Sedir Çit Nasıl Boyanır

ahşap çit nasıl boyanır

Pek çok insanın evinin etrafında biraz çeki düzen verebilecek bir sedir çit vardır. Bunu yapmanın bir yolu, üzerine yeni boya uygulamaktır. Basit bir boya işi, sedir çitinizin görünümünde büyük bir fark yaratabilir. İşte bir sedir çitinin başarılı bir şekilde nasıl boyanacağının temelleri.
 

Adım 1 - Çiti Ölçün


Mezurayı alarak ve sedir çitin yaklaşık ölçümlerini alarak başlayın. Boyayacağınız çitin kare görüntülerini elde etmek için uzunluğu genişlikle çarpabilirsiniz. Bu sayede mağazaya gittiğinizde ne kadar boya alacağınızı bileceksiniz. Biraz fazladan boya da almak her zaman iyi bir fikirdir. Bu şekilde, biraz rötuş yapmanız gerekirse, rengi eşleştirmeye çalışmak zorunda kalmayacaksınız.
 

Adım 2 - Çiti Temizleyin


Gerçekten boyamaya başlamadan önce çitinizi temizlemelisiniz. Yepyeni bir çit olmadığı sürece, üzerinde biraz kalıntı olacak ve üzerinde çirkin bir yapı oluşacaktır. Çoğu durumda, bu iş için basınçlı yıkayıcı kullanmak isteyeceksiniz. Basınçlı yıkayıcıyı kullandığınızda, basınçlı yıkayıcı için suyu emen alana deterjan koymalısınız. Deterjan kullanarak, bu birikintilerin bir kısmını daha kolay parçalayabileceksiniz. Özellikle inatçı alanlar için sert bir fırça almanız ve çitin bir kısmını elle temizlemeniz gerekebilir. Çiti yıkadıktan sonra, boyamaya başlamadan önce birkaç saat kurumasını beklemelisiniz.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun ahşap boyası renk kataloğu sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Adım 3 - Çiti Doldurun


Bir sedir çit ile boyamaya başlamadan önce yüzeyi astarlamanız gerekecek. Sedir, içinde periyodik olarak çıkan doğal yağlar içerir. Astar kullanmaz ve bu yağları ahşaba sızdırmaz hale getirirseniz, boyadan dışarı çıkacak ve işiniz iyi görünmeyecektir. Mağazaya gitmeli ve bu amaç için tasarlanmış bir astar satın almalısınız. Sedirden geçmek için doğru tipte astarı satın aldığınızdan emin olmak için boya dükkanındaki biriyle kontrol ettiğinizden emin olun. Bu tür bir işte başarının anahtarı bu olacak. Doğru astarı aldıktan sonra, onu sedir çitine uygulamaya başlayabilirsiniz. Çite uygulamak için bir boya fırçası kullanın. Bir kat uyguladıktan sonra, ilerlemeden önce iyice kurumasını bekleyin.
 
Adım 4 - Boyama

Artık çiti doğru astarla astarladığınıza göre boyamaya başlayabilirsiniz. Boya fırçanızı veya boya rulonuzu kullanın ve boyayı çitin her yerine uygulayın. Her şeyin iyi göründüğünden emin olmak için büyük olasılıkla iki kat yapmak isteyeceksiniz. Bu noktada, kurumaya bırakabilirsiniz.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.