Zeminlerdeki Boya Lekeleri Nasıl Çıkarılır

zemin boya temizleme

Ev sahibiyseniz, yenileme projeleriyle ilgili zorlukları bilirsiniz. Boya gibi bir ev geliştirme projesi üstlendiğinizde zeminleriniz en fazla risk altında olan alanlardır. Damlalar ve kazayla dökülen boya, döşemenize büyük zarar vererek evinizin dağınık ve kirli görünmesine neden olabilir. Bir ev tadilatı sırasında boya dökülürse, en iyisi boya dökülmesi olduğu anda temizlemektir. Ne yazık ki her zaman bu kadar basit değil! Kurumuş boyayı döşemenizden çıkarmak zor bir iş olsa da imkansız değildir.

Halı, parke veya linolyum döşemenizden en yaygın ev tipi boya türlerini çıkarmak için bu kılavuzu kullanın.

Ev Boyaları. Bir boya lekesini temizlemeden önce, lekeye neden olan boya türünü anlamanız gerekir.

Yağlı Boya: Yağ bazlı boyalar, kapladıkları yüzeyi lateks boyadan daha iyi tuttukları için dış mekan uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Yağlı boyaların kuruması, katıklardan dolayı diğer boya türlerine göre daha fazla zaman alır, bu da boyanın daha parlak görünmesini önlemeye yardımcı olur, ancak çıkarılmasını çok zorlaştırır.

Su / Lateks Bazlı Boya: Su bazlı boyalar tipik olarak iç mekan uygulamalarında kullanılır. Bu boya türü, içindeki nem buharlaştığı için oldukça çabuk kurur. Bu tür boyalar diğer boyalar kadar dayanıklı veya parlak değildir, ancak sonradan temizlenmesi çok kolaydır. Tipik olarak, işi yapmak için yalnızca sabun ve su gerekir.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için jotun silikonlu iç cephe boya fiyatları sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Yağlı Boyaların Zeminden Çıkarılması 


Yağlı boyaları çıkarmak için genellikle terebentin, aseton, gazyağı ve çeşitli tinerleri içeren kimyasalların kullanılması gerekir. Bu kimyasallar yağlı boyayı çıkarmak için iyi bir iş çıkarırken, aynı zamanda orijinal renginin bir yüzeyini, özellikle halı ve parke zemini de çıkarabilir. Kimyasal bir çözücü kullanıyorsanız, önce pvc zemin kaplama gibi yüzeyin küçük bir bölümünü test edin.

Halıdan çıkarmak için lekeye terebentin sürün ve boya çıkıncaya kadar temiz bir bezle kurulayın. Fırçalamadan kaçınmayı unutmayın, çünkü bu sadece boyanın yüzeye daha derinlemesine işleyecektir. Boyanın çoğu gittiğinde, bir çorba kaşığı bulaşık deterjanını iki bardak soğuk suyla karıştır ve kalan lekeyi temizlemek için temiz bir bez kullan.

Yağlı boya parke veya linolyum yüzeye düşerse, nemli bir kağıt havluyla hızlıca silebilirsiniz. Boya ahşap bir yüzey üzerinde kurumuşsa, boyayı olabildiğince zımparalayın, ardından kalanını çıkarmak için boya çıkarıcıyı kullanın. Ayrıca yüzeydeki yağlı boyayı ısıtabilir ve ardından eriyeni kazıyabilirsiniz. Sert ağaç ve linolyum için güvenli olan, yüzeyi mineral ispirtolarla ovalayarak fazlalıkları giderin.

Sağlıkla ilgili sorunlardan kaçınmak için kimyasal sıyırıcı kullanırken daima koruyucu giymeyi unutmayın.
 

Lateks Boyaların Zeminden Çıkarılması 


Lateks boya kullanıyorsanız, meydana gelen dökülmeleri temizlemenin birkaç yolu vardır.

Önce yüzeyden boyanın bir kısmını kaldırarak başlayın. Yine, daha fazla hasarı önlemek için fırçalamaktan kaçının. Ilık suyu bir çay kaşığı hafif bulaşık deterjanıyla karıştırın. Lekenin dışından çalışarak fazlalığın çoğunu gidermek için alanı kurutun. Boya gittiğinde, alanı kurumaya bırakın ve ardından yüzey üzerinde vakumlayın.

Sert ağaç veya linolyum üzerinde kurutulmuş boyalar için, kurumuş boyanın çoğunu kazıyın. Bunun için pense veya macun bıçağı kullanın, yüzeyi çizmemeye dikkat edin. Bölgeyi su ve bulaşık sabunu karışımıyla ıslatın, birkaç dakika sonra fırçalayarak boyanın üzerine yapışan tabakayı çıkarmaya başlayın. Yüzeyde hala boya varsa fazlalığı gidermek için mineral ispirto veya alkol kullanın.

Sabun ve su onu kesmiyorsa, biraz yardım almak için yerel bir ev tadilatı mağazasına gidin. Kimyasal boya sökücüler kadar iyi çalışan su bazlı lateks boya çıkarma ürünlerini bulabilirsiniz.

 
 
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.