dış cephe boya

Dış cephe boya uygulamalarının performansını, kullanılacak boyanın dayanıklılığı kadar işçilik kalitesi de etkilemektedir. Hatalı yapılan dış cephe boya uygulamalarının faydadan çok zarar getireceği unutulmamalıdır.  VORTEX MİMARLIK boya dekorasyon danışmanları, dış cephe boya seçiminden uygulamanın bitimine kadar bilgi ve birikimleri ile sizlere yardımcı olacak, VORTEX MİMARLIK ustaları ile birlikte kusursuz uygulamalara imza atarak, yapılan uygulamanın performansını en üst seviyeye çıkartacaklardır.


Dış cephe boyalarının, mevsimsel atmosferik dış koşulların etkisine dayanıklı ve uzun ömürlü olması gerekir. Bu nedenle yüzeylerin sağlamlaştırılması ve ömrünün uzatılması esas amaçtır. Yüzeylerin iyi incelenmesi, doğru yüzey hazırlıkları ve doğru boya sistemlerinin tekniğine uygun şekilde uygulanması gerekir. 

Dış yüzeyler genel olarak eski boyalı ve yeni yüzeyler olmak üzere iki kısma ayırarak gruplandırılır ve uygun boya sistemleri tespit edilir.

Uzun yağlı alkid reçinesi esaslı, çözgenli, akrilik emülsiyon esaslı, su ve silikon reçine esaslı çözgenli son kat boyalardır. İçerisindeki pigment derişiminin, kritik pigment hacim derişiminin (CPVC) üzerinde olması sağlanır. Böylelikle yağmur, çiğ gibi etmenlerin buharlaşarak filmi terk etmesi hedeflenir.
 

Dış Cephe Boya Özellikleri 


Dış cephe boyaları atmosferik dış koşulların etkisine dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Yüksek ve düşük sıcaklıklarda uygulanabilirler. Uygulandıkları eski yüzeyleri de sağlamlaştırırlar. Esneklikleri yüksektir. Ultraviyole ışınlarına karşı dirençlidir.
 

Dış Cephe Boya Çeşitleri 


Yapı yüzeylerinin dış kısımlarında kullanılan, dayanımı yüksek boyalardır. Yukarıda belirtilen özelliklere göre dış cephe boyaları şöyle sınıflandırılabilir:

Silikon Esaslı Dış Cephe Boyası

Silikon esaslı boya, silikon emülsiyon esaslı, mat, yapı son kat dış cephe boyasıdır. Silikon esaslı boyanın silikon yapısındaki labirent doku, duvardaki nemin engellenmeden dışarı atılmasını sağlar ve duvarlar sürekli kuru kalır.

Bu nedenle tuzlu su buharının zararlı etkilerine karşı boya tabakası kendini korur. Uygulandığı yüzeylere, yayılma özelliğinden dolayı kolay sürülür. Zaman ve işçilikten tasarruf sağlar. Kullanırken sıçramaz ve damlamaz. Silikon esaslı boya uygulandığı yüzey ile bütünleşir. Böylece cephedeki kabarma ve dökülmeler engellenir. Yüksek su buharı geçirgenliğine ve yüksek örtücülüğe sahiptir, çevreye zararsızdır, az kokuludur. Atmosfer koşul ve kirliliğine, güneş ışınlarına, sürtünme ve darbelere karşı dayanıklıdır.

Sıva, serpme, tarak beton ve mineral yüzeylerde, ayrıca yenileme için rengini kaybetmiş, kendini taşıyabilen silikat veya akrilik esaslı boyaların üzerine sürülebilir. Nefes alma kabiliyetinin yüksek olması nedeniyle ısı yalıtım sistemlerinin üzerine uygulanır. Silikon esaslı boya uygulanacak yüzeyler sağlam, temiz, kuru ve kendini taşıyabilecek durumda olmalıdır.

Uygulama; silikon esaslı boya en çok % 10 sulandırılarak iki kat hâlinde fırça, rulo veya püskürtme ile yapılır.

Silikon esaslı boya uygulanacak yüzeyler sağlam, temiz, kuru ve kendini taşıyabilecek durumda olmalıdır. Silikon esaslı boya en çok % 10 sulandırılarak 2 kat hâlinde fırça, rulo veya püskürtme ile cepheye uygulanır. Yüzeylerde gerekli zemin hazırlığın yapılması, silikon esaslı boya astar ile astarlanmış olması aderansı artıracak ve boya sarfiyatında önemli bir tasarruf sağlayacaktır. Her kat boya arasında 12 saat beklenilmesi önerilir. Geniş yüzeylerde dalgalanmayı önlemek için, malzeme daima aynı miktar su ile inceltilmeli, iyice karıştırılmalı ve yüzey üzerine ara vermeden uygulanmalıdır. Uygulama sırasında yüzey ve hava ısısı en az +5 °C ve en çok +30 °C’de olmalıdır. Bol esintili zamanlarda ve direkt güneş ışığı altında uygulamadan kaçınmalıdır. Kullanılan gereçlerin su ile temizlenmesi tavsiye edilir.

Grenli Dış Cephe Boya Kaplaması

Akrilik kopolimer esaslı, mat, yapı son kat grenli dış cephe kaplamasıdır. Sıva, beton ve diğer mineral yüzeyler ile kendini taşıyabilen emülsiyon boyalı yüzeyler üzerine, bozuk sıva ve hatalı zeminlerde yüzeye desen vermek amacı ile veya dekoratif amaçla uygulanır.

