Dış Kontrplak Nasıl Boyanır

kontraplak nasıl boyanır

Dış kontrplak, suyun ahşabı doyurmasını veya böceklerin ona saldırmasını önleyen kimyasallarla işlenmiş normal kontrplaktır. Bu tip kontrplak, hangarlar, verandalar ve dış mekan mobilyaları gibi farklı projeler inşa etmek için mükemmel bir malzemedir. Bununla birlikte, dış kontrplak boyamak, normal kontrplak boyamaktan daha zordur. En iyi sonuçları elde etmek için dış kontrplakları boyamaya çalışmadan önce bu ipuçlarını okuyun.
 

Dış Kontrplak Hazırlama


Kontrplak gözenekli bir yüzey olduğu için çok fazla boya ve leke emebilir. Dış kontrplakları boyamaya hazırlamak için önce dokusunu ortaya çıkararak yüzeyi matlaştırmanız gerekir.
 

Ahşabı Silmek


İlk olarak, ahşabın yüzeyini nemli, ıslak olmayan bir bezle silin. Ahşabın yüzeyinin nemlendirilmesi, yüzeyin "ayağa kalkmasını" sağlayacak ve bu da zımparalamayı kolaylaştıracaktır.
 

Kontrplak Zımparalama


Zımparalamak için 120 kumlu zımpara kağıdını bir elektrikli zımpara makinesine takın ve dış kontrplakın yüzeyini nazikçe zımparalayın. Ardından, ahşap tozlarını temizlemek için yapışkan bir bez kullanın.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun ahşap dış cephe boya fiyatları sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 
Tekrar Silme ve Zımparalama

Ahşabın yüzeyini tekrar nemli bir bezle silerek işlemi tamamlayın. Ardından yüzeyi 220-grit zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayın. Bir yapışkan bezle tozu alma işlemini tekrarlayın.

Alkol İle Bitirme

Bir bezi denatüre alkole batırın ve fazlalığı çalkalayın. Ardından, dış kontrplakları bir bezle ovalayın. Devam etmeden önce ahşabın tamamen kuru olduğundan emin olun.

Kontrplak Astarlama

Uyarı: Astar ve boya ile çalışırken daima eldiven ve maske gibi koruyucu giysiler giyin. Ayrıca, dumanları solumaktan kaçınmak için yalnızca iyi havalandırılan bir alanda boyayın.

Asitlerin ve yağların ahşabın dışına sızmaması için boyamadan önce kontrplağı astarlamak önemlidir. Bu asitler ve yağlar, ahşap yaşlandıkça doğal olarak oluşur, ancak ahşabı lekeleyebilirler.

İnce Bir Astar Katmanı Uygulamak

Astar boyanın bir kısmını bir boya tepsisine dökün ve boya rulosunu daldırın. Ruloyu astar ile ıslatmayın ve tepsideki çıkıntıları kullanarak fazlalığı alın. Astarı kontrplak üzerine ince bir şekilde uygulayın.

Ahşabı Zımparalamak ve Temizlemek

Astarın tamamen kurumasını bekleyin ve ardından kontrplağı 220-gritli zımpara kağıdı ile tekrar hafifçe zımparalayın. Kalıntıları gidermek için dış ahşabı tekrar alkole batırılmış bir bezle ovalayın.

Dış Kontrplak Boyama

Astar kuruduktan sonra, ürünün talimatlarına göre bir baz kat boya uygulayın. Boyanın kurumasını bekleyin ve ardından ikinci bir kat uygulayın.

Son Kat ve Mastik Uygulaması

İkinci kat kuruduğunda, bir üst kat boya uygulayın. Son katın kurumasını bekleyin ve başka bir kat uygulayın. Kuruduktan sonra, iki kat su geçirmez dolgu macunu uygulayarak boya işini bitirin. 
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.