanın yüzeye bağlanmasına yardımcı olacak bir doku verir.

Duvarları Temizleyin

Şeker sabunu çözeltisi ile gres, mum boya veya emici izleri çıkarın. Bu, hazır karıştırılmış veya su ile karıştırmak için bir çözelti olarak gelir. Eldiven giyin ve şeker sabunu duvarlara uygulayın. Tüm duvarlar temizlendikten sonra, sabun izlerini gidermek için yüzeye ılık su ile son bir temizlik yapın. Duvarları iyice kurumaya bırakın.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için dış cephe boya modelleri sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Önceden Duvar Kağıdı Kaplanmış Duvarları Boyaya Hazırlama


Duvar kağıdının üzerine boyayabilirsiniz, ancak sizin için en iyi bitirme seçeneği bu olmayabilir, bu yüzden başlamadan önce duvar kağıdını çıkarmak en iyi çözümdür. Hangi tür duvar kağıdını kullandığınıza bağlı olarak, tüm duvar kağıdını söktüğünüzden emin olmak biraz daha fazla iş gerektirebilir. Duvara yapıştırarak kaplanan duvar kağıdı, ıslatma süresi veya alet gerektirmeden soyulabilir. Ancak, kağıdın arkasını yapıştırarak kaplanan duvar kağıdının sökülmesi için aşağıdaki adımları izlemesi gerekecektir.

Adım 1: Çıkarmayı kolaylaştırmak için duvar kağıdını bir sünger ve sıcak su ile ıslatın. Bir seferde birkaç metre ıslatın ve yumuşatmak için beş dakika bekletin. Elektrik anahtarları ve prizlerin çevresinde çalışırken dikkatli olun.

Adım 2: Geniş bir sıyırma bıçağını kesiklerden birine kaydırın ve kağıdı çıkarın. Tüm kağıt çıkarılana kadar bu işlemi tekrarlayın.

Adım 3: Duvar kağıdını çıkarmakta zorlanıyorsanız, duvar kağıdı hamurunu kıran bir duvar kağıdı sıyırma çözümünü deneyin. Kağıdı solüsyonla ıslatın, bir süre bekletin ve bıçakla sıyırın. Ayrıca bir buhar sıyırıcıyı deneyebilirsiniz, tankı suyla doldurabilirsiniz. 

Adım 4: Kağıdın büyük kısmı kapandıktan sonra, duvara yapışmış küçük kağıt parçaları kalmış olabilir. Sıyırma bıçağınızla çıkarılamıyorsa, parçalardan kurtulmak için bir zımpara kağıdı kullanmayı deneyin.

Adım 5: Yeni bir zımpara kağıdı kullanın ve duvarları hafifçe zımparalayın.

Adım 6: Şeker sabunu çözeltisi ile gres, mum boya veya emici izleri çıkarın. Bu, hazır karıştırılmış veya su ile karıştırmak için bir çözelti olarak gelir. Eldiven giyin ve şeker sabunu duvarlara uygulayın. Tüm duvarlar temizlendikten sonra, sabun izlerini gidermek için yüzeye ılık su ile son bir temizlik yapın. Duvarları iyice kurumaya bırakın.

Bu aşamalar için yeterli zamanınız yoksa tüm boya uygulamalarınız için (216) 441 28 24  numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz. Evinize özel boya ve malzeme seçiminden başlayarak boya uygulamasının tüm aşamalarını birlikte planlayalım!
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.