Gren yapısına uygun özel tanecik boyutuna sahip dolgularla geliştirilmiştir. Yüksek örtme gücüne sahiptir. Uygulandığı yüzeylere mükemmel aderans gösterir. Dengeli kuruma özelliği vardır. Atmosfer koşul ve kirliliğine, özel renk pigmentleri sayesinde güneş ışınlarına, sürtünme ve darbelere karşı dayanıklıdır. Solmaz ve çatlamaz. Nefes alma özelliğinden dolayı yüzeylerdeki nemi dışarı bırakır. Rulo ve sarfiyat değişikliği ile çeşitli desen çalışmaları yapılabilir. Kullanıma hazırdır, inceltilmez. Rulo ile uygulanır.

Boya uygulaması yaparken yüzey sağlam, temiz, kuru ve kendini taşıyabilecek durumda olmalıdır. Alt yüzey hazırlığı için mutlaka astar uygulanmalıdır. Yeni sıvalı yüzeylere kuruması için dört hafta zaman verilmelidir. Uygulama sırasında yüzey sıcaklığının +5 ºC ile +30 ºC arasında olmasına özen gösterilmelidir. Bol esintili zamanlarda ve direkt güneş ışığı altında uygulamadan kaçınmalıdır. Kullanılan araçlar su ile temizlenmelidir.

Akrilik Dış Cephe Boyaları 

Akrilik kopolimer esaslı, özel pigment ve dolgu sistemi ile geliştirilmiş, su bazlı, son kat dış cephe boyalarıdır.

Bu boyaların en önemli özellikleri; uygulandığı yüzeylere üstün aderans gücü ile çok iyi tutunması, atmosfer koşul ve kirliliğine, güneş ışınlarına, sürtünme ve darbelere dayanıklı olmasıdır. Nefes alma özelliği sayesinde yüzeyde oluşan nemin dışarı çıkabilmesini sağlar. Uygulandığı yüzeylerde yayılma özelliğinden dolayı kolay sürülür. Zaman ve işçilikten tasarruf sağlar. Fırça, rulo veya püskürtme yöntemi ile uygulanır. Su ile inceltilir.

Akrilik dış cephe boyası uygulanacak yüzeyler sağlam, kuru, temiz ve kendini taşıyabilecek durumda olmalıdır. Mineral esaslı yüzeylerdeki bozuklukları gidermek için dış cephe macunu uygulanmalıdır. Macun sıvaya aderans, esneklik, su yalıtımı sağlar. Gerekli zemin hazırlığı yapıldıktan sonra astar uygulanırsa aderansı artar. Boya sarfiyatında önemli bir ekonomi sağlar. Yeni sıvalı yüzeylere kuruması için dört hafta zaman verilmelidir. Uygulama sırasında yüzey sıcaklığının +5 ºC ile +30 ºC arasında olmasına özen gösterilmelidir. Bol esintili zamanlarda ve direkt güneş ışığı altında uygulamadan kaçınmalıdır. Uygulama fırça, rulo veya püskürtme yöntemi ile yapılmalıdır.

Akrilik dış cephe boyası brüt beton, düz veya pürüzlü her cins sıvalı, mineral esaslı yüzeylerde ve ayrıca kirlenmiş, rengini kaybetmiş eski boyalı yüzeylerde dekoratif ve koruyucu olarak kullanılır.
 

Boya Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


dış cephe boya renkleri Öncelikle uygulaması yapılacak boyaya ilişkin gerekli alet ve cihazların eksiksiz mevcut olması gereklidir.
dış cephe boya modelleri Boya uygulamasında en önemli kural; daima aynı sistemde, aynı markaya ait ürünler kullanılmasıdır.
dış cephe boya çeşitleri Seçimine karar verilen malzemenin uygulama talimatlarına mutlaka uyulmalıdır.
dış cephe boya firmaları Boya kirli ve nemli yüzeylere uygulanmamalıdır. Yüzey, uygulama yapılacak boyanın cinsine göre hazırlanmalı, mimari detay hataları giderilmelidir.
dış cephe boya uygulaması İlk defa boyanacak yeni, çimento sıvalı veya brüt beton yüzeyler için en erken uygulamanın 3–4 hafta sonra yapılmasına dikkat edilmelidir.
dış cephe boya uygulama fiyatları Bütün boyalar uygulamaya geçmeden ambalajında uygun bir karıştırıcı ile iyice karıştırılmalıdır.
dış cephe boya işçilik fiyatları Ahşap koruyucu, selülozik dolgu verniği ile epoksi grubu ürünleri ise ambalajında karıştırıldıktan sonra başka bir kaba alınarak tekrar karıştırılmalıdır.
bina dış cephe boyama fiyatları Boyalar çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda uygulanılmamalıdır. Boyama işlemi ince katlar hâlinde yapılmalıdır.
dış cephe boya renk kartelası Boyaya toz veya sıvı katkı yapılmamalıdır ve ambalaj üzerinde belirtilen inceltme oranından daha fazla inceltilmemelidir.
apartman dış cephe boyama fiyatları İyi yapışma sağlamak için parlak yüzey mutlaka matlaştırılmalıdır.
 
Dış Cephe Boya Fiyatları

Dış cephe boya fiyatları kullanılacak boyanın cinsine ve uygulama yapılacak cephenin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Dış cephe boya fiyatı almak ve VORTEX MİMARLIK ayrıcalıklarından faydalanmak için aşağıda bulunan ücretsiz keşif formumuzu doldurabilir veya (216) 441 28 24 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.


Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.