Duvar Kağıdı Üzeri Nasıl Boyanır

duvar boyama

Genel bir kural olarak, duvar kağıdını boyamak karmaşık bir iştir: Doğru yapamamak sinir bozucu olabilir ve eski duvar kağıdından daha kötü görünebilir. Çoğu iç mimar ve ev geliştirme uzmanı, eski bir evde en iyi seçeneğin duvar kağıdını boyamak yerine neredeyse her zaman kaldırmak olduğu konusunda hemfikirdir. Ancak, bunun bir seçenek olmadığı zamanlar vardır. Duvar kağıdınızın üzerini boyamak istiyorsanız, dört adımlı eğitimimize göz atın.
 

Duvar Kağıdını Ne Zaman Boyamalısınız?


Duvar kağıdını boyamanın makul bir seçenek olabileceği belirli zamanlar vardır. Duvar kağıdını kaldırmak zaman alıcı ve pahalı olabilir. Kazıma yöntemi kullanıyorsanız, duvar kağıdını kaldırma potansiyel olarak duvarlarınıza zarar verebilir. Duvar kağıdını boyamak, iç mekanlarınıza yeni bir görünüm kazandırmanıza olanak tanıyan uygun maliyetli bir işlemdir. Nedeniniz ne olursa olsun, evinizde duvar kağıdının üzerini boyamayı denemek istiyorsanız, istediğiniz görünümü ve kaliteyi elde etmek için uygun prosedürü uygulamanız gerekir.
 

Duvar Kağıdını Boyamak İçin Hangi Malzemelere İhtiyacınız Var?


Duvar kağıdını boyamak için birkaç araç ve malzemeye ihtiyacınız olacak:
 
 • Yüksek kapatıcı giysiler
 • Lastik eldivenler
 • Bir solunum maskesi (isteğe bağlı, ancak şiddetle tavsiye edilir)
 • Gözlük
 • Damlama bezleri
 • Temizlik bezleri (veya kaplamasız duvar kağıdınız varsa duvar kağıdı hamuru)
 • Duvar kağıdı yapıştırıcısı (duvar kağıdınızda soyulma dikişleri varsa)
 • Zımpara kağıdı (duvar kağıdınızda hava kabarcığı varsa)
 • Bir kesme bıçağı/keskin maket bıçağı (duvar kağıdınızda sorunlu noktalar varsa)
 • Maskeleme bandı
 • Yağ bazlı veya gomalak bazlı astar
 • Duvar boyası
 • Boya fırçaları veya rulolar
 

Duvar Kağıdı Üzeri Nasıl Boyanır


Duvar kağıdını boyamak için profesyonel bir boyacı olmanıza gerek yok, ancak doğru yapmak için birkaç özel adımı izlemeniz gerekiyor. Duvar kağıdınızı boyamak için adım adım bir kılavuz:

Duvar kağıdınızı hazırlayın. Küçük bir duvar kağıdı hazırlığı, boyama yaparken uzun bir yol kat eder. Başlamadan önce duvar kağıdınızın pürüzsüz, temiz ve kuru olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Boyamaya hazırlanmak için duvar kağıdının yüzeyindeki kusurları arayın; boyamaya başlamadan önce duvar kağıdının düzgün ve iyi durumda olmasını istiyorsunuz. Soyulma dikişleri veya gevşek parçalar varsa (genellikle dış kenar boyunca), bunları duvar kağıdı yapıştırıcısı kullanarak yeniden yapıştırabilir veya bir alçıpan bıçağı kullanarak kesip üzerlerine serpebilirsiniz. Duvar kağıdınızda kabaran noktalar varsa, bunları zımparalamayı veya kesip üzerlerine sıva yapmayı deneyin. Duvar kağıdı pürüzsüz hale geldikten sonra, tüm tozu ve kiri temizlemek için duvarlarınızı nemli bir bezle temizleyin.

Boyama alanını hazırlayın. Boyanın duvar kağıdı dışındaki herhangi bir şeye bulaşmasını önlemek için duvar kaplamasını bantlayın ve damla bezleri bırakın; Odada mobilya varsa, ya çıkarın ya da hatalı boyalardan korumak için üzerini örtün. Duvarları oldukça güçlü kimyasallarla dolduracağınız için, kokuyu daha katlanılabilir kılmak için pencereleri açmak veya diğer havalandırmayı teşvik etmek isteyeceksiniz.

Duvarları astarlayın. Birçok eski duvar kağıdı türü, boyanın rengini bozabilecek bir yapıştırıcı ile yapıştırılmıştır. Bununla mücadele etmek için, duvar kağıdınızı, yapıştırıcı ile boyanız arasında güçlü bir bariyer oluşturacak yağ bazlı veya gomalak bazlı bir astar ile astarlamanız gerekecek. Astarı duvarlarınıza ince bir tabaka halinde boyamak için bir fırça kullanın. Talimatlar daha fazlasını gerektirmedikçe bir kat astar yeterli olacaktır. Yağ ve gomalak bazlı astarlar çok güçlü kokulara sahiptir ve gözleri ve cildi tahriş edebilir, bu nedenle onlarla çalışırken çok dikkatli olun.

Boyamak. Astarınız kuruduktan sonra boyamaya başlayabilirsiniz. Duvar kağıdını boyarken hemen hemen her türlü boyayı veya türü kullanabilirsiniz, ancak lateks boya ile uyumlu olduğundan emin olmak için astar kutunuzu kontrol edin. Boya birkaç gündür duruyorsa karıştırın, ardından triminiz boyunca çizgileri takip etmek için bir fırça ve daha geniş alanlara katmanlar uygulamak için bir rulo kullanın. Boyanın kurumasını bekleyin, ardından renk pürüzsüz ve eşit olana kadar ilave katlar uygulayın.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.