Boyalı Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür

boyalı duvar kağıdı nasıl sökülür
 
 
Duvar kağıdının sökülmesi kendi başına göz korkutucu bir görev olabilir, ancak boyalı duvar kağıdını sökmek daha da zor bir iştir. Büyük fiziksel emek söz konusudur, ancak bunu sizi çok fazla yormayacak bir kendin yap projesi ile yapmanız için bazı adımlar vardır.

1) Boyanın kurşun içermediğinden emin olun.

Birçok eski evde boya kurşun içerir. Varsa, kurşun bazlı boyayı çıkarmak için önerilen tüm önlemleri almalısınız.

2) Duvar kağıdının soyulabilir olup olmadığına bakın.

Daha yeni duvar kağıtları genellikle çıkarılabilir, ancak altında ne olduğunu kontrol ettiğinizden emin olun. Alçıpan veya alçı ise, sıyırma alçıpanın zarar görmesine neden olabilir. Soyulabilir duvar kağıdı, taban katmanından uzaklaşan vinil veya dekoratif bir kağıt katmanla tasarlanmıştır. Kağıdın köşesini kaldırırsanız, duvara yapıştırılmış olan destek katmanından kopar.

Her şeyden önce, üzerinde çalıştığınız alanı korumak isteyeceksiniz. Eski bir çarşaf veya plastik örtü alın ve sökülen boyalı duvar kağıdını yakalamak için yere koyun. Kimyasal bir sıyırıcı kullanıyorsanız, damlayan çözeltiyi emmek için havlular da koymanız gerekecektir.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun dış cephe boya astar fiyatları sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

3) Duvar kağıdı sökücünün boya filmine nüfuz etmesine yardımcı olun.

Bir sünger veya boya rulosu kullanarak tüm duvarlara duvar kağıdı sökücü uygulayın. Herhangi bir duvar kağıdını çıkarmaya çalışmadan önce, sökücünün duvar kağıdına 15-20 dakika beklemesine izin verin.

4) Bir duvar kağıdı buharlayıcı kullanmayı deneyin.

Duvar kağıdını ve kaldırıcıyı kullanmak işe yaramazsa, bir duvar kağıdı buharlayıcı kullanabilirsiniz. Duvar kağıdı buharlı pişirici, suyu ısıtmak ve buharı ocak gözüne yönlendirmek için bir sıcak su haznesi kullanan, hortum takılı bir ocaktır. Kullanılmadığı zamanlarda ocak gözünü yerleştirmek için yakınınızda bir fırın tepsisine sahip olmak isteyeceksiniz. Duvar kağıdı yapıştırıcısını yumuşatmak için her zaman duvarın üstünden başlayın ve ocak gözünü yüzeye doğru tutun.

5) Gerekirse kimyasal boya çıkarıcı uygulayın.

Son çare olarak, boyalı yüzeyi çıkarmak için su bazlı bir kimyasal boya çıkarıcı kullanabilirsiniz. Unutmayın, çoğu kimyasal sıyırıcı zehirlidir ve ciddi hasara neden olabilir. Cildinizi örten bir maske ve kıyafet giymek önemlidir.

Kimyasal sıyırıcıyı sıcak suyla karıştırın ve ardından çözeltiyi boyalı yüzeye püskürtün. Karışımı rulo ile de uygulayabilirsiniz. En önemlisi, bir seferde yalnızca yaklaşık 90 cm'lik bir tabandan tavana bölüm püskürtmek isteyeceksiniz. Çözelti boyayı çözecektir. Muhtemelen kağıdın yüzeyden kaldırılmasına da yardımcı olacaktır.

6) Eğer çıkmazsa - Örtün!

Boyanmış duvar kağıdını çıkarırken zamanın % 99,9'u, duvar kağıdı sökücü ve el emeği geçerli olacaktır. Ancak durumunuz için daha iyi olabilecek iki seçenek var.

Eski duvar kağıdınızın üzerine ağır, dokulu, boyanabilir duvar kağıdı kaplayın. Boyanabilir duvar kağıtları, portakal kabuğu gibi standart tipler dahil olmak üzere birçok farklı dokuda mevcuttur. Mevcut boyalı duvar kağıdınız çıkmayacak kadar iyi yapıştırılmışsa, bu iyi bir alternatif olabilir.

7) Boyalı duvar kağıdını çıkarmak için ipuçları.

Keskin, sert bir macun bıçağı veya duvar kağıdı sıyırma bıçağı kullanın. Normalde duvar kağıdını kaldırmak için keskin araçlar kullanmanızı önermeyiz, ancak boyalı katmanı çıkarmak zor olacaktır. Ekstra keskinlik yardımcı olacaktır.

Duvar kağıdının çıkması büyük olasılıkla küçük parçalar. Ek alanları ve katmanları gevşetmeye yardımcı olmak için çalışılan alanları ıslatmaya devam edin. Duvar kağıdı çıkarıcı içeren bir sprey şişesi kullanmak her şeyin ıslak kalmasına yardımcı olur. Bir sünger veya boya rulosu da kullanılabilir.

Jel duvar kağıdı sökücü, kolayca nüfuz etmediği gibi çalışmaz. Daha ince duvar kağıdı çıkarıcılar kullanın.

Boyanmış duvar kağıdını çıkarmak kesinlikle sıkıcı, zaman alıcı ve fiziksel olarak zahmetli bir iş olacaktır, ancak işiniz bittiğinde kendinizi başarılı hissedecek ve tamamlanan projenizi seveceksiniz.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.