Vinil Pencereler Nasıl Boyanır

vinil pencere boyama

Hepimiz pencereleri boyamanın evinize güncel bir görünüm kazandırmanın harika bir yolu olduğunu biliyoruz, ancak aslında vinil pencereleri boyayabilir misiniz? Vinil, çoğu boyayı itecek kadar kaygan olduğu için onları boyayamayacağınızı duymuş olabilirsiniz. Neyse ki, pürüzlü bir yüzey oluşturmak için çerçeveleri zımparaladığınız ve vinil için güvenli boya ve astar seçtiğiniz sürece, vinil pencerelerinizi boyayabilir ve bu ev geliştirme projesini yapılacaklar listenize ekleyebilirsiniz.

Yüzeyin Temizlenmesi ve Zımparalanması

1 - Vinil pencerelerinizin garantisini kontrol edin. Pencereleriniz hala kapalıysa, onları boyamanın garantiyi geçersiz kılıp kılmayacağını öğrenmek önemlidir. Pencere üreticisi, pencereleri boyamak istediğiniz boya türü ve gölge ile bir boya çipi göndermenizi isteyebilir. Ardından, boyanın pencerelerinde kullanımının güvenli olup olmadığını belirleyebilirler.

Pencereleri yakın zamanda satın aldıysanız, garanti kapsamında olup olmadıklarını belirlemek için satın aldığınız şirkete danışın. Pencereleriniz garanti kapsamında değilse, boya seçiminizi üretici ile kontrol etmenize gerek yoktur.

2 - Boya veya astar ile kaplanmaması için pencere donanımını sökün. Camları boyamayı kolaylaştırmak için bir tornavida alın ve boyamak istemediğiniz tüm donanımları sökün. Donanım parçalarını küçük bir çantaya koyun ve bir kenara koyun.

Parçaları bir çantaya koymanız gerekmese de, bu onların kaybolmasını önler. Takip etmeniz gereken çok sayıda farklı parçanız veya stiliniz varsa, donanımı etiketli torbalara ayırmayı düşünün.

3 - Kiri çıkarmak için vinil çerçeveleri sabunlu suyla ovun. Malzeme kirliyse astar ve boya vinile yapışmaz, bu yüzden önce temizlemek önemlidir. Bir kovayı sabunlu suyla doldurun ve solüsyona yumuşak bir bez batırın. Bezi çerçevelerin üzerine sürün ve birikmiş kir içeren alanları ovalayın.

Hafif bir bulaşık deterjanı kullanın ve ayrıca solvent veya ağartıcı içeren sert deterjanlarla çalışmaktan kaçının. Bunlar vinilin yüzeyine ve görünümüne zarar verebilir.

Çerçevelerde örümcek ağları veya kalıntılar varsa, çerçeveleri yıkamadan önce emmek için yumuşak bir vakum aparatı kullanın.

İpucu: Cam pencereleri de temizlemek istiyorsanız, yumuşak bir bezi sabunlu suya batırın ve camın üzerine sürün. Ardından, kiri ve sabunlu kalıntıları temizlemek için camlara su püskürtün. Camı yumuşak, tüy bırakmayan bir bezle kurulayın.

4 - Pencere çerçevelerini temiz suyla durulayın ve bir bezle kurulayın. Başka bir kovayı temiz suyla doldurun ve içine temiz bir bez batırın. Sabunlu kalıntıyı durulamak için ıslak bezi çerçevelerin üzerine silin. Ardından çerçeveleri yumuşak bir bezle kurulayın.

İsterseniz bir bahçe hortumunu açın ve pencere çerçevelerine temizlenene kadar su püskürtün.

Camları temizlemek için yüksek basınçlı yıkayıcı kullanmaktan kaçının çünkü basınç, kalafatlamayı gevşetebilir veya yok edebilir.

5 - Vinili 220 kumlu zımpara kağıdı ile zımparalayın. Vinil boyamaya başlamak için fazla pürüzsüz çünkü boyayı itiyor. Boyanın yapışmasını sağlamak için, her pencere çerçevesinin tüm yüzeyine 220 zımpara kağıdı sürün. Vinilin yüzeyi pürüzlü hissedene kadar zımparalamaya devam edin.

Çok kaba bir zımpara kağıdı kullanırsanız veya çok sert ovalarsanız vinile zarar verebilirsiniz.

6 - Zımpara tozunu temizlemek için çerçeveleri yapışkan bir bezle silin. Yapışkan bez, hafif yapışkan bir madde içeren, tüy bırakmayan bir bezdir. Bu, zımpara tozunu etrafa yaymak yerine pencere çerçevesinden almanızı sağlar.

