Saten Boya Nedir?

duvar boyama

Saten cilalı boya, çok parlak veya yarı parlak seçeneklere göre daha mat bir yüzeye sahiptir. Saten kaplama, boya renginin pigmentini orijinal tonuna sadık tutar ancak mat boya veya düz boyadan daha parlaktır. Ev sahipleri oturma odaları, yemek odaları veya çocuk odaları gibi trafiğin yoğun olduğu alanlar için düz saten boya (yumurta kabuğu boyası olarak da bilinir) kullanmayı düşünebilir. Saten cila dayanıklıdır, temizlenmesi kolaydır ve yumuşak ve sıcak bir parlaklık sağlamak için yeterli miktarda ışığı yansıtır. Yumurta kabuğu cilası, kusurları ve çizik izlerini çok parlak bir boyadan daha iyi gizler.
 

Yarı Parlak Boya Nedir?


Yarı parlak boyalar, çok parlak yüzeylerin yüksek parlaklığına veya parlaklığına sahip değildir, ancak mat yüzeyli düz boyalardan daha dayanıklıdır. Bu daha parlak boya türü leke tutmaz ve oyun odaları, aile odaları veya mutfak dolapları gibi sık sık temizlemeniz gereken herhangi bir alan için iyi bir boya seçimi olabilir. Mobilya ve oyuncaklara küçük rötuşlar yapmak için yarı parlak boya uygulamak kolaydır, ancak banyo duvarlarınızı yenilemek gibi daha büyük bir boyama projesi için de doğru boya olabilir. Yarı parlak boyada, mat boyaya göre daha yüksek bir poliüretan konsantrasyonu bulunduğundan, banyo ve mutfaklarda küf ve küf oluşumuyla mücadele etmek için yarı parlak boya daha çok tercih edilen bir boya türüdür.
 

Saten ve Yarı Parlak Boya: 3 Farklı Alan


Saten ve yarı parlak boyalar benzer amaçları yerine getirebilir, ancak bir sonraki boya işiniz için bir son kat seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken küçük farklılıklar vardır:

Görünüm: Saten, yüzeyinden daha fazla ışık yansıtan yarı parlaklığa düşük parlaklıkta bir alternatiftir. Büyük pencerelerin iç duvarlarını boyuyorsanız, saten jotun boya odaya giren güneş ışığının parlamasını yumuşatabilir. Daha karanlık bir odayı boyuyorsanız, alanı koyu bir boya rengiyle aydınlatmak için yarı parlak boya kullanabilirsiniz.

Dayanıklılık: Yarı parlak boya, saten boyaya göre daha dayanıklıdır. Bununla birlikte, lekeler, ezikler veya kusurlar ortaya çıkarsa, parlak bir yüzeyle daha belirgin olacaktır. Her iki seçeneğin de temizlenmesi kolay olacaktır, ancak yarı parlak boya neme karşı daha iyi tutunacak ve altındaki yüzeyi su hasarına karşı koruyacaktır.

Doku: Yarı parlak boyadaki daha yüksek miktarda poliüretan, satenden daha yüksek bir parlaklık sağlar, ancak aynı zamanda hafif yapışkan, plastik benzeri bir doku oluşturur. Saten kaplamanın pürüzsüz ve yumuşak dokusu, yumurta kabuğunun yüzeyine çok benzer. Yarı parlak boyayı saten kaplama ile değiştirmek isterseniz, parlak tabakayı biraz hafif zımpara ile kaldırabilirsiniz.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.