Her Mekan için İkincil Renkler

renk şeması

İlk parmak boyama şaheserinize başladığınızda ve ikincil renklerinizi öğrendiğinizde ne öğrendiğinizi hepiniz hatırlıyorsunuz: kırmızı ve mavi mor yapar; kırmızı ve sarı turuncuyu, sarı ve mavi ise yeşili oluşturur.

Sir Isaac Newton, 1666'da ilk renk tekerleğini yarattı ve mevcut halini bulana kadar birçok yinelemeden geçti. Renk teorisi onunla birlikte gelişti ve bugün rengi nasıl düşündüğümüz için İsviçreli renk ve sanat teorisyeni Johannes Itten'e teşekkür edebiliriz.

Itten, bir sanatçı olarak renkleri derinlemesine inceledi ve başarılı renk kombinasyonlarını neyin oluşturduğunu belirleyen ilk kişilerden biriydi. Renk akorları ve renk uyumu kavramının yanı sıra doygunluk, aydınlık ve karanlık, sıcak ve soğuk ve daha pek çok fikir geliştirdi. 1961'de yazdığı The Art of Color adlı kitabında renk teorisi hakkındaki fikirlerini yazdı.

Ana renkler gibi, ikincil renkler de üçlü bir renk şemasına dayanır, yani renk tekerleğinde üçgen bir ilişkiye sahiptirler. Bahar bahçelerini ve gün batımını çağrıştıran cesur bir renk kombinasyonu.

Tasarımcılar bu renk düzenini çocuk odalarından mutfaklara kadar her yerde, inceden koyuya uzanan renklerde kullanıyor. Bazen şeftali, nane ve lavanta; diğerleri, sitrin, zümrüt ve muhteşem mor göreceksiniz.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için silikonlu iç cephe boyası sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Turuncu

Bazı tasarımcılar renkleri korkusuzca birleştirme yetenekleriyle tanınırlar. Bu oturma alanında tasarımcı, geleneksel, zarif bir alan yaratmak için pembe ve yeşil vurgularla eşleştirilmiş çok sayıda turuncu tonu kullandı.

İkincil renkler bir dizi güçlü kombinasyona sahiptir, cesur bir turuncu duvarı erkeksi ordu yeşili ile tamamlar, bir miktar mor ile karıştırılmış, aksi takdirde geleneksel bir odaya modern bir hava verebilir.

Mor

Yeşil, turuncu ve morun birden fazla tonuyla eğlence için çok yer var. Sadece parlak neon yeşili ile eşleştirilmiş bu koyu mora bakın. Çok davetkar ve farklı.

Yeşil

Bazen tek bir öğede bir renk hikayesi ortaya çıkar ve bu durumda, bu koridor masasındaki turuncu kitaptır. Küçük parlak turuncu parçalar bu yeşil alanı güzel bir şekilde vurgular!
 
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.