Kuru Sünger Duvar Boyama Teknikleri

süngerle duvar boyama

Kuru sünger boyama, duvarlara veya diğer ev eşyalarına doku ekleyebilen birçok farklı boyama tekniğinden biridir. Oluşturmak istediğiniz efekte bağlı olarak, tamamlayıcı veya zıt renkler oluşturarak lateks boyayı deneyebilirsiniz. Sünger boyama ile herhangi bir tür sır kullanmayınız. Sünger boyamanın en büyük avantajı, bakım gerektirmemesi ve çoğu ev işinin kalıcı hasara neden olmamasıdır.
 

Duvarın Hazırlanması


Başlamadan önce pencere çerçevelerinin etrafına maskeleme bandı kaplayın ve tüm anahtar ve prizleri çıkarın. Duvardaki deliklere dolgu eklemeyi unutmayın.

Süngerleri ve boyayı duvara uygulamadan önce yüzeyde bir baz kat uygulamasına ihtiyacınız olacaktır. İstediğiniz herhangi bir renk olabilir, ancak bazı renklerin parça parça görüneceğini unutmayın. Duvarı tamamen kaplamak için fırçayla veya ruloyla boyayın. En iyi sonuçlar için yumurta kabuğu cilası kullanarak yüzeyde bir parlaklık elde edebilirsiniz.
 

İlk Rengi Uygulama


İlk rengi uygulamadan önce süngerlerinizin kuru olması gerekir. Boyayı bir rulo tepsiye koyun ve süngeri içine daldırın, ancak tamamen ıslatmayın. Elinizde eski bir gazete bulundurun ve fazla malzemeyi çıkarmak için boyayı süngerin üzerine sürün.

Boyayı uygulamak için süngeri duvara hafifçe bastırın. Her santimetre kareyi kaplamak zorunda değilsiniz. Rustik bir etki için baz katın bir kısmının görünmesine izin verin. Her seferinde aynı şekilde uygulamayın ve bileğinizi süngerin farklı kısımları duvara değecek şekilde hareket ettirin. Bu, çoğu duvarda ve mobilyada ideal görünen benekli bir etki yaratacaktır.

Duvarı bitirdiğinizde ve boya kuruduğunda, ikinci renge hazır olacaksınız.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun ahşap boyası sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

İkinci Rengi Uygulama


İlk rengi yaptığınız gibi süngerin üzerine boyayı sürün ve ardından duvara uygulamaya başlayın. En iyi efektleri, ikinci rengi, ilk renkten itibaren taban katının göründüğü yere koyduğunuzda yaratabilirsiniz.

Boyanın görünümünü değiştirmek için bileğinizin basıncını ve hareketini değiştirerek düzenli olarak geri adım atmanız ve etkiye bir göz atmanız gerekecektir. İstediğiniz efekti elde edene kadar duvarı boyayın.
 
Ebru Rengi

İlk rengi baz katın üzerine çok hafif uygulayarak mermer efekti oluşturabilirsiniz. Tekrarlanan bir desen kullanın veya tüm vuruşların aynı şekilde gitmesini sağlayın ve taban katının görünmesine izin verin. Boyanın tamamen kurumasını bekleyin ve ardından ikinci rengi hafifçe uygulayın, böylece ilk renk ve taban ortaya çıkar.
 
Doku Oluşturma

Süngerle ilk dokunuşunuz ağır olacak ve duvara çok renk katacaktır. Süngerin boyasız bir kısmını kullanarak ve yerinde sürerek, boyadığınız yüzeyde dokular oluşturabilirsiniz.

Efekt Ekleyin

Daha ilginç efektler oluşturmak için yüzeyde ikiden fazla rengi süngerleyebilirsiniz. Yüzeyin özellikle ilginç görünmesi için son bir metalik renk deneyin. Bununla birlikte, çok hafifçe uygulayın, aksi takdirde aşırı güçlenebilir.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.