Taş Şömine Nasıl Boyanır

şömine boyama

Taş şöminenizi boyamak, özellikle bütçeniz kısıtlıysa hızlı ve kolay bir tadilat seçeneğidir. Bölgenizdeki boyacılardan veya nalburdan boya satın alabilir ve bir boyacı tutmanıza gerek kalmadan projeyi kendiniz yapabilirsiniz. Şöminenizin boyutuna bağlı olarak, işi genellikle birkaç saat içinde bitirebilirsiniz.
 

Badana mı Taş Boyama mı? Tek Renk mi?


Taş bir şömineyi boyamak için en ucuz seçenek, bir renk boya kullanmaktır. Lateks boya ile çalışmak kolaydır ve taşı iyi bir şekilde kapatır. Tam kaplama için lateks boyayı taşa uygulamayı seçebilir veya orijinal taşın bir kısmının görünmesine izin veren ince bir film oluşturmak için boyayı sulandırabilirsiniz. 
 

Taş Şöminenizi Tek Düz Renk Boyamak


Taşınızı tek bir düz renk boya ile boyamak, orijinal taşların hiçbiri görünmeden tamamen boyalı bir görünüm verir. Kullandığınız renkli boyaya bağlı olarak, bu görünüm taşın sert görünümünü hafifletebilir ve odanıza daha yatıştırıcı, tek renkli bir hava katabilir.

Taş şöminenizi boyamayı düşündüğünüzde aklınıza hangi renk boya geliyor? "Beyaz" mı? Çoğu insan şöminelerini boyamayı düşündüğünde, bazen beyazı kabul edilebilir tek renk seçeneği olarak görürler. Fark etmemiş olabileceğiniz şey, beyaz boyanın çeşitli tonlarda gelmesidir. Odanızla hangi rengin işe yarayacağını görmek için boyahaneden birkaç boya örneği almanız gerekecek.

Ancak taş şöminenizi boyamak için tek katı boya rengi beyaz değildir. Daha dramatik bir görünüm içindeyseniz, koyu gri veya siyah boyayı düşünebilirsiniz. Diğer bir seçenek de şömineyi duvarlarınızla aynı renge boyamaktır, böylece göze çarpmaz, dekorunuzun geri kalanıyla uyum sağlar.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun iç cephe boya fiyatı sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Taş Şöminenizi 5 Kolay Adımda Boyayın


Adım 1 - Taş Şöminenizi Boyamaya Hazırlayın – Boya damlamasına karşı hazırladığınız bezi şöminenin önüne serin. Duvarların ve şöminenin etrafındaki alanı maskeleme bandıyla bantlayın.

Adım 2 - Şömineyi Temizleyin - Kiri, tozu veya isi temizlemek için sert fırçanızı bir kova sabun ve suyla birlikte kullanın. Suyla durulayın ve taşı kurumaya bırakın. Ateş kutusundaki tüm külleri, kütükleri vb. çıkarın ve yan duvarları sabun ve suyla fırçalayın.

Adım 3 - Astarı Uygulayın - Geniş alanlardaki taş şömineye astar uygulamak için büyük fırçayı kullanın. Daha sonra duvarları ve şömine rafını kesmek ve ayrıca boyayı dar noktalara yerleştirmek için daha küçük fırçaları kullanın. (Ateşin yandığı yanma odası alanında astar kullanmayın.)

Adım 4 - Lateks Boyayı Uygulayın - Yine, büyük fırçanızı kullanarak geniş, açık alanlardaki taşlara boya uygulayın ve daha dar noktalara boyayı almak için daha küçük fırçaları kullanın.

Adım 5 - Fırın Kutusunu Yüksek Sıcaklık Boyası ile Boyayın - Yüksek sıcaklıkta ızgara ve soba boyası kuruyana kadar çok güçlü bir kokuya sahip olduğundan bol havalandırma sağlamak için kapıları ve pencereleri açın. Ateşin yandığı ateş kutusunun içini boyamak için bir fırça kullanın. 
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.