Ev Boyama Araçları

boyama araçları

Evinizi canlandırmak için mükemmel gölgeyi bulmaya çalışarak boya parçacıklarını inceleyerek haftalar, hatta aylar geçirebilirsiniz. Ancak, uygun ev boyama araçlarına sahip değilseniz, işin sadece yarısını yapmış olursunuz.

Boyaya dalmanın zamanı geldiğinde, büyük olasılıkla şu ev boyama araçlarından birini seçeceksiniz:
 

Boya Fırçaları


Birkaç istisna dışında, boya fırçaları iki gruba ayrılır: hayvan kıllarından yapılmış doğal kıllı fırçalar ve genellikle naylondan yapılmış sentetik kıllı fırçalar. Bir zamanlar doğallar en iyisi olarak kabul edildi, ancak bugün sentetikler her şey kadar iyi. Ayrıca, su bazlı lateks boyalarla doğal kıllı bir fırça kullanamazsınız çünkü su kılları yumuşatır. Sonuç olarak, suyla inceltilmiş bir boya ile boyama yapıyorsanız, fırça seçiminiz zaten yüzde 50 daha kolay.

Ödeyebileceğiniz en iyi fırçaları satın alın. En kaliteli fırçalar için biraz daha harcamanız gerekiyorsa, uzun vadede buna değecektir. Kaliteli fırçalar, herhangi bir boyama işinin daha kolay ve hızlı yapılmasını sağlar ve bir sonraki iş için yeni gibi görünmeleri için tamamen temizlenebilirler. Biraz özenle, iyi boya fırçaları uzun yıllar ev bakımına dayanacaktır.

Fiyat ne olursa olsun, mağazada yakından inceleyerek iyi bir fırça ile kötü olanı ayırt edebilirsiniz. Kılları yayın ve uçları inceleyin. Daha fazla bayrak veya bölünmüş uçlar, fırça ve boya yayma yetenekleri daha iyi olur. Fırçayı bir tezgahın kenarına vurun; iyi bir fırça birkaç kıl kaybedebilir, ancak kötü bir fırça birçok kıl kaybeder. Özellikle dar fırçalarda uzun, konik kıllara sahip bir fırça bulun. Genel bir kural olarak, kıl uzunluğu, fırçanın genişliğinin yaklaşık bir buçuk katı olmalıdır (istisna, genellikle duvar fırçaları olarak adlandırılan daha geniş fırçalardır). Örneğin 11/2 inç genişliğinde bir fırçanın yaklaşık 21/4 inç uzunluğunda kılları olmalıdır. Kıl uzunluğu, köşeleri ve çevreyi boyamak için size esneklik sağlar. Son olarak, elinize rahatça uyan, pürüzsüz, iyi şekillendirilmiş ahşap veya plastik sapları seçin.

Boya fırçaları çok çeşitli boyut ve tiplerde gelir ve boya silindirinin ulaşamadığı ulaşılması zor noktalar için gereklidir. İşte ana boya fırçası türlerinden bazıları:

Duvar. Bu tip en fazla boyayı en fazla yüzeye yayar. 4 inç genişliğinde bir fırça iyi bir seçimdir, ancak 31⁄2 ve 3 inçlik duvar fırçalarının kullanımı daha kolay olabilir.

Kesme. 2 inç genişliğinde bir kesme fırçası, ahşap işleri ve duvarları rulo ile boyamadan önce pencerelerin, kapıların ve köşelerin etrafını "kesmek" için idealdir.

Kanat. Bir kanat fırçasının açılı bir kıl ucu vardır. 1, 11⁄2 veya 2 inç genişliklerde mevcut olan açılı kanat fırçası, özellikle pencerelerin etrafını boyarken yakın çalışmayı kolaylaştırır. Dikkatli kullanıldığında, pencere camlarını korumak için bant kullanma ihtiyacını azaltır.
 

Boya Ruloları


Duvarlar ve tavanlar gibi geniş, düz yüzeyli alanlar için boya ruloları, işi bir boya fırçasıyla yapacağınız sürenin yaklaşık yarısı kadar bir sürede tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Çoğu boyacı, ince işler için ve pencere ve kapıların çevresinde fırça kullanır, ardından büyük boşlukları doldurmak için ruloya döner. Düz alanları boyamak için rulolar 4 ila 18 inç arasında değişen genişliklerde gelir, ancak iç işler için en yaygın iki boyut 7 inç ve 9 inç genişliğindedir.

