Duvarlarınızda Doku Nasıl Oluşturulur

beyaz boya

Duvar dokusu trendleri çok fazla değişme eğilimindedir. Sadece eski bir evdeki duvarlara bakın ve onları yeni bir yapıdaki duvarlarla karşılaştırın. Şanslar, duvarlardaki doku birden fazla yönden farklıdır. Herhangi bir trend gibi, duvar dokusu da değiştirilebilir.

On veya iki yıl önce popüler olan patlamış mısır duvar dokusu kaldırılabilir ve şimdi daha popüler olan portakal kabuğu dokusu eklenebilir. Tasarımda bireysellik her zamankinden daha yaygın olduğu için, duvar dokusunu istediğiniz gibi değiştirmeyi de içeren tasarım stillerini ve estetiği karıştırıp eşleştirmekte özgürsünüz.

Hazırlanmak

Duvarlarınıza doku uygulamadan önce, hangi duvar doku tekniğini kullanacağınızı bildiğinizden ve tüm malzemelere sahip olduğunuzdan emin olun. Boş bir odada duvarları kaplamak en kolay yoldur, ancak bu bir seçenek değilse, her şeyi odanın ortasına taşıyın ve muşamba ile örtün.

Süpürgeliklerinizi ve tavanınızı bantlayın ve zeminlerinizi örtün. Tekstüre süreci dağınık olabilir, bu nedenle koruyucu göz ve el gereçleri ve eski giysiler hazırlayın.

Portakal Kabuğu

En popüler dokular olan portakal kabuğu duvar dokusu kulağa hoş geliyor. Portakal kabuğunun nasıl göründüğünü düşünürseniz, doğru uygulandığında duvarınızdaki doku böyle görünür. Duvarınızda portakal kabuğu dokusu elde etmek için bir alçıpan karışımına veya kuma, astara ve püskürtücüye ihtiyacınız olacak.

Herhangi bir duvar dokusu stilinde olduğu gibi, uygulamaya gelince istediğiniz kadar çok veya az şey yapabilirsiniz. Yoğun bir portakal kabuğu istiyorsanız duvarlarda daha fazla alçıpan dokusu yapabilirsiniz. Daha ince bir turuncu alan istiyorsanız, daha az karışım kullanın.

Kum Girdap

Kum girdaplı bir duvar dokusu oluşturmak için bir astar ve perlit kombinasyonu kullanılabilir. Kum girdap duvar dokuları, duvarınızda bir demonte bıçağı veya doku fırçası kullanılarak yapılan büyük girdaplardır. Bu özel duvar dokusu türü, duvarların odadaki diğer tüm dekorları gölgede bırakmadan çok sayıda karakter ve doku isteyen odalar için harikadır.

Tarak

Yaratıcı olmak ve sanatsal yönünüzü ortaya çıkarmak istiyorsanız, belki tarak tekniği tam size göre. Bir tarak duvarı, duvar dokusuna kendi şeklinizi veya deseninizi çizmek için özel bir tekstüre tarak kullanmayı içerir.

Ayrıntılı şekillere ve çizgilere sahip gibi görünen duvarlar gördüyseniz, muhtemelen tarak duvarlardır. Bunu yapmak için özel bir duvar tarağına ve biraz yaratıcılığa ihtiyacınız olacak.

Demonte

Belki de en yaygın ve en kolay duvar tekstüre şekli, demonte duvar tekstüresidir. Demonte duvarlar, geleneksel sıva duvarlarına çok benziyor. Duvarlarınızda mükemmel bir demonte dokuya sahip olmak için çok temiz bir duvarla başlamanız gerekir.

Duvarlar temizlendikten ve kurutulduktan sonra, yulaf ezmesi dokusuna benzer bir şey oluşturmak için duvar dokusu bileşiğinizi suyla karıştırın. Dokunuz duvarlara uygulandıktan sonra, duvarınızda pürüzlü parça olmaması için daha büyük parçaların ve tümseklerin bazılarını düzeltmek için bir demonte bıçağı kullanın.

Venedik

Evinizde rustik ama zarif bir görünüm istiyorsanız Venedik duvar dokusu harika. Ne zaman Venedik sıva ve italyan boya olan bir duvar görsek kendimizi kesinlikle bir İtalyan kırsalında gibi hissediyoruz.

Venedik duvar dokusu, mermer tozu içeren özel duvar tekstüre edici bileşik gerektirir ve uygulama süreci zaman alıcı ve çok sıkıcıdır. Sonuçlar inanılmaz mı? Evet. 

Duvarlarınıza doku vermek söz konusu olduğunda, ne kadar çok ve ne kadar azın çok az olduğu çağrısını yapabilirsiniz. Ayrıca duvarlarınızı tamamen düz bırakabilirsiniz ve bu da işe yarar.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.