Doğru Alkid Astar Nasıl Seçilir

boya kusurları ve giderilmesi

Boya endüstrisinin özü her zaman alkid astar olmuştur ve genellikle yağ bazlı astar olarak adlandırılır. On yıllara yayılan uzun bir geçmişe sahiptir ve birçok çeşit geliştirilmiştir. Tüm standart yağ bazlı astarlar, yağ bazlı boya ve akrilik boya ile uyumludur, bu da onu birçok boyama projesi için mükemmel bir seçim haline getirir.

Alkid astar, diğer astar türlerine göre büyük avantajlar sunar.

Çok çeşitli yüzeylere yüksek aderans. Bunlar boyanmamış veya boyanmış ahşap, masonit, MDF, çelik, demir, galvanizli metal, kireçli boya ve grafiti içerir.
Bazı yağ bazlı astarlar çok hızlı kurur ve son kat boyanın bir saat içinde uygulanmasına izin verir.
Endüstriyel kaplamalar dahil birçok boya türüyle uyumludur.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun grenli dış cephe boyası sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yağ Bazlı Astar Türleri


Universal Astar/Kapatıcı - Çok amaçlı alkid astar, çeşitli boyalı veya boyasız yüzeyler için formüle edilmiştir. Boyanmış ve boyanmamış ahşap döşeme ve dış cephe kaplaması, masonit kaplama ve döşeme, parlak boya, kapılar, MDF, kireçli boya vb.

Yağ bazlı astar, sekoya, sedir ve diğer yüksek ekstraktif ağaç türlerinden gelen tanen sızıntısını kapatmada mükemmeldir. Kuruma süreleri seçilen ürüne göre 1 saat ile 24 saat arasında değişmektedir.

Leke Engelleyici Astar - Hızlı kuruma ve çoğu iç veya dış yüzeyde evrensel uygulama sağlayan ekonomik bir boya astarı. Su lekeleri, nikotin, mum boya, keçeli kalem, grafiti, parlak boya, odun tanenleri ve sekoya veya sedir özü gibi birçok lekeyi kapatacaktır.

Birçok çeşit duvar kağıdının sızdırmazlığında etkilidir. Mineral alkollerde çözünen yağlı lekeleri ve duvar yazılarını kapatmayabilir. Pek çok ürünün zımparalanması kolaydır, bu da onları emaye cilaları uygulamadan önce iç ahşap döşeme ve kapılar için uygun hale getirir.

Ahşap Astarı - Yağ bazlı ahşap astar, hem iç hem de dış boyasız ahşap yüzeyler için idealdir. Tipik olarak yavaş kurur, bu da onun ahşap gözeneklerine nüfuz etmesine ve liflerle bağlanmasına izin verir.

Çok gözenekli ahşaplar, son katın uygulanmasından önce 2 kat gerektirebilir. Kuruma süresi, sıcaklık ve neme bağlı olarak 24 saat veya daha fazla olabilir. Bu süreyi kısaltmak için piyasada satılan kurumaya yardımcı ürünler, yağ bazlı primerine az miktarda eklenebilir.

Emaye Astar - Taban, kasa ve kapılar gibi iç mekan ahşap işleri için en iyi seçim. Çok çabuk kurur, tipik olarak 1 saattir ve Alkid veya Akrilik emayeler için pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için kolayca zımparalar. Zımparalamadan önce 2 kat gereklidir.

Metal Astar - Birçok evrensel metal astar hızlı kuruma, son kat için 1 saat ve demir ve çeliğe iyi yapışma sağlar. Fırçalanabilir, rulo ile uygulanabilir veya püskürtülebilir ve üzeri Alkid, yağ bazlı veya Akrilik, Lateks ile kaplanabilir.

Galvanizli Metal Astar - Galvanizli metal, oluklar ve parlama, boyamadan önce özel bakım gerektirir, buna galvanizli yüzeyler için tasarlanmış bir alkid astarın kullanılması dahildir. Bu yağ bazlı astar, son kat için maksimum yapışma sağlayan metal yüzeyi aşındırır.
 

Alkid Astar Seçmek İçin Genel Kurallar


Üniversal astar kaplayıcılar çoğu yüzey için mükemmel bir seçimdir. Ancak belirli bir yüzey için tasarlanmış bir ürün seçmek daha iyidir. Yüzeye özgü ürünlerden ödün verilmez.

Ahşap, astar ve son kat kaplamalarından akabilen tanenlere ve özlere sahip olabilir. Sızıntıyı durdurmak için leke engelleyici bir astar kullanın.

Bir emaye astar, boyalı iç ahşap döşeme ve kapılar üzerinde pürüzsüz sonuçlar sağlayacaktır.

Alkid, yağ bazlı astar, küçük lekeler için çok iyi çalışır, ancak pigmentli bir gomalak, yoğun şekilde lekeli iç alanlar için daha iyi bir seçimdir.

Bu tip boya astarı mineral ispirtolarla indirgenir ve güçlü bir solvent kokusuna sahiptir. İç mekanda kullanıldığında yeterli havalandırma sağlayın. Uygulama yöntemleri arasında, havasız bir boya püskürtücüsü veya bir HVLP boya püskürtücüsü ile haddelenmiş veya püskürtülmüş doğal bir kıllı boya fırçası kullanılabilir.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.