Duvar veya tavan boyaması için tasarlanan boya ruloları, plastik veya ahşaptan yapılmış, oyulmuş ve bir uzatma tutamacını kabul edecek şekilde işlenmiş olabilecek kulplara sahiptir.
İki tipten metal oluklu versiyon (kuş kafesi veya yaylı metal çerçeve olarak da bilinir) en iyisidir çünkü temizlenmesi daha kolaydır ve silindir kapağının içine yapışması daha az olasıdır.

Satın almanız gereken rulonun türü büyük ölçüde kullanacağınız boya türüne göre belirlenir, ancak bunların tümü, bir tepsideki boyayı emen ve yuvarlandığında serbest bırakan elyaf kaplı veya üretan köpük kaplı silindirlerdir. Yuvarlanma eylemi, boyayı silindirden gerçekten çeken bir vakum oluşturur. Kuzu yünü, tiftik, Dynel, asetat veya poliüretan köpükten yapılan ruloların çoğu, kullanılması amaçlanan boya türüyle etiketlenmiştir. 

Pürüzlü yüzeyler için uzun kestirmeleri kullanın; pürüzsüz yüzeyler için kısa olanları seçin. Yığın, silindirin plastik veya karton çerçevesinin üzerinden kayan bir boruya bağlıdır.

Boya tepsileri alüminyum veya plastikten yapılmıştır ve standart 7 inç ve 9 inç versiyonları mevcuttur. 9 inç boyutu en popüler olanıdır çünkü daha sonra 7 veya 9 inçlik bir silindir kullanabilirsiniz. Bazı tepsiler, onları doğrudan bir merdivene takmanıza izin veren kancalarla birlikte gelir. Tepsiler elbette yıkanabilir ve dayanıklıdır. Ancak temizlemeyi daha da kolaylaştırmak için, tek kullanımlık plastik tepsi astarları satın alın veya tepsiyi alüminyum folyo ile kaplayın.
 

Havasız Püskürtücüler


Evdeki küçük boyama işleri için havasız bir sprey boyacı mantıklıdır çünkü satın almak ayrı bir hava kompresörü ve sprey boyacıdan daha ucuzdur.

Havasız bir boya püskürtücüsü, boyayı küçük bir delikten ince bir sprey haline getirmek için zorlayan küçük bir elektrikli pompa motoru kullanır. Püskürtme konisinin şekli, işe uygun çeşitli desenler için ayarlanabilir. Tipik havasız püskürtücünün parçaları arasında elektrikli pompa, güç kablosu, tutamak, açma/kapama tetik anahtarı, boya başlığı, püskürtme kontrolörü ve boya kabı bulunur. Bazı havasız püskürtücüler, boyayı, takılı bir boya kabı yerine bir boya kovasından veya kutudan bir tüp aracılığıyla çeker.

Düzgün kullanmak için püskürtücüyle birlikte verilen çalıştırma talimatlarına bakın. Yüksek basınçlı püskürtücüler, daha küçük hidrolik pompalara sahip olanlardan daha tehlikeli olabilir. Püskürtücü kablosu takılı değilken, takılı boya kabını çıkarın ve boyayı dökün; bağlı kapları olmayan püskürtücüler, tüpü doğrudan boya kutusuna yönlendirir. Püskürtme konisini ve tekniğinizi ayarlamak için hurda ahşap veya başka bir yüzey üzerinde boyama alıştırması yapın. Eşit kapsama için, kenardan üst üste gelecek şekilde bir yandan diğer yana püskürtün. Eşit uygulama için elinizi yay yerine yüzeye paralel hareket ettirin.

Havasız bir püskürtücünün bakımı, boya kurumadan önce tüm bileşenlerin dikkatli bir şekilde temizlenmesini gerektirir. Boya memesini iyice temizlemeye özellikle dikkat edin. Püskürtücüleri ve fırçaları en iyi nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek için boya kutusundaki talimatlara bakın.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.