voc nedir

Bölgenizdeki ev merkezi veya hırdavatçıda, "düşük VOC" veya "VOC içermez" diyen iç boyalar görüyor olabilirsiniz. İşte uçucu organik bileşikler ve boya hakkında bilmeniz gerekenler. 

VOC'ler, boya kururken havaya salınan solventlerdir, bu işlem gazdan arındırma olarak bilinir. (Diğer ürünler de vernik, temizlik malzemeleri ve hatta kozmetikler gibi çözücüler yayar.)

Bu bileşikler, aseton, etanol, toluen, formaldehit ve daha fazlası gibi kimyasalları içerir. Ve boya kokusu gittikten çok sonra - birkaç yıl kadar - gaz çıkarmaya devam ederler.

Aşağıdakiler gibi çeşitli kısa süreli semptomlara neden olabilirler:
 
  • Alerjik cilt reaksiyonu
  • Karaciğer, böbrek ve merkezi sinir sisteminde hasar
  • Baş dönmesi
  • Yorgunluk
  • Baş ağrısı
  • Göz, burun ve boğazda tahriş
  • Koordinasyon kaybı
  • Mide bulantısı

Evinizdeki VOC seviyelerini azaltmak için atabileceğiniz bazı adımlar var.
 

Yüksek VOC Olarak Kabul Edilen Nedir?


Ülkelere göre değişiklik gösterse de genellikle mat ve yumurta kabuğu gibi düz yüzeyleri litre başına 250 gram (g/L) ile sınırlandırıyor. Yarı parlak ve parlak gibi daha parlak yüzeyler 380 g/L ile sınırlıdır.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için su bazlı iç cephe boyası sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Daha Sağlıklı Bir Seçenek


İyi haber şu ki, düşük VOC ve VOC içermeyen boyalar sayesinde daha sağlıklı seçenekler var. Düşük veya VOC içermeyen boyalar sunan markalar, karışımlarına VOC eklemez.

Düşük VOC boyalar 50 g/L veya daha az olarak kabul edilirken, VOC içermeyen boyalar 5 g/L veya daha az içerir.

Boya ürünlerindeki tüm yeşil etiketlerle bile, en iyi boyayı nasıl seçeceğinizi bilmek zor olabilir. Bu nedenle, emisyonları üçüncü bir tarafça test edilmiş boyaları seçin. Bu şekilde, düşük emisyonlu, çevre dostu ürünler alacağınızdan emin olursunuz.
 

Boyama Sırasında VOC'leri Azaltın


Bir odayı boyuyorsanız, bu adımları izleyerek VOC'lere maruz kalmanızı sınırlayın. Düşük veya hiç VOC içermeyen boya kullanıyor olsanız bile, boyama sırasında reaksiyona neden olabilecek kimyasallara maruz kalırsınız. Bu adımları atmak sizin ve ailenizin daha kolay nefes almasına yardımcı olabilir.

Maruz kalmayı sınırlayın - Boya yaparken ve sonrasında iki veya üç gün boyunca aile üyelerini ve evcil hayvanları odadan uzak tutun. Bu özellikle hamile kadınlar, çocuklar ve solunum sorunları olan insanlar için geçerlidir.

Emilimi sınırlayın - Mobilya, kumaş ve hatta duvarlar VOC'leri tutabilir. Bu yüzden mobilyaları çıkarın veya örtün ve perdelerin ve boyamadığınız duvarların üzerine plastiği bantlayın.

Maske takın – Boya yapıyorsanız, maske veya solunum cihazı takın ve temiz hava için düzenli olarak mola verin.

Havalandırın – Mümkün olduğunda, projenizi iyi havalarda planlayın; pencereleri ve kapıları açın. Çapraz havalandırma oluşturmak için pencerelere ve kapılara kutu fanlar yerleştirin ve boyama sırasında bunları sürekli çalıştırın.

 
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.