Vinyl Siding Boyanır mı?

siding nasıl boyanır

Vinil kaplama, ev dış cepheleri için en popüler ve bütçeye uygun seçeneklerden biridir. Ancak zamanla yıpranmış ve solmuş görünebilir. Birkaç on yıl önce, boyamak bir seçenek olmayabilirdi. Ancak dış cephe kaplaması ve boya teknolojisindeki gelişmelerle, artık değiştirmek yerine vinil kaplamayı boyayabilirsiniz.

Bir evi boyamak büyük bir proje ama diğer boya projelerinden çok da farklı değil. En iyi sonuçları aldığınızdan emin olmak için birkaç vinil odaklı ipucu bilmeniz gerekir.
 

Doğru Hava Koşullarında Boya


Boyamaya başlamadan önce hava raporunu kontrol edin. Hava çok güneşli, sıcak veya rüzgarlıysa boya düzgün yapışmayabilir. Kısa vadede iyi görünse de zamanla çatlayabilir veya pul pul dökülebilir. Peki, vinil siding boyamak için gereken mükemmel koşullar nelerdir? Hafif sıcaklıklar, bulutlu bir gökyüzü ve düşük nem.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için iç cephe boya işçilik fiyatları sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Doğru Boyayı Seçin


Vinil kaplama, özel bir boya türü gerektirir: dış kullanım için lateks üretan boya. Bunun nedeni, boya işinin iyi ve kalıcı görünmesi için, vinilin genleşmesine ve büzülmesine izin vermek için boyanın belirli reçine türlerini içermesi gerektiğidir.

Ayrıca vinil dış cephe kaplamanızı daha koyu bir renge boyayıp boyayamayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Koyu renkler açık renklerden daha fazla ısı tuttuğundan, koyu renkleri atlamamalısınız. Bunun yerine, mevcut renginizle aynı veya daha açık rengi seçin.
 

Toz ve Kirleri Yıkayın


Vinil bir dış ürün olduğu için kir, leke ve kir tabakası oluşturabilir. Bu nedenle, boyamadan önce, basınçlı yıkayıcıyı peyzaj için güvenli bir temizleme solüsyonuyla doldurun ve dış cephe kaplamanıza iyi bir temizlik yapın.

Dış cephe kaplamasını temizlemek için hiç basınçlı yıkayıcı kullanmadıysanız, akışı göz hizasında tutun ve doğrudan dış cephe kaplamasına yönlendirin. Bir açıyla püskürtmek, suyu dış cephe kaplamasının arkasına itebilir.
 
Astar ve Boya Uygulayın

Orijinal renk tamamen solmuşsa veya dış cephe kaplaması çukurluysa, boyamadan önce vinil üzerine bir kat dış cephe astar uygulayın. Bu, kaplamayı yumuşatacak ve boyanın daha iyi yapışmasına yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, dış cephe kaplamanız iyi durumdaysa, doğrudan boyamaya gidebilirsiniz. Boyanızı bir püskürtücü veya rulo ile köşelere ve pencere ve kapı çevresine fırça kullanarak uygulayın. Bir kalın olandan birkaç ince kat yapmak daha iyidir.

İlk katı bitirdikten sonra kurumasını bekleyin, ardından ikinci katı sürün. İki kat genellikle yeterlidir, ancak en iyi sonuçları aldığınızdan emin olmak için ikinci kattan sonra işi değerlendirmek isteyeceksiniz.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.