Yatak Odası Duvar Boyası Renkleri

yatak odası boyama


Yatak odanız bir vaha olmalı. Dünyanın stresinden kurtulmanız gerektiğinde geri plana çekildiğiniz yerdir. Dinlendirici bir uyku ve huzur için iyi tasarlanmış hoş bir ortam olmalıdır. Girmeyi dört gözle beklediğiniz davetkar bir alan yaratmak için pek çok faktör kullanılır, ancak en büyük faktörlerden biri duvarınızın ve tavanınızın renkleridir. Renklerin yatak odanızdaki ruh halinizi nasıl etkilediğini ve başarmayı umduğunuz ruh hali için en iyi boya rengini nasıl seçeceğinizi öğrenin.

Nötr Renkler

Nötrler, özellikle yatak odanızda duvarlarınız ve tavanlarınız için her zaman güvenli bir renk seçimidir. Sakinleştirici ve gevşeticidir zihniniz dinlenebilir. Nötr renklerin sıkıcı olabileceğinden endişeleniyorsanız, odanızı çeşitli mobilya parçaları, çarşaflar ve duvar sanatı seçenekleriyle renklendirebileceğinizi unutmayın. Nötrleri, oluşturmak istediğiniz her tür tuval için güvenli bir arka plan olarak düşünün.

Soğuk Renkler

Soğuk renkler, odanızda sakin ve dinlendirici bir ortam yaratmanıza yardımcı olacaktır. Mavi yeşilden mavi menekşeye kadar tonları arayın. Griler de çok iyi çalışıyor. Bu spektrumda çok fazla çeşitlilik bulacağınızı unutmayın. Kendinizi rahat hissettiren soğuk renkleri seçin.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun ahşap boyası renk kataloğu sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Pastel Renkler

Pastel renkler, doğru yapıldığında çok yetişkin ve rahatlatıcı görünebilir. Parlak aksesuarlar ve koyu ahşap mobilyalar kullanmak, pastellerin çok çocuksu görünmesini önleyecektir. Pembeler, lavantalar, yumuşak maviler ve yumuşak yeşil tonları düşünün.
 

Belirli Yatak Odası Renkleri ve Etkileri


Bir İngiliz uyku çalışması, odaların renklerinin uyku ve ruh halini nasıl etkilediğini analiz etti. Çalışma, mavi odaların uykuya en uygun oda olduğunu ve belirli sarı tonlarının ikinci sırada yer aldığını buldu. Yeşil ve gümüş çalışmada üçüncü ve dördüncü sırayı aldı.

Siyah ve Beyaz

Siyah ve beyaz kombinasyon, banyolardan mutfağa ve yatak odası renk şemalarına kadar iyi görünür. Bu klasik renkler insanları çekiliyor. Uykunun ve rahatlamanın olması gereken bir alan için basit ve rahatlatıcı.

Mor

Popüler bir seçim olmasa da yatak odasındaki mor renk şemaları bazı insanlara hitap ediyor. Lavanta yatıştırıcı olabilirken, koyu morlar beklenmedik ve canlandırıcı olabilir. Kraliyetle ilişkilendirilen mor, lüks ve sofistike bir his verdiği için yatak odasında iyi sonuç verebilir.

Yeşil

Doğallık, rahatlık ve tazelik. Yeşilin çağrıştırdığı şeyler bunlar. Hem sıcak hem de soğuk unsurlara sahip olduğu için, yatak odanızda çok yönlü bir seçimdir. Ahşap mobilyalar ve bambu zeminler gibi doğal unsurlarla uyumludur. Ve seçtiğiniz renk tonlarına bağlı olarak çağdaş veya geleneksel tarzda olabilirsiniz.

Kırmızı

Yüksek dozlarda kırmızı, duyunuzu güçlendirebilir ve bunaltıcı hale gelebilir. Aslında kan basıncını artırdığı bulundu. Kendinizi pencereler veya yatak başlığınız tarafından ayrılmış bir duvarla sınırlayın. Veya sessiz bir ton seçin. Yoğunluğu dengelemek için doğru mobilyalarla eşleştirilen kırmızı tam size göre olabilir.

Sarı

Bu aynı zamanda çok parlaksa çok zor olabilir. Araştırmalar, insanların sarı odalarda daha fazla tartışmaya sahip olduğunu bulmuştur, bu nedenle bu renkle gittiğinizde dikkatli olun. Daha yumuşak, rahatlatıcı tonları tercih edin. Bununla birlikte, sıcak bir mizacınız varsa ve sarı ortamlarda gelişiyorsanız, doğru olanı seçin.

Mavi

Bir analizde mavi yatak odası duvarlarının bir ev satışında daha yüksek bir fiyat getirdiğini bulundu. Bu, bu rengin yatak odası için evrensel olarak sevilen bir renk olduğu anlamına gelebilir. Soğuk maviler dinlendirici bir oda için rahatlatıcıdır, koyu maviler ise antika mobilyalarınızı vurgulamaya yardımcı olabilir. Mavi ayrıca görsel olarak bir alan açar, bu nedenle küçük bir ebeveyn yatak odanız varsa harika bir seçimdir.

Gri

Gri size üzücü günleri düşündürebilir, ancak doğru yapıldığında, gri kasvetli veya iç karartıcı olmaktan uzaklaşabilir. Gri genellikle yumuşak göründüğü için aslında oldukça sakinleştirici olabilir. Aynı zamanda modern ve sofistike bir görünüm verir.
 

Yatak Odası Boya Renklerini Seçmek İçin Genel İpuçları


Geniş düşünün. İstediğiniz genel etkiyi düşünün. Sakin ve rahat, romantik ve samimi mi yoksa başka bir şey mi arıyorsunuz? Ardından, elde etmeyi umduğunuz havayı veren odaları bulmak için dergilerden ve web sitelerinden ilham almaya başlayın. Doğru rengi elde etmek için bu resimleri yanınızda boya mağazasına götürün.

Test edin. Kullanmayı düşündüğünüz boyayı kullanarak, duvarlarınızın birkaç test bölümünü boyayın ve günün farklı saatlerinde nasıl göründüklerini gözlemleyin.

Bir renk danışmanı kullanın. Bir renk danışmanı kullandığınızda, keskin göz ve uzmanlığa sahip birinin desteğine ve tavsiyelerine sahip olacaksınız. Ulaşmayı umduğunuz istenen ruh hali hakkında konuşabilirsiniz ve renk danışmanı size iyi çalışacak çeşitler ve seçenekler sunabilir. Ne olursa olsun, seçimlerinizin iyi görüneceğine dair güvene sahip olacaksınız. VORTEX MİMARLIKTA boyama hizmetlerimize ücretsiz renk danışmanlığı dahildir.

Çevreyi düşünün. Mobilyaların neye benziyor? Sıcak ve soğuk renklerle nasıl görünecek? Yatak odanızda çok fazla doğal ışık var mı, yoksa gün ışığından çok mu mahrumsunuz? Boya seçimleriniz belirli efektleri artıracak veya azaltacaktır, bu nedenle havayı yaratırken çevrenizi aklınızda bulundurun.

Kişilik ekleyin. Sizi yansıtan sevdiğiniz şeyleri seçin…

Her zaman olduğu gibi, boyama projelerinize yardımcı olmak için buradayız!  Tüm boya uygulamalarınız için (216) 441 28 24 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz. Evinize özel boya ve malzeme seçiminden başlayarak boya uygulamasının tüm aşamalarını birlikte planlayalım!

 
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.