Mutfak Duvar Boyası Nasıl Olmalı

mutfak boyası renkleri

Bir mutfağı yenilemek, en sevdiğiniz tarifleri hazırlayabileceğiniz yeni ve temiz bir yemek pişirme alanı elde edeceğiniz anlamına gelir. Ev sahipleri yeni cihazlar bulmakla ve bütçeleri dahilinde kaliteli bir tezgah seçmekle meşguller. Ancak, genellikle boyanın önemini unuturlar. Büyük bir mutfak tadilatı söz konusu olduğunda, boya arka planda kalıyor. Yanlış bir rengin veya hatalı bir boyanın mutfağın güzelliğini bozabileceğini ve sizi işi yeniden yapmaya zorlayabileceğini unutmayın.
 

Mutfak Boyası Arka Planda Kalmamalıdır


Renk, misafirlerin mutfağa girdiklerinde görecekleri ilk şeylerden biridir. Renkler duygusal bir tepkiyi ortaya çıkarır. Sıcak ve davetkar bir mutfağa ihtiyacınız varsa, sarı, turuncu ve kahverenginin tonlarını seçebilirsiniz. Mavi ve yeşil renkler sizi sakinleştirebilir ve rahatlatabilir. Beyaz eşya, tezgah ve dolap gibi herhangi bir satın alma işlemi yapmadan önce renk kombinasyonunu seçmeniz çok önemlidir.
 

Büyük Resim Önemlidir


Bir odanın güzelliğini tek bir renk ortaya çıkaramaz. Mutfakta mutlu ve davetkar bir ruh hali yaratmak istiyorsanız, çeşitli renkler ve yüzeyler ile çalışmanız gerekecek. Tezgahı ve dolapları boyamayacak olsanız da mutfağın her yönünün renklerini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Çarpıcı ve güzel bir yemek pişirme alanının keyfini çıkarmanızı sağlayacaktır.

Zemin için bir duvar kalıbı seçecekseniz, duvarları ve dolapları basit tutmak önemlidir. Dikkatinizi tasarıma yönlendirmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca, evin tüm temasını düşünün. Evinizin görünümü sofistike ve şık olduğunda, duvardaki modaya uygun neon renkleri takip etmekten kaçının çünkü bu, mutfağı göze batan bir mutfak olarak öne çıkaracaktır.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun iç cephe boya özellikleri sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Parlak veya Mat? – En Zor Soru


Bir renk seçerken sonsuz seçenek vardır. Ancak boya cilası veya parlaklık söz konusu olduğunda, yanınızda yalnızca birkaç alternatif var. Son kat boya yelpazesi mattan yüksek parlaklığa kadar çeşitlilik gösterir. Çok parlak veya tam parlak kaplama ışığı yansıtır ve duvara bir parlaklık sağlar. Muadillerine göre daha pürüzsüz ve temizlenmesi daha kolaydır. Öte yandan, düz yüzey veya mat boya ışığı yayar.

Doğası gereği aşındırıcıdır ve temizliği zorlaştırabilir. Ancak mat yüzeyle rötuş yapmak kolay olduğu için, kusurları göstermez.

Şimdi, mutfağınızın duvarları için boya aradığınız zaman, iyi düşünülmüş bir karar vermelisiniz. Çünkü, mutfak yüksek trafikli bir alandır. Ayrıca sıvı dökülmelerine ve yiyecek sıçramalarına eğilimlidir. Boya parlaklığını seçme konusunda akıllıca bir karar vermelisiniz çünkü yanlış bir seçim boyayı tekrar yapmanıza sebebiyet verebilir. Ev sahipleri kusurları kolayca yansıtabildiği için parlak bir seçeneği tercih etmezler. Öte yandan, mat esaslı boya çabuk kirlenme eğilimindedir. Peki nasıl karar verilecek?
 
Saten Kaplama veya Yarı Parlak Seçiminiz Olabilir

Düz yüzey, en az miktarda yansıtıcı değere sahiptir. Düzensiz boya tabakasını gizlemeye gelince, bu en iyisidir. Ancak temizlenmesi kolay değildir. Yumurta kabuğu ile ilgili sorun da aynıdır. Mutfak çok kirli bir bölge olduğundan, daha az düz ve daha parlak olan bir seçenek düşünmelisiniz. Saten son kat boyayı düşünebilirsiniz çünkü yumurta kabuğundan biraz daha parlak ve düz yüzey sağlar. Duvardaki kusurları gizlemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca temizlenmesi daha kolaydır, bu da mutfağınızın çok uzun süre parlak ve güzel olacağı anlamına gelir.

Daha fazla parlaklık arıyorsanız, yarı parlak da sizin için bir seçenek olabilir. Duvarlara plastik bir his vermeden hoş bir ışıltıya sahiptir. Boya kaplamasının yüksek parlaklık içeriği, düzenli olarak temizlemeniz gereken yerler için idealdir. Bu yüzden; ev sahipleri ocağın yanındaki mutfak dolaplarının yanı sıra tezgah arası kaplama için de tercih ediyor.

Mutfakta yeni bir şey yapmak istiyorsanız, pırıltılı şeritleme veya gölge şeritleme adı verilen dekoratif boyama tekniğini deneyebilirsiniz. Duvarların mat veya yumurta kabuğu ile boyanmasını ve ardından daha parlak bir boya şeritlerinin eklenmesini içerir. Her iki dünyanın da en iyisinin tadını çıkarmanızı sağlayacak ve mutfağa yeni bir görünüm kazandırmanıza yardımcı olacaktır.

Boya, mutfak alanınızı dönüştürebilir. Ve doğru parlaklık veya bitiş, dönüşümü muhteşem ve güzel hale getirebilir. Mutfağa en iyi görünümü bulmak için farklı boya ve parlaklık kombinasyonlarıyla çalışın.

Her zaman olduğu gibi boyama projelerinize yardımcı olmak için buradayız!  Tüm boya uygulamalarınız için (216) 441 28 24 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz. Mutfağınıza özel boya ve malzeme seçiminden başlayarak boya uygulamasının tüm aşamalarını birlikte planlayalım!
 
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.