Faux Boya Tekniği Nedir?

faux boyama teknikleri
 
Faux boyama teknikleri veya faux yüzeyler, herhangi bir odada görsel ilgi yaratmanın harika bir yoludur. "Faux" kelimesi Fransızca'dan gelir ve sahte veya yanlış anlamına gelir. Sahte inciler gibi orijinalin yakın bir taklidi olan, ancak daha yakından gözlemlenmeden kolayca taklit olarak tanınmayan bir şeyi tanımlamak için yaygın olarak kullanılır.

Faux boyama, mermer, taş, ahşap ve ham ipek de dahil olmak üzere diğer dokuları taklit eden yüzeyler oluşturmak için boya ve cilayı çeşitli araçlar kullanarak birleştiren birçok farklı tekniği içerir.

Bazı ev sahipleri bir boyacı kiralamayı tercih ederken, birçoğu kendi görünümlerini geliştirmek için yeni teknikleri denemekten hoşlanır. Faux boyama teknikleri yaygın olsa da, her ressam kendi kişisel dokunuşunu ekler. Örneğin, faux boyamayı buruşuk kağıt mendil uygulamasıyla birleştirmek, büyüleyici bir eski dünya hissi yaratır. Ayrıca duvardaki kusurları gizlemek için mükemmel bir yoldur. Bir kişi bu görünümü elde etmek için sadece bir renk kullanabilirken, diğerleri daha sıkıntılı bir görünüm elde etmek ve kusurları gizlemeye çalışmak yerine kusurları oynamak için renkleri karıştırabilir.

Diğer teknikler arasında sürükleme, çırpma, yıkama, süngerle boyama, paçavra yuvarlama, çizgiler ve birkaçını saymak yer alır. Bu teknikler oldukça basittir ancak sonuçlar değişiklik gösterecek ve uygulama ile gelişecektir.

Herhangi bir faux boyama tekniği için gerekli olan birkaç temel adım vardır. İlk olarak, düz bir arka plan rengiyle başlayın. Arka planı uygulayın ve bir sonraki adıma başlamadan önce tamamen kurumasını bekleyin. Gece kurutma tavsiye edilir.

Ardından, bir sonraki katman için karar verdiğiniz renk ile glazeyi karıştırın. En iyi bitişi elde etmek için normal boya yerine sır kullanmalısınız.

Hiç faux boyama tekniği denemediyseniz, duvarda denemeden önce bir parça tahta üzerinde pratik yapmak iyi bir fikirdir. İstenilen efekti elde edebildiğinizde, tekniği duvara uygulamaya başlayın. Bir seferde küçük bir alanda çalışın, böylece sır çok çabuk kurumaz.

İstediğiniz sonucu elde edene kadar tekniğe devam edin, ardından bir sonraki alana geçin. Sünger boyama gibi tekniklerle ilerledikçe bölümleri karıştırmanız gerekebilir. Daha fazla katman ekliyorsanız, gerektiğinde katmanlar arasında kuruma süresine izin verdiğinizden emin olun.

Köşelerde, pencerelerin yanında ve duvar/tavan boyunca eşit bir görünüm oluşturmak özellikle zor olabilir. Ancak pratik yaparak çok çekici bir sonuç elde etmeyi öğrenebilirsiniz.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.