Duvarları Boyarken Gomalak Kullanmak

gomalak duvar boyama

Gomalak genellikle son kat boya seçimi olmasa da mevcut en iyi boya astarı olarak düşünülür. Yağ ve su bazlı boyaların ulaşamayacağı özelliklere sahiptir ve diğer birçok astarın sağlayabileceğinden daha güvenilir bir sızdırmazlık sağlar.
 

Gomalak ve Sızdırmazlık


Gomalak malzemeyi sızdırmaz hale getirir. Yeni inşaat için, dolgu macunu nitelikleri muhtemelen daha az fark edilir, ancak yeniden şekillendirilmiş bir evde, kokuların yanı sıra lekeleri de kapatabilir. Su lekeleri, diğer astarlarda olduğu gibi yeni boyanın yüzeyine çıkmaz çünkü gomalak, lekeleri gevşetmeyen nötr bir tabana sahiptir.
 

Gomalak Çoğu Yüzeye Bağlanır


Gomalak, yoğun sigara içen evler için mükemmel bir boyadır. Pek çok boya, yoğun bir şekilde nikotinle kaplanmış duvarlara yapışmakta zorlanır. Gomalak, nikotin kaplı duvarlara kolayca yapışır, lekelerin ıslanmasını önler ve tütün dumanı kokularını ortadan kaldırır.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için iç cephe boya özellikleri sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Gomalak Duman Hasarıyla Mücadele Ediyor


Yangına maruz kalan evlerde, yangının kendisinin asla ulaşmadığı odalarda bile yaygın bir yanık kokusu var gibi görünüyor. Yağ ve su bazlı boyalarda, duvarlar boyandıktan sonra duman kokusu uzun süre kalabilir. Gomalak ile duman kokusu giderilir, lekeler ve kötü anılarla birlikte duvara yapıştırılır.
 
Gomalak'ın İnce Bir Kıvamı Vardır

Bir gomalak astar, alkol bazından dolayı su ile hemen hemen aynı kıvamda olma eğilimindedir. Özellikle bir püskürtücü kullanacaksanız bunu akılda tutmak önemlidir, çünkü boyanın akmasına ve eşit olmayan kaplamaya neden olacak şekilde gomalakın aşırı uygulanmasını önlemek için uç çok küçük tutulmalıdır.
 
Gomalak Çabuk Kurur

Alkol bazlı olduğu için gomalak çok çabuk kurur. Diğer astarların optimum koşullarda bile 2-3 saatlik kuruma süresi gerektirebileceği durumlarda, bir gomalak astar katı, ilk kat boyayı sadece yaklaşık 45 dakika içinde almaya hazırdır. Alkol diğer maddelere göre çok daha hızlı buharlaşır ve bu da gomalakın diğer astarlara göre 2 veya 3 kat daha hızlı kurumasını sağlar. Ağır lekeli noktalar uzun süre tamamen kurumayabilir, ancak bu nadir lekelerin yanı sıra astar neredeyse rekor sürede kurur.

Gomalak Harika Bir Astardır 

Gomalak genellikle son kat boya olarak kullanılmaz, ancak sıradan boyaların uygulandığı alt kaplama olarak geniş çapta takdir edilir. Su ve kimyasal lekelerin yanı sıra çoğu malzemeye yapışma özelliğine sahiptir ve üzerine uygulanan boyaları eşit kabul eder.

Uygulamalar Arasında Daima Tam Kurumaya İzin Verin

Gomalak astar üzerine uygulandığında ara sıra boyanın nemli görünümlü parlak bir nokta bırakacağını unutmayın. Bu aslında gomalakın düzgün bir şekilde emilmeyen bir lekeyi veya kusuru örtmesinden kaynaklanan yavaş kuruyan bir noktadır. Çoğu uzman, birkaç gün için bırakılırsa lekenin küçüleceği ve ardından tamamen kaybolacağı konusunda hemfikirdir. Henüz duvara tam olarak yapışmamış, uygulanmış boyayı çıkarmamak için en az 48 saat geçmeden gomalak astarlı bir yüzeye asla ilave boya uygulamayın. 
 
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.