Yapışkan kumaşı çoğu ev geliştirme mağazasından veya çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz.

Pencere Çerçevelerinin Hazırlanması

1 - Boyadan korumak için çerçevelerin camını ve kenarlarını maskeleyin. Penceredeki cam kadar uzun bir mavi ressamın bant şeridini yırtın. Camın korunması ancak çerçevenin hala görülebilmesi için camın alt kenarı boyunca bastırın. Bunu camın her iki tarafı için tekrarlayın. Ardından, mavi ressamın bandından şeritleri yırtın ve duvarı korumak için çerçevenin karşı tarafına bastırın.

Sabit bir eliniz varsa ve cama veya duvara boya bulaşmasından endişe duymuyorsanız, bu adımı atlayabilirsiniz.

2 - 2 inç (5,1 cm) fırçayla vinile dayanıklı astar uygulayın. En rahat ettiğiniz stile bağlı olarak düz veya açılı bir fırça kullanın. Fırçayı astara batırın ve çerçevelerin tüm yüzeyine eşit bir kat uygulayın.

Vinil üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir astar kullanmak önemlidir, aksi takdirde astar soyulabilir.
Bunun için gomalak veya yağ astarı gibi yüksek oranda bağlayıcı bir ürün işe yarar.

3 - Astarın en az 3 saat kurumasını bekleyin. Boyayı uygulamadan önce ne kadar beklemeniz gerektiğini görmek için astar kabınızdaki üreticinin talimatlarını okuyun. Çoğu astar 30 dakika içinde dokunulduğunda kurur, ancak tamamen kuruyana kadar beklemeniz gerekir. Bu yaklaşık 2 veya 3 saat sürer.

Vinil-Güvenli Boya Uygulaması

1 – "Vinil-güvenli" etiketli bir boya seçin. Çerçeveleri herhangi bir renge boyayabilmenize rağmen, siyah gibi daha koyu renkler daha fazla ısıyı emer ve bu da pencerenin bükülmesine veya çatlamasına neden olabilir. İç mekan pencereleriniz için iç mekan vinil korumalı boya veya dış mekan pencereleriniz için dış mekan vinil güvenli boya satın alın.

İç camda koyu renk kullanılması bile camın eğrilmesine veya çatlamasına neden olabilir.

2 - Pencere çerçevesine ince bir kat vinil güvenli boya yayın. Düz veya açılı kenarlı temiz 2 inç (5,1 cm) fırçayı kullanın ve boyaya daldırın. Uzun, yumuşak vuruşlar kullanarak vinil pencerenin her tarafına dikkatlice fırçalayın. Boyanın düzgün bir şekilde kuruması için herhangi bir damlama veya kürecik üzerinde hızlı bir şekilde çalışın.

Bazı donanım mağazaları boya püskürtme ekipmanı kiralar. Boyayı püskürtmek süreci hızlandırabilir, ancak muhtemelen daha fazla pencere ve duvarları maskelemeniz gerekecek.

İpucu: Özellikle çerçeve 2 inçten (5,1 cm) daha genişse, boyayı pencere çerçevesine uygulamak için küçük bir köpük rulo da kullanabilirsiniz.

3 - Boyayı en az 3 saat kurumaya bırakın. Daha fazla boya uygulamadan önce ne kadar beklenmesi gerektiği konusunda boya üreticisinin talimatlarını okuyun. Bazı üreticiler, ek katlar uygularken boyanın soyulmaması için en az 3 saat beklemenizi önerir.

Hava gerçekten nemliyse boyanın kuruması daha uzun sürebilir.

4 - 1 ila 2 kat daha boya uygulayın. Koyu bir renk kullanmıyorsanız, muhtemelen başka bir kat veya 2 kat boya koymak isteyeceksiniz. Başka bir kat sürmeden önce boyanın en az birkaç saat kurumasını bekleyin.

Pencereler çok fazla doğrudan güneş ışığına maruz kalacaksa, boyanın solmasına neden olabileceğinden fazladan kat boya isteyebilirsiniz.

5 -  Son kat hala ıslakken ressamın bandını soyun. Son kat vinil güvenli boyayı uyguladıktan sonra, ressamın bandının 1 ucunu alın ve yavaşça pencereden dışarı çekin. Boya hala ıslakken soyulması kurumuş boyayı çekmesini önleyecektir. Çekerken bandı toplayın, böylece ıslak çerçeveye düşmez.

Bandın yerleştirildiği yerden düz bir çizginiz olmalıdır. Çizginiz biraz pürüzlüyse, küçük, ince bir boya fırçasıyla geri dönün ve çizgiyi ayarlayın.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.