Dış Ev Boyama Gecikmesi Tehlikelidir

dış cephe boyası
 

Her yıl ev sahipleri iç mekan boyası için para harcıyor. Bunu yeni bir görünüm elde etmek veya duvardaki hasarları onarmak / gizlemek için yaparlar. Ev tadilatı için önemli bir yoldur. Ancak genellikle evlerinin dış boyalarını gözden kaçırırlar.

Dış duvar deri gibidir, dış cephe boyası evinize güzel bir görünüm sağlar. Evinizin içini ve dışını çeşitli şekillerde korur. Zaman aralıkları farklı olabilir ancak dış cephe boyaması geciktirilmemelidir. İki dış cephe boyama projesi arasındaki boşluğun bir veya iki yıldan fazla olmadığından emin olmalısınız.
 

Dış Ev Boyama Neden Önemlidir?


Ev sahipleri, dış cephe boyası için boya firmaları kiraladıklarında, akıllarındaki tek amaç görsel çekiciliktir. Renkleri buna göre seçiyorlar ve firmaların işi tamamlamalarını istiyorlar. Ancak dış cephe boyasının eviniz için yapması gereken çok şey var.

Eviniz doğrudan ve sık sık güneş ışığına maruz kalıyorsa, ahşaptan yapılan kısımlar, avlusu veya diğer yapı elemanları ciddi sonuçlara maruz kalır. Güneşten gelen ısı ahşabı kurutur ve çatlaklara neden olur. Sonuç olarak, ahşap yapılar çürür ve ısı kaybına uğrar. Dış cephe boyası bu hasarları uzun vadede korur.

Güneşten sonra su, evinizin dışına ciddi zararlar verir. Eviniz dışarıdan boyanırsa yağmur, kar, nem ve buz gibi hava koşullarına ve neme karşı bir bariyer görevi görür.

Dış iklime ve sıcaklığa sürekli maruz kalma nedeniyle, termitler ve arılar yaşamak ve büyümek için gelişen koşullara sahip olurlar. Farklı dış cephe ahşap yapılara saldırır ve zamanla içten ve dıştan zarar verirler. Dış cephe boyası ile eviniz ve yapıları garantili tam koruma elde eder.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun renk kataloğu sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 
 

Neden Dış Ev Boyamasını Geciktirmemelisiniz?


Dış cephe boyasını geciktirmek, ev sahipleri için boyama işinin aşırı yükünü azaltmak ve paradan tasarruf etmek için cazip bir seçimdir. Avantajlardan mümkün olduğu kadar uzun süre yararlanmak için genellikle bu adımı atarlar. Ancak boya uygulamasını ertelemenin gelecekte kendilerine daha pahalıya mal olacağını unuturlar.

İç ev boyasına kıyasla, dış cephe boyası, sürekli güneş ışığına ve değişen iklimlere maruz kalması nedeniyle sınırlı bir ömre sahiptir. Belli bir süre sonra dış cephe boyası bozulmaya başlar. Kireçli kalıntılar, ince çatlaklar, kabarcıklı boyalar ve hatta soyulma lekeleri görülebilir. Bu koşullar ortaya çıkmaya başladığında, boyama işi maliyetli hale gelir. Bunun nedeni, boya firmalarının daha çok çalışması ve görevi tamamlamak için daha fazla zaman ayırması gerektiğidir.

Normal boyama işleminden farklı olarak dış cephe boyama daha karmaşık hale gelir. Boyalar başarısız olduktan sonra, boyacı boyayı uygulamadan önce duvarları kazıyıp fırçalamalı veya tazyikli su ile yıkamalıdır. Ve bir ahşap yapı çürümüşse, tamamen değiştirilmesi gerekir. Böylece süreç uzar….

Evinizi zamanında dıştan boyarsanız, yani boya bozulmaya başlamadan önce yukarıda okuduğunuz adımlardan kaçınmış olursunuz. Süreci çok daha basit ve dolayısıyla daha ucuz hale getirirsiniz.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.