İç Cephe Tuğla Duvar Nasıl Boyanır

iç cephe tuğla duvar boyama

Eski, rengi solmuş bir iç tuğla duvar boyanabilir, böylece duvarlarınız daha canlı ve iç dekorun geri kalanıyla uyumlu hale gelebilir. İç tuğla duvarın boyanması zor olmasa da yorucu olabilir. Yüzeyi temizlemeniz ve hazırlamanız ve işi halletmek için bazı malzemeler satın almanız gerekir.
 

Tuğla Duvarı Temizleyin


Boyamaya başlamadan önce tuğla duvarın tozunun alınması ve temizlenmesi önemlidir. Tüm resimleri ve çivileri duvardan çıkarın. Biriken tozu temizlemek için elektrikli süpürge kullanabilir veya bir silgi fırçası kullanabilirsiniz. Ayrıca temiz görünse bile yüzeyi temizlemek için yumuşak bir sabun veya deterjan kullanmanız gerekecektir. Trisodyum fosfat içeren sabunlar veya deterjanlar idealdir. Tuğla duvarın kuruması için 24 saat bekleyin.
 

Tuğla ve Harcı Onarın


Tuğla duvarı temizlerken tuğla ve harçta bazı çatlaklar veya delikler bulabilirsiniz. Bunlar astar veya boya ile doldurulamayacağı için özel malzemeler kullanmanız gerekecektir. Daha küçük çatlakları ve delikleri doldurmak için hafif dolgu macununu ve daha görünür çatlaklar ve delikler için düzenli kalafatlamayı kullanın. Ayrıca, kuruduğunda harç gibi görünecek dokulu kalafatlamayı da tercih edebilirsiniz.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun ahşap boya kataloğu sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Astarı Uygulayın


Tuğla duvarlar için akrilik bir astar kullanın. Harç ve diğer küçük alanlar için bir rulo ve fırça kullanarak bir kat astar uygulayın. Astarın kurumasına izin verin. Aynı gün içinde boyama aşamasına geçebilmek için bir veya iki saat içinde kuruyan bir astar seçebilirsiniz.

Tuğlalar daha gözenekli olduğu için bir tuğla duvarın normal duvarlardan daha fazla astar emdiğini fark edebilirsiniz. Aynı nedenden dolayı ikinci kat astar uygulanması tavsiye edilir. Bazıları, özellikle tuğla ve harç çok gözenekli ise üçüncü bir kaplama da uygulayabilir.
 
Boyayı Uygulayın

Bir tuğla duvarın boyanması, daha yumuşak bir yüzeye sahip normal bir duvardan daha zordur, bu nedenle su bazlı bir boya seçmelisiniz. Akrilik boyalar tuğlayı kolayca kaplayacak ve uygulaması daha kolay olacaktır. Yağ bazlı boyalar uygulanabilir ancak bu işinizi zorlaştıracak ve daha yavaş kuruyacaktır. Tuğla duvarı boya ile kaplamak için bir rulo kullanın. En baştan başlayın ve aşağı doğru ilerleyin. Rulo kullanırken daha az erişilebilen ve boyayla kaplanamayan köşeler ve alanlar için daha küçük bir fırça kullanın.

Herhangi bir damlama ve akıntı olup olmadığına bakın ve gerekli rötuşları yapmak için fırçayı kullanın. Boyanın kurumasına izin verin. Bu, kullandığınız boyaya bağlı olarak 24 saat kadar sürebilir. Gerekirse ikinci kat boya uygulayabilirsiniz.

Tuğla duvarınızı biraz boya ile hayata döndürmeye hazırsınız. Beklediğinizden daha fazla iş olabilir, ancak sonunda buna değecektir.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.