Evin Dışındaki Küf Nasıl Giderilir ve Önlenir

Küf Nasıl Giderilir ve Önlenir

Tıpkı soğuk algınlığı gibi, hiç kimse evinin dış cephesinde küf oluşumuna karşı bağışık değildir. İklimin nemliliği ve güneş ışığının azlığı, en zarif evlerde bile küf oluşmasına neden olabilir.

Evlerde küflenmenin en olası yerleri, çalıların arkası ve evin kuzey tarafıdır. Hafif gri veya yeşil bir film veya hatta kalın yeşil bir kir olarak görünebilir. Küf, vinil, tuğla, boyalı ahşap vb. her türlü yapı malzemesi üzerinde büyüyebilir.

Dış cephe kaplamanızda küflenme bulursanız, bu konuda ne yapmalısınız?
 

Evinizin Dışındaki Küfü Giderme


Küf bir mantar büyümesi olduğundan, sporlar tedavi sürecinin bir parçası olarak öldürülmelidir. Görünür işaretler basitçe silinirse, sorun hızla tekrarlayabilir.

Aileniz, evcil hayvanlarınız ve çevre için güvenli olanlar da dahil olmak üzere evinizin dış cephe kaplamasındaki küfü öldürecek birçok ürün bulunmaktadır. Yerel bir boya firmasına, özel koşullarınız için hangi ürünün en iyi olacağını sorun.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için dış cephe boya çeşitleri sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Eve ilaçlama yapıldıktan ve küf öldürüldükten sonra, ovalama ve durulama yöntemiyle veya basınçlı yıkayıcıyla temizlenebilir.

Küf Temizleme İçin Basınçlı Su Kullanımı


Basınçlı yıkayıcılar (su jeti de denir) güçlü temizleme araçlarıdır ve küfün giderilmesinde çok etkili olabilirler. Ne yazık ki, o kadar güçlüdürler ki, kişisel yaralanma veya mal hasarı riski de taşırlar. Özellikle ahşap kaplamalı evlerde, basınçlı yıkayıcı ahşapta kalıcı aşınma izleri bırakabilir. Bu sebeplerden dolayı basınçlı yıkamayı profesyonel bir ev boyama firmasına bırakmak en doğrusudur.

Küf giderme için ovalama ve durulama yöntemi daha naziktir, ancak daha fazla zaman alabilir. Yumuşak kıllı ve uzun saplı bir sert fırça kullanın. Hafif sabunlu suya batırın ve duvarları yukarıdan başlayarak aşağı doğru ovalayın. Durulamak için bir bahçe hortumu kullanın ve küfün erimesini izleyin!
 

Dış Cephe Kaplamasında Küfü Önleme


Soğuk algınlığında olduğu gibi, hiç kimse küflenmeye karşı bağışık değildir, ancak büyümesini veya yayılmasını yavaşlatmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. 

Antimikrobiyal Boya: Birçok birinci sınıf dış cephe boyası, küf öldürücü katkı maddeleri gibi mantar önleyici özellikler içerir. Bu, evinize istenmeyen küf oluşumuna karşı ekstra koruma sağlar. Dış cephe boyacınız eviniz için en iyi ürünü seçmenize yardımcı olabilir.

Peyzaj Düzenlemesi: Dış cephe kaplamanız ne kadar temiz hava ve güneşe maruz kalırsa, o kadar az küf oluşumu olur. Dış cephe kaplamanız için hava akışına ve güneşe maruz kalmasına izin vermek için çalılarınızı ve ağaçlarınızı budayın.

Yıllık Yıkama: Evinizin her yıl taze ve güzel görünmesini sağlamanın en iyi yollarından biri, yıllık basınçlı yıkama da dahil olmak üzere bir boya bakım planıdır.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.