İç Cephe Boya Bakımı Nasıl Yapılır

ev boyama

Yeni iç mekan boya işinizin ömrünü uzatmanıza yardımcı olabilecek ve nihayetinde size zaman ve para kazandıracak birkaç boya bakım ipucu:
 

Kir ile Başa Çıkmak


İç mekan boyası tipik olarak şu şekilde kirlenir: düğmelerin, prizlerin ve kapı kollarının etrafındaki el izleri, mutfak ve banyolarda su sıçraması, elektrik lambaları ve diğer ısı kaynaklarının üzerinde biriken toz. Rengi değiştirmek yeniden boyama için iyi bir neden olsa da, kirli boyayı kaplamak için yeniden boyama genellikle önlenebilir veya ertelenebilir. Kir birikmeden önce temizlemek yalnızca görünümü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda boya tabakasına kalıcı olarak gömülme olasılığını da azaltır.

Periyodik olarak kir olup olmadığını kontrol edin ve pişirme alanlarında ve el yüksekliğindeki tüm yerlerde bulunacağını varsayın. Yüzeyi her zaman başlangıçta hafif bir deterjanla sünger veya yumuşak bir bezle temizleyin. Alkali temizleyicilerin yağ bazlı boyanın parlaklığını köreltebileceğini kabul ederek daha sert temizleyicilere yalnızca gerektiğinde başvurun. Aşındırıcı temizleyici hemen hemen her boyayı parlatır ve saten, yarı parlak ve parlak ürünlerin parlaklığını matlaştırır. Yıkanmış yüzeyler iyice durulanmalıdır çünkü temizleyici artığı daha sonra uygulanan boyanın yapışmasını engelleyebilir.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun dış cephe boya sarfiyatı sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Küfle Mücadele


Nemli olma eğiliminde olan boyalı yüzeylerde küf oluşumuna dikkat edin; Buna çamaşırhane ve bodrum alanları, banyolar ve mutfaklar dahildir. Küf temizlenmeli ve asla basitçe boyanmamalıdır.

Küflenmiş alana bir bez veya sünger kullanarak 3: 1 oranında su ve ev tipi çamaşır suyu karışımı uygulayın,  göz ve cilt koruması ve solunum cihazı kullanın; renkli boyalarla, çamaşır suyu solüsyonunun solmaya neden olmayacağından emin olmak için önce bir test alanı yapın, zemini ve yakındaki eşyaları koruyun. Karışımın 20 dakika kalmasına izin verin; kurudukça daha fazlasını ekleyin. Alanı iyice durulayın.

Boya Yapışmasını Durdurma (Engelleme)

Bazen boyalı yüzeyler, bir kapı ve bir kapı pervazında olduğu gibi birbirine yapışacaktır. Bu büyük olasılıkla boyalı yüzeyler, boya tamamen kurumadan tekrar hizmete alınır. Koyu renkli boyalar, açık renklerden veya beyaz boyalardan daha fazla "bloke etme" eğilimindedir, diğer her şey eşittir ve daha parlak boyalar, düz boyalara göre daha fazla bloke eder. Sıcak ve nemli koşullar tıkanma eğilimini artırır ve tabii ki basınç uygulanması tıkanmayı artırır.

Boyanan nesneyi tekrar hizmete sokmadan önce boyanın kuruması için daima yeterince bekleyin. Tıkanma gözlenirse, her iki yüzeye talk pudrası veya mum sürün - bu, yapışmayı azaltacaktır. Pencerelerde, kapılarda vb. kullanılan contalardaki plastifiyan lateks boyayı yumuşatarak yapışmaya neden olabilir. Bu, en çok yeni contalar ve koyu renkli boyalarla sorunludur. Bunu en aza indirmek için adımlar şunları içerir: yeni bir kurulumu boyamak için birkaç hafta beklemek, açık renk veya beyaz boya kullanarak ve conta ve boyaya talk pudrası veya mum balmumu uygulamak. 
 
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.