Kendinden Astarlı Boyalar

boya baloncuk, soyulma, çatlama

Çok az ürün kendinden astarlı olarak kabul edilebilir ve çoğu normal boyalar bu kategorinin bir parçası değildir. Astar, ev boyası için sağlam bir temel sağlamada çok önemli bir rol oynar. Çünkü, önce astarlamanın daha çekici ve dayanıklı bir yüzey oluşturmasıdır.

Astar ve boya tamamen farklı iki üründür! Boya, renk ve değişen derecelerde parlaklık sağlamak için tasarlanmıştır. Astar ise boyanacak ham bir yüzey hazırlamak için özel olarak tasarlanmıştır.
 

İyi Bir Astarın Özellikleri


İç ve dış astarlar benzer özelliklere sahiptir; Tek gerçek fark, dış cephe astarlarının dış ortam şartlarına dayanacak şekilde formüle edilmesi, iç astarların ise daha korunaklı ortamlarda kullanılmasıdır.

Astarlar yüzeye yapışarak boyanın yapışması için daha homojen bir yüzey oluşturur. Ayrıca, şüpheli yüzeyleri bir arada tutan ve daha fazla bozulmayı önleyen bir tutkal gibi davranırlar. İyi bir astarın hafif pürüzlü yüzeyi, boyanın yüzeyi "tutmasına" ve daha iyi yapışmasına izin verir. Birçok boya türünde (özellikle daha parlak formülasyonlarda) zor veya imkansız olan pürüzsüz zımparalanabilir. Boya astara çok iyi yapıştığından, doğru şekilde astarlanmış bir yüzey, kendinden astarlı bir yüzeyden daha uzun süre dayanır.

Astar, özellikle renklendirilmişse boyanızın kapatıcılığını artıracaktır. Kendinden astarlama, eşit bir sonuç elde etmek için dört ila yedi kat uygulamak anlamına geliyorsa, üzerinde düşünmeye değmez.

Son olarak astarlar, alçıpan ve ahşapta lekeleri ve hatta kokuları engellemek için benzersizdir. İstediğiniz son şey, çirkin bir su veya duman lekesinin görünmesidir - ancak kendinden astarlı boya kullanırsanız bu lekelerin görünmesi neredeyse garantidir.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun boya dış cephe boyası sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Üreticiler Neden Kendinden Astarlı Boyalar Satıyor?


Boya yapmak zaman alan bir süreçtir ve birçok kişi yapabildikleri zaman adımları atlamaya isteklidir. İkisi bir arada ürünler üretmek bu zihniyete hitap ediyor. Zaman tasarrufu sizin için bu kadar önemliyse, tek kat kendinden astarlı bir boya "yeterince iyi" bir son kat sağlayabilir. Bununla birlikte, etikete yakından bakarsanız, çoğu kendinden astarlı ürün de bir astar kullanımını teşvik eder. Kalan birkaç kat, ömür boyu garantinin yerine getirilmesi için iki (hatta üç!) kat gerektirir. 

Yalnızca bir avuç özel, endüstriyel cila boyası gerçekten kendinden astarlıdır. Bunlar, pvc zemin kaplaması ve epoksi gibi yüzeylerini içerir. Bunlar da uygun bir astar ile eşleştirildiğinde daha iyi sonuçlar sağlar.

Sonuç olarak, boyamadan önce astarlama dahil uygun hazırlık, profesyonel kalitede bir yüzey elde etmenin YALNIZCA bir yoludur. 

Her zaman olduğu gibi boyama projelerinize yardımcı olmak için buradayız!  Tüm boya uygulamalarınız için (216) 441 28 24 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz. Evinize özel boya ve malzeme seçiminden başlayarak boya uygulamasının tüm aşamalarını birlikte planlayalım!
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.