Metal Yüzey Boyama

metal nasıl boyanır

Metal üzerine boya yapmak insanlar için birçok tereddütte sebep olabilir, ancak doğru araç ve malzemeleri kullanarak metalden yapılmış herhangi bir malzemeyi kolayca boyayabilirsiniz.

Her zaman metal için özel olarak geliştirilmiş boyalar veya astarlar kullanın. Dilerseniz mağazamızdaki boya uzmanlarımız size bu konuda tavsiyelerde bulunabilir.
 

Metal Yüzeyler İçin Kullanılacak Boya Çeşitleri


• Yağ Bazlı Boya: Yağ bazlı boya metal üzerinde sert bir kaplama oluşturur ve pas ve korozyon oluşumunu engeller;

• Akrilik Lateks Boya: Akrilik lateks boya, yağ bazlı boyalar ve emayeler için bir alternatiftir; 

• Endüstriyel Emaye: Endüstriyel emaye, ağır hizmet tipi yağ bazlı bir boyadır. Bu ürünler çoğunlukla endüstriyel projelerin bakımı için kaplama olarak kullanılır; 

• Pas Önleyici Boya ve Astar: Pas önleyici boya ürünleri, metal bir yüzeyde pas oluşumunu engelleyen bileşenler içerir.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için dış cephe boya uygulama fiyatları sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Metal Yüzeyler Nasıl Boyanır


Adım 1: Metalin Hazırlanması

Metal yüzeylerden boyanın kazınması, metal ve boya türüne bağlı olarak birçok farklı yolla yapılabilir. Kimyasal temizleyici, zımpara kağıdı veya tel fırça kullanarak eski boyanın temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Herhangi bir boyayı çıkarmaya başlamadan önce tüm metal parçasını nemli veya yapışkan bir bezle temizleyin. Gevşek pas veya pullanan metalleri silin;

Ulaşılması daha zor alanlardaki pası temizlemek için tel fırça kullanın. İnatçı boyayı ve bu alanlarda birikintileri uzaklaştırmak için bastırarak bir ileri geri hareketler yapın;

Boya sökücü uygulayarak boyayı metalden ayırın. Kimyasalları fırçalarla uygulayın;

Boyayı 80 grit metal zımpara kağıdı ve ardından 120 grit zımpara kağıdı ile hafif zımparalayın. Zımpara kağıdını metal parçanın ulaşılması zor bölgelerine işleyin;

Boyayı çıkardıktan sonra temiz bir yüzey için tüm metal parçasını silin.

Adım 2: Astarlama

Yüzeyi metal astar ile astarlayın. Son katın uygulanmasından önce yüzey hazırlığının iki temel unsuru, alt tabaka hazırlama ve uygun astarın uygulanmasıdır. Hiçbir şey uygulama kolaylığını ve bir son kat görünümünü, astardan daha fazla geliştiremez. İnce bir finiş gerektirmediği için astar için tek kullanımlık fırçalar kullanabilirsiniz. Astarın tamamen kurumasını bekleyin.

Adım 3: Astarı Renklendirin

Özel bir boya kullanıyorsanız, astarı aynı renklerle renklendirin. Bu renklendirme, daha az boya kullanmanızı sağlayacaktır.

Adım 4: Hangi Sonlandırmayı Seçeceğinize Karar Verin

Düz, yarı parlak veya yüksek parlaklıkta iyi bir boya kuruduktan sonra astarın üzerinden sorunsuz bir şekilde görünecektir. Rötuşlar için, zaten metal üzerinde olanla aynı tür bir son kat kullanın.

Adım 5: İkinci Kat Boya

Metali boyadıktan sonra, tamamen kurumasını bekleyin ve daha sonra dayanıklı bir sonuç için üzerine bir kat daha boya uygulayın.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.