Ahşap Tavan Nasıl Boyanır

ahşap tavan

Ahşap bir tavan boyamak, diğer ahşap formlarını boyamaktan çok farklı değildir. Ana farklar, herhangi bir yüksek yüzeyi boyarken karşılaşacağınızla aynıdır ve bunlara erişilebilirlik ve fiziksel zorlanma dahildir. Ahşap tavan, dekoratif bir cephe olarak alçı tavanın üzerine yerleştirilmiş panelli ahşap ise, panelli bir duvar boyamakla aynı şekilde davranmalısınız.
 

Adım 1 - Hazırlık


Boyamadan önce korumak istediğiniz her şeyi örtün. Boya sıçramalarının kumaşlara veya kaplanmış yüzeylere bulaşmasını önlemek için mobilyaları ve zemini örtün.
 

Adım 2 - Tavanı Temizleyin


Tavandaki tozu veya örümcek ağlarını temizlemek için bir süpürge kullanın. Tüm köşelere girdiğinizden ve rulo veya boya fırçasına takılabilecek her şeyi çıkardığınızdan emin olun.
 

Adım 3 - Zımpara


Ahşap bir tavanı zımparalamak kolay bir iş olmayacak. Tamamen ters çalışacaksınız, bu nedenle çalışmak için iyi bir açı elde etmek son derece zor olacaktır. Bir iskele platformuna uzanabilir ve kullandığınız zımpara makinesinde daha iyi bir pozisyon alabilirseniz, biraz daha basit olabilir. Bu yöntem kesinlikle toz maskesi ve koruyucu gözlük gerektirecektir çünkü içine toz düşecektir. 
 
Adım 4 - Astar

Astar boyayı uygulamak için bir rulo kullanın. Boyayı eşit şekilde uygulayın ve ruloyu yavaşça hareket ettirerek sıçramayı azaltın. Ruloyu aşırı yüklemeyin. Tavanı çapraz damar yöntemi kullanarak boyayın, böylece daha ince damarlı alanlar eşit şekilde kaplanır. Eşit dağılım elde ettiğinizden emin olmak için deseni takip edin.
 
Adım 5 - Bir Bakın

Farklı bir perspektiften bakmak için bölgeden aşağı inin ve uzaklaşın. Odanın dört köşesinde ayakta durun ve tavana bir göz atın, ince noktalar veya gözden kaçan alanlar olup olmadığını kontrol edin. Astarın rengi ahşaba zıt bir renkse, ince alanları kolayca fark edeceksiniz, ancak astar kahverengiyse, renkten ziyade gölgede bir fark aramanız gerekebilir.

Adım 6 - Boya

Astar tamamen kuruduğunda tavanı boyamaya başlayabilirsiniz. Yine, ruloyu aşırı yüklememeye dikkat edin. Desen boyunca tekrar boyayın ve ardından boyamayı tamamlamak için damarı takip edin. Tavanı her zaman farklı bir açıdan inceleyin ve gerekirse ikinci bir kat uygulayın.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.