Çocuğunuzun Odasının Rengi Ruh Halini Nasıl Etkiler?

çocuk odası boya rengi fikirleri


Çocuğunuzun odasını boyama zamanı geldiğinde, muhtemelen çocuğunuza danışacaksınız. Belki odayı çocuğunuzun en sevdiği renge boyamayı kabul edersiniz. Çocuğunuzun fikri önemli olsa da (sonuçta odada zaman geçirecek kişi onlar olacaktır), renk psikolojisinin önemini gözden kaçırmayın. Çocuğunuzun odasındaki boyanın rengi onun ruh halini etkileyebilir. (bazen dramatik şekillerde). Çocuklar aslında belirli renklerin etkisine karşı ekstra duyarlı olabilirler. 

Kırmızı

Kırmızı enerji verici ve heyecan verici. Aslında kalp atış hızını ve kan basıncını artırabilir ve iştahı uyarır. Hatta bir banka, lobisinde kırmızıyı kullandıklarında sıranın daha hızlı hareket ettiğini fark etti. Kırmızı uyarıcı olmakla birlikte, daha fazla öfke ve düşmanlık duyguları da üretebilir.

Çocuklar ve enerji genellikle birlikte hareket eder, bu nedenle yatak odasına enerjiyi artıracak (ve öfkeyi artırabilecek) bir öğe eklemeye dikkat edin. Tipik olarak kırmızı, vurgulu bir duvar için harikadır. Bundan çok daha fazlası, çocuğunuz için işleri biraz fazla zorlaştırabilir.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun su bazlı ahşap boya fiyatları sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Pembe

Pembe duyguları yatıştırır ve hatta empatiyi artırmaya ve duyguları beslemeye yardımcı olabilir. Çok sakinleştirici olduğu için, hem erkekler hem de kızlar için harika bir renktir. Ancak çok fazla pembeye maruz kaldıklarında çocuklar renkten yorulma eğilimindedir. Küçük vurgular genellikle en iyi seçimdir.

Turuncu

Turuncu neşeli ve arkadaş canlısıdır. Çocuklar, turuncu odalarda daha fazla işbirliği içinde oynama eğilimindedir ve hatta renk güven uyandırır. Ancak kırmızı gibi, fazlası da bunaltıcı olabilir. Turuncu, bir çocuğun yatak odasındaki vurgulu renkler için harikadır.

Sarı

Sarının hafızayı ve konsantrasyonu artırdığı tespit edilmiştir; bu, özellikle çocuğunuz yatak odasında ev ödevi yaparsa harikadır. Sarı aynı zamanda mutluluk ve neşe ile de ilişkilidir. Ancak, uyku ile mücadele eden bir çocuk için durumu daha da zorlaştırabileceğinin farkında olun.

Yeşil

Yeşil bize doğayı düşündürür ve genellikle çocuklar (ve yetişkinler) üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Bu, özellikle kaygı ile mücadele eden çocuklar için faydalı olabilir. Kırmızı ve turuncunun idareli kullanılması gerekirken, yeşilin odanın etrafında kullanılması güvenlidir.

Mavi

Mavi, çok yatıştırıcı bir etkisi olduğu için davranış sorunları olan çocuklar için harikadır. Kaygı ve öfkeyi azaltır. Portakalın güveniyle veya sarının neşesiyle dengelemek, bir oda için çok yönlü bir his yaratır.

Mor

Mor, tutku, yaratıcılık, maneviyat ve duyarlılıkla ilişkilidir. Çok fazlası bunaltıcı olabilir, bu nedenle genellikle bu rengi bir vurgu olarak kullanmak en iyisidir.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.