Dış Cephe Boya Bakımı Nasıl Yapılır

dış cephe boyası
 
Hızlı bir boya kaplama incelemesi ve birkaç basit bakım adımı, yeni boyanızın taze görünmesini sağlar ve bir boya işinin ömrüne kelimenin tam anlamıyla ömür katar.

Boya kaplamanızı yılda en az bir kez inceleyin. Burada dış cephe boyası işinizin ömrünü uzatmanıza ve nihayetinde zamandan ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilecek bazı boya bakım ipuçları verilmiştir.
 

Küf İle Mücadele


Dış cephe boyaları, özellikle birkaç yıldan daha uzun süre hava etkisinden sonra küf oluşumunu destekleyebilir. Küf, büyük olasılıkla kuzeyde ve gölgeli ve nemli alanlarda meydana gelecektir. Küf bulunduğunda, bir boya firmasını arayın veya aşağıdakileri yapın:

Bitkileri ve çimleri koruyun.
Bir fırça veya püskürtücü kullanarak küflü alana 3:1 su ve çamaşır suyu karışımı uygulayın. Göz ve Cilt koruması ve solunum cihazı takın. Karışımın 15 dakika kadar kalmasına izin verin.
Alanı iyice durulayın veya tazyikli su ile yıkayın.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun dış cephe boya özellikleri sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Kir ve Kireçle Başa Çıkmak


Havadaki kir boya üzerinde birikebilir ve boyanın rengini bozabilir, Kir daha sonra küf için verimli bir zemin ve besin kaynağı haline gelebilir. Kireçli pigment, hava aldıkça boyadan çıkabilir, bu da renklerin solmasına ve dökülmesine neden olur. Fırçalama veya basınçlı yıkama ile hem kir hem de toz çıkarılabilir.

Ovma işlemi en iyi, yumuşak bir deterjan ve sert bir fırçayla yapılır, ardından iyice durulanır. TSP gibi sert, alkali temizleyiciler, alkid boyaların yanı sıra bazı lateks boyaların parlaklığını azaltabilir.

Güçlü yıkama, yeniden boyama maliyetinin bir kısmıyla evinize parlaklık katmanın hızlı bir yoludur. Elektrikli yıkamada, boyayı kaldırmamaya veya alt tabakaya zarar vermemeye dikkat edin. Agresif bir temizleme yöntemidir ve yılda 1-2 defadan fazla kullanılmamalıdır.
 

Çatlama ve Soyulmaya Dikkat Edin


Arızaları erken yakalamak ve böylece daha büyük boya arızalarını en aza indirmek ve yeniden yapılacak boyayı daha uygun maliyetli hale getirmek için bu dış cephe boyasının durumunu kontrol etmek önemlidir. Boyada çatlama ve soyulma olup olmadığını yakından kontrol edin ve hemen onarın.

Kapılar, pencereler ve döşeme çevresindeki açık derzleri kontrol edin; kaliteli kalafatlama bileşikleri ile doldurun.

Soyulma genellikle kapaklarda, pencere pervazlarında ve koyu renklerle boyanmış yüzeylerde başlar; gevşek malzemeyi kazıyın ve zımparalayın, astar uygulayın ve ardından rötuş yapın.

Boya işiniz uzun yıllar boyunca harika görünmeye devam etsin!
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.