Dış Cephe Tuğla Boyama

dış cephe ruğla boyama

Çoğu durumda, tuğla dış cepheyi boyamak çok basit ve anlaşılırdır. Boyasız veya önceden boyanmış dış tuğlayı boyamak için yapmanız gerekenler aşağıda açıklanmaya çalışılmıştır. 
 

Adım 1 - Tuğlayı Temizleyin


Basınçlı bir yıkayıcı ve yaklaşık 1500-2000 psi kullanmanızı öneririz. Büyük bir birime veya aşırı basınca ihtiyacınız yoktur. Amaç tüm tozu, kiri, örümcek ağlarını, kirliliği ve belki biraz gevşek boyayı çıkarmaktır. Çok fazla baskı yapmak harca zarar verebilir.

Herhangi bir çiçeklenme ve toz halinde kalıntı varsa, basınçlı suyla durulamak için fazladan zaman harcayın. Çoğu yıkayıcı, basınçlı su akışına hafif sabunlar enjekte edebilir. Bu özellikle inatçı çiçeklenme birikintileri veya diğer yüzey kontaminasyonu türleri için kullanışlıdır.

Zor lekeleri, özellikle yağlı lekeleri çıkarmanın başka bir yöntemi, suda az miktarda çözünmüş çamaşır deterjanı ve bir ovalama fırçası kullanmaktır. Dış cephe tuğlasını boyarken çok temiz bir yüzey elde etmek önemlidir. Kalan herhangi bir kalıntı, astarın yapışma kabiliyetini etkileyerek, başlamadan önce tüm boya işini tehlikeye atabilir.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun dış cephe renk kataloğu sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Adım 2 - Gevşek Boya ve Tamir Harcını Çıkarın


Astarlama ve tuğlayı boyamadan önce tüm gevşek boyalar çıkarılmalı ve herhangi bir onarım yapılmalıdır. Kalan gevşek boya, erken soyulmaya neden olabilir. Herhangi bir gevşek veya soyulmuş boya bulursanız, çıkarmak için bir el kazıyıcı, sert macun bıçağı veya tel fırça kullanın. Daha iyi görünen bir boya işi için tuğla yüzeyinde çıkarılan boya alanları pürüzsüz bir şekilde zımparalanabilir. 60 veya 80 kumlu zımpara kağıdı ile dairesel bir zımpara veya avuç içi zımparası kullanın.

Hasarlı veya eksik harç, tıpkı kalafatlama gibi küçük bir küvet veya kartuşta bulunan önceden karıştırılmış akrilik harç yaması ile tamir edilebilir. Veya toz harcı kullanabilir ve kendiniz karıştırabilirsiniz, ancak astarlamadan önce birkaç gün kuruması gerekecektir. Önceden karıştırılmış harç yaması kuruduktan hemen sonra astarlanabilir ve boyanabilir.
 

Adım 3 - Tuğlayı Astarlamak


Açıkta kalan tüm tuğla veya harç, akrilik duvar veya çabuk kuruyan üniversal astar ile astarlanmalıdır. Seçtiğiniz astar kalınsa, nüfuz etmeye yardımcı olması için bir miktar su ekleyin. Orijinal boya iyi durumdaysa ve son boyanız ile uyumluysa, tüm tuğla yüzeyini astarlamaya gerek yoktur.

Üzerine akrilik veya lateks kullanmayı planlıyorsanız, tüm yağ bazlı boyalar tamamen astarlanmalıdır. Kural basittir, su bazlı boyanın üzerine yağ bazlı boya uygulanabilir, ancak astarlama yapmadan asla yağ bazlı boya üzerine su bazlı boya uygulamayın.
 
Adım 4 - Kalafatlama ve Sızdırmazlık

İnce çizgiden veya 1 cm'den daha büyük boşluklar, çatlaklar ve delikler doldurulmalıdır. Bu, suyun tuğla veya harca girmesini ve boyanın altına girmesini önleyecektir.

Kalafatlama gerektirecek diğer alanlar, pencereler, kapılar ve tuğlaya herhangi bir ahşap kaplamadır. Genel olarak, suyun içeri girmesine izin verebilecek herhangi bir boşluk, bir tür sızdırmazlığa ihtiyaç duyacaktır. Ekstra büyük boşluklar için köpük destek çubuğu ve poliüretan kalafat kullanın. Diğer tüm boşluklar için iyi bir elastomerik kalafatlama kullanılabilir.
 
Adım 5 - Dış Cephe Tuğla Boyası

Tuğla boyamak için herhangi bir uygulama yöntemini kullanabilirsiniz. Hatırlanması gereken ana fikir, tüm çatlakların ve gözeneklerin tamamen kapatıldığından emin olmaktır. Açık veya mühürsüz bırakılan herhangi bir şey, suyun astarın ve/veya boyanın arkasına geçmesine neden olabilir; bu sonunda soyulmaya yol açacaktır.

Tek bir uygulama yöntemi tek başına mükemmel şekilde çalışmayacaktır. Tuğlayı boyamak, genellikle tuğlayı yeterince sızdırmaz hale getirmek için farklı yöntemlerin bir kombinasyonunu gerektirir.

Püskürtme: Tipik olarak, tüm alanların iyi bir kaplamaya sahip olduğundan emin olmak için boyayı püskürtür ve ilk katı fırçayla boyayabilirsiniz. Büyük duvarlar için boyayı hızlandırmak için kalın bir rulo kullanılabilir.  Fırça veya rulo kullanmadan uzaklaşmaya çalışmak çok zordur. Püskürtme yaparken farklı açılar kullanarak astar veya boya uygulamanız gerekecektir. Bu her zaman bazı alanlarda ve diğerlerinde çok az boya birikmesine neden olur.

Fırça ve Rulo: Tuğla ayrıca fırça ile boyanabilir ve rulo yapılabilir. Tuğla ve harca bağlı olarak uygun büyüklükte bir rulo kullanın. Silindirin her köşeye girmesini beklemeyin; yine de biraz fırçaya ihtiyaç duyulacaktır.

Dış cephe tuğlası boyanırken en çok kullanılan boya türleri elastomerik kaplamalar veya %100 akrilik dış cephe boyasıdır. Yağ bazlı boyalar da kullanılabilir.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.