Boya Yaparken Alınması Gereken Önlemler

boya önlemleri

Boya yapmak genellikle çok kullanıcı dostu bir aktivite olarak görülüyor. Aslında, birçok ev sahibi, profesyonel boya firmaları ile anlaşmak yerine bu büyük görevi kendi başlarına tamamlamayı tercih ediyor. Aşağıda, evinizin içinde veya dışında bir boyama projesine başlarken nasıl koruyucu önlemler alınacağına dair önerilerimizi bulacaksınız..
 

Doğru Havalandırmayı Sağlayın


Solvent boyalardan çıkan boya dumanlarına maruz kalmak baş dönmesine, baş ağrısına ve mide bulantısına neden olabilir. Bu sorunların en çok havalandırması zayıf olan bir odayı boyarken ortaya çıkması muhtemeldir.

Boya dumanlarıyla ilgili sorunları önlemek için, içini boyarken pencereleri açtığınızdan emin olun. Odanın tavan vantilatörü varsa, onu açın. Kokunun çok fazla olduğunu fark ederseniz, dışarı çıkın ve yeniden girmeden önce odaya bir kutu fan yerleştirin. Siz veya evde biri hamile ise bu daha da önemlidir.
 

Merdivenleri ve İskeleleri Güvenle Kullanın


Evinizde yüksek tavanlar ve yükseltilmiş merdiven boşlukları gibi alanlar varsa, bir dizi uzatma merdiveni veya iskele ekipmanına yatırım yapmanız gerekebilir. Her iki durumda da bunları kullanırken yönergeleri takip ettiğinizden emin olun.

Ailenizin herhangi bir üyesinin düşen iskele veya sabit olmayan merdivenlerle ilgili bir kazaya karışmaması için, bu ekipman parçalarının kurulumu ve kullanımı hakkındaki talimatları izlediğinizden emin olun.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun iç cephe boya sarfiyatı sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Kişisel Koruyucu Ekipman Kullanın


Çözücüler, temizlik ürünleri ve boya sökücüler gibi birçok boya malzemesi zehirlidir ve insan vücuduna, özellikle de gözlere zarar verebilir. Gözlerinizi, ellerinizi veya cildinizi tahriş eden sert kimyasallar kullanırken gözlük, eldiven ve maske gibi bazı basit eşyalara yatırım yaptığınızdan emin olun.
 
Mobilyalarınızı ve Zeminlerinizi Koruyun

Açıkçası, iç mekanda boyama yapıyorsanız, hareket ettirilemeyen mobilyaların yanı sıra herhangi bir damlama veya sıçramadan zemini korumak için bazı kaymaz zemin kaplamaları döşemek isteyeceksiniz. Boya işlemi sırasında üzerine kaymaması için pvc zemin kaplamalarının sağlam olduğundan emin olun. Kanvas kaplamalar, plastik brandalara göre kaymaz kaplama sağlamada çok daha iyi bir iş çıkarır.
 
Güvenli Elektrik Prizleri

Kendin yap yapanlar genellikle lamba anahtarların ve elektrik prizlerinin etrafını boyamanın zor olduğunu düşünür. Odanın içinde çalışırken bunları çıkarmanızı ve bir çantada saklamanızı öneririz. Bunları nasıl çıkarıp taktığınıza daha fazla dikkat edin. Açıktaki açıklıkların üzerine bant yerleştirerek veya mümkün olduğunda odaya giden elektriği keserek elektrik çarpmasını önleyin.
 
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.