Garaj Kapısı Nasıl Boyanır

garaj kapısı boyama

Garaj kapısı boyamak, evinizin görünümünü ve hissini güncellemenin kolay bir yoludur. Ayrıca kapınızı dış etkilerden koruyabilir ve ömrünü uzatabilir. Herhangi bir boyama işinde olduğu gibi, işin çoğu hazırlık aşamasındadır, bunu doğru yaparsanız harika görünecek ve harika bir bitişe sahip olacaksınız.

Başlamadan önce, en iyi havayı seçtiğinizden emin olun. Çok sıcak ya da soğuk havalarda, yağmuru ve kuvvetli rüzgar olan günlerde boyamamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca garaj kapısının doğrudan güneş ışığı altında boyanmaması da önerilir.
 

Boya Seçimi


Seçeceğiniz boya, büyük ölçüde metal veya ahşap olan kapı malzemesine bağlı olacaktır. Garaj kapınız hangi malzemeden yapılmış olursa olsun dış cephe boyası kullanmanız gerekir. İşi çok daha kolay hale getirmek için, içinde astar bulunan bir boya seçin ve ardından bir kat astar uygulamayı atlayabilirsiniz.

Ne kadar boyaya ihtiyacınız olacak? Temel tahmin olarak, her 16 m2 için bir litre boyaya ihtiyacınız vardır. Kapınızın yüksekliğini genişlikle çarpın ve ardından 16'ya bölün - bu, ihtiyacınız olan temel litre sayısıdır.

Ne kadar boyaya ihtiyacınız olacağını hesaplarken göz önünde bulundurmanız gereken faktörler şunlardır:

Renk – aynı rengi kapatıyorsanız, daha az boyaya ihtiyacınız olacaktır.

Kapı malzemesi – ahşap kapılar metalden daha fazla boyaya ihtiyaç duyar.
Kullanmakta olduğunuz boya – kaplamanın doğru olup olmadığını görmek için kutuyu kontrol edin.

Daha az bir dereceye kadar, kullandığınız boya miktarı, uygulamayı düşündüğünüz araca bağlı olacaktır.

Tüm bu faktörlerin ihtiyaç duyulan nihai miktarı etkilediği göz önüne alındığında, kapı malzemeniz ve diğer faktörler hakkında uzman tavsiyesi sunabilecek satış elemanı ile sohbet etmenizde fayda var.

Boya seçimi ile ilgili detaylı bilgi almak için Garaj Kapısı İçin Boya Rengi Seçimi makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.
 

Araçlarınızı Seçme: Fırçalar, Rulolar veya Sprey?


Fırçalar, özellikle stor kapıları boyarken, boyanın tüm kapıyı kaplamasını sağlamak için çok sayıda köşe ve krank bulunan kapılar için mükemmeldir. Geniş, düz yüzeyler için uygundurlar ancak daha fazla zaman alırlar ve tüm yüzeyde pürüzsüz, profesyonel bir yüzey elde etmek zor olabilir.

Silindirler, panel veya seksiyonel modeller gibi geniş, düz yüzeylere sahip garaj kapılarını boyamak için idealdir. Pürüzsüz bir yüzey sağlarken büyük bir bölümü kısa sürede kaplayabilirler. Bununla birlikte, çatlakların ve kenarların kaplandığından emin olmak için fırçalarla birlikte kullanılmaları gerekecektir.

Sprey aplikatörleri boya uygulamanın hızlı bir yoludur - ancak pahalı, dağınık ve savurgan olabilirler. Bir sprey aplikatöründen çok fazla faydalanacaksanız (örneğin, diğer birçok dış yüzeyi boyayacaksanız) yatırım yapmaya değer olabilir. Yine de sadece garip boyama işi yapıyorsanız, boya fırçası ve rulo kombinasyonu iyi çalışır.
 

Gerekli Hazırlık Çalışmaları


İlk adım, kapının yüzeyini kaba zımpara kağıdı veya tel fırça ile hafifçe ovalamaktır. Hangisini kullanacağınız, kapının yapıldığı malzemeye bağlı olacaktır. Ahşap kapılar için zımparalama daha iyidir, metal kapılar ise tel fırçaya ihtiyaç duyar.

Kapı temizlendikten sonra, bitmiş boya işinde darbelere ve boyanın çatlamasına neden olabilecek kalan toz, yağ veya kiri temizlemek için su ve seyreltilmiş deterjanla durulayın. Yüzey tamamen kuruduğunda, boyamaya başlamak için neredeyse hazırsınız.

Boyanmasını istemediğiniz tüm parçaları koruyun. Mavi bant kullanarak, boyanmayacak tüm çerçeveleri ve kilitler gibi donanımları kapatın. Çevreleyen zemini bir damla bezle örtün.
 
Garaj Kapınızı Boyamak

Kapı kapandığında görünmeyecek kapı alanlarını boyayarak başlayın. Bunlar tamamen kuruduğunda kapıyı kapatın ve yukarıdan aşağıya doğru çalışarak kapının geri kalanını boyayın.

Kapıya, kullanılan boyaya ve renge bağlı olarak ikinci kat boya gerekebilir. İkinci katı birinciye dik açılarla boyayın - yani, ilk kat yatay şeritler kullanılarak boyandıysa, ikinci katı dikey şeritlerle boyayın.

Seksiyonel kapılar için paneller arasındaki çatlakları boyamanız gerekecektir.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.