Yüksek Parlak Boya Üzeri Nasıl Boyanır

ev boyama

Parlak boya, ahşap işleri, döşeme, dolaplar ve yoğun trafik alanları için iyi bir seçimdir. Aşınmaya ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır ve temizlenmesi de kolaydır. Ancak, yeniden boyama zamanı geldiğinde, atmanız gereken birkaç hazırlık adımı vardır. Bunun nedeni, iyice hazırlamadığınız sürece yeni bir boya katının doğru yapışmamasıdır.
 

Adım 1 – Yüksek Parlak Yüzeyi Temizleyin


Odadaki zemini ve yakındaki nesneleri bez veya naylonla örtün. Çalışmak için bolca alanınız olması için boyama yüzeyinin etrafındaki alanı engellerden uzak tutun. Hafif deterjan ve suyla bir temizleme solüsyonunu karıştırın.

Temizleme solüsyonunu duvarlara uygulayın ve bir süre bekletin. Duvarları tamamen kir, toz ve yağdan arındırmak için silin ve gerekirse tekrarlayın. Duvarları temizlemek için özel olarak formüle edilmiş ticari bir boya öncesi temizleyici de satın alabilirsiniz. Ticari bir temizleyicinin muhtemelen daha sert kimyasallarla yapılacağını unutmayın, bu nedenle havalandırma ve eldivenler eşit derecede önemlidir.

UYARI: Duvarları ovmaya başlamadan önce bir yüz maskesi ve eldiven takın ve uygun havalandırmayı sağlamak ve herhangi bir dumanı solumaktan kaçınmak için pencereleri açın.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun ahşap boyası çeşitleri sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Adım 2 – Yüzeyi Zımparalayın


Duvar temiz ve kuru olduğunda, zımparalamaya başlayabilirsiniz. Zımparalamadan önce tüm yüzeylerinizin kurşunsuz boya ile boyandığından emin olmanız önemlidir çünkü kurşun içeren boyalar oldukça zehirlidir ve zımparalanırsa evinizi kirletebilir. Eski boyanızdaki kurşun içeriğinden emin değilseniz, tavsiye için bir boyama uzmanına başvurun.

Zımparalama, duvarlardaki parlaklığı giderir ve takip eden boyaya iyi bir yapışma sağlar. İşi daha hızlı hale getiren zımpara kağıdı veya sıvı parlatıcı kullanabilirsiniz.
 

Adım 3 – Odayı Temizleyin


Duvarları temizlemeyi ve zımparalamayı tamamladıktan sonra, bir miktar kir ve tozla baş başa kalacaksınız. Kalıntıları gidermek için duvarları nemli bir bezle iyice silin. Zeminleri elektrikli süpürgeyle temizleyin ve ardından paspasla devam edin. Eski parlak boyayı temizlemek nasıl önemliyse, yeni boyanızı uygulamadan önce temiz, tozsuz bir odada çalışmak da önemlidir. Herhangi bir dalgalanan toz boya işinizi bozar.
 
Adım 4 – Astar ve Boya Uygulayın

Parlak yüzeylerin üzerine sürülecek şekilde özel olarak formüle edilmiş bir astar size en iyi sonucu verecektir. Ayrıca, tercihiniz buysa, astarın lateks boyaya uygun olduğundan emin olun. İlk olarak, tüm sınırlara maskeleme bandı uygulayın. Astarı boya rulosu veya fırça ile uygulayın.

Koyu boya üzerine boyama yapıyorsanız, mükemmel boyama yüzeyini elde etmek için ek kaplamalara ihtiyacınız olabilir. Daha fazla astar uygulamadan önce önceki katların kuru olduğundan emin olun. Astar kuruduktan sonra boyamaya başlayabilirsiniz. Doğru hazırlık ile çok parlak bir yüzeye her türlü boyayı uygulayabilirsiniz.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.