Evinizin İçini Boyamak İçin İpuçları

ev nasıl boyanır

Evinizin içini boyamak için size birkaç ipucu sunuyoruz, bununla stres ve şüphe duymadan baş edebilirsiniz. İlkbahar ve yaz, evin boyanması gibi işler için genellikle iyi havanın kullanıldığı yılın iki mevsimidir.

Malzemeyi, renkleri ve evimizi dekore etmek ve ince ayar yapmakla ilgili her şeyi seçmek, görevi başarıyla tamamlamak için çok önemlidir. Yukarıdakilerin hiçbiri sizin için sorun olmasın diye, evinizin içini boyamak için bu tür işlerle sorunsuz bir şekilde başa çıkabileceğiniz birkaç ipucu sunuyoruz.

Evdeki tüm odaları boyayacaksanız öncelikle hangisinden başlayacağınıza karar vermelisiniz. Odada ne kadar az şey olursa, işi yapmanın o kadar kolay olacağını unutmayın, çünkü özgürce hareket edebilirsiniz. Onları hangi sırayla boyayacağınızı ve bazı mobilyaları birinden diğerine nasıl taşıyacağınızı planlayın. Göreve sorunsuz bir şekilde başlamak ve bitirmek için bir hafta sonu veya bir gün izin alın.

Ayrıca hava tahminini kontrol etmeniz ve havanın güzel olacağı ve yağmur yağmayacağı günleri seçmeniz önerilir. Boyamak için en iyi zaman, boyanın hızlı kurumasına yardımcı olacak olan sıcak zamandır. Evinizin hangi odalarını boyayacağınıza karar verdiğinizde duvarların rengini de seçmeniz gerekecek. Uygulanan boyanın renginin kuruduktan sonra koyulaştığını unutmayınız.

Duvarları hiç boyamadıysanız veya kötü durumdalarsa, kusurları daha iyi gizledikleri için açık tonları seçmeniz önerilir. Işık üzerlerinde yansır, bu da parlaklığı artırır ve odanın optik olarak daha büyük görünmesini sağlar. Boyamaya alışkınsanız ve odaların bol miktarda doğal ışığı varsa koyu tonlar size sorun çıkarmaz.

Kuzeye bakan odalar genellikle daha koyudur, bu nedenle bu odalarda açık renklerin kullanılması tavsiye edilirken, güneye veya doğuya bakanlarda daha cesur ve çığır açan renkler seçebilirsiniz.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için su bazlı iç cephe boya fiyatları sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Boya Seçimi


Parlak, saten veya mat boya arasında seçim yapabilirsiniz, ancak parlak renklerin sadece mükemmel durumdaki duvarlar için uygun olduğunu unutmamalısınız. Parlak bir boya seçerseniz ve odanın mobilyaları parlak olacaksa, bunun iyi bir kombinasyon olup olmayacağını düşünün. Saten boyanın temizlenmesi kolaydır ve çok dayanıklıdır, hafif parlaklığına ek olarak daha fazla ışık getirir. Koridorlar ve çocuk odaları için tavsiye edilir. Mat boya, duvarın mükemmel olmadığı durumlarda tercih etmeniz gereken boyadır, çünkü örtme gücü mükemmeldir. Ayrıca, yatak odaları ve oturma odaları boyamak için idealdir.
 

Malzeme Seçimi


Yüksek kaliteli fırçalar ve rulolar satın alırsanız, sadece daha uzun süre dayanmalarını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda duvarlarda tüy bırakmalarını veya çalışmanızı bozacak çubuk veya iz bırakmalarını da önlersiniz. Duvarların orta kısımları ve tavanlar için alüminyum teleskopik saplı fiber rulolara ihtiyacınız var. Kapıların ve kenarların küçük köşeleri için köşe fırçaları kullanmanız gerekecektir.
 

Çevreyi Koruyun


Boya yaparken çevreyi korumak esastır. Mobilyaları, fişleri, prizleri ve çerçeveleri sabitlemek için çok zaman harcamaya değer. Mobilyaları ve zemini kaplamak için boyama bandı ve boyama folyosunu kullanın. Boya tamamen kurumadan bandı çıkarmayı unutmayın, aksi takdirde boya tabakasını yırtabilirsiniz.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.