Boya Astarı Nasıl Uygulanır

astar boya nasıl yapılır

Bir duvara boya astarı uygulamak, son kat için daha iyi bir yüzey oluşturmaya ve boya işinizin daha uzun süre yeni görünmesini sağlamaya yardımcı olacaktır. Boya astarı, son kat için kullanılan boyanın gerçek renginin geçmesini sağlar. Birçok kişi bir boya astarı kullanmanın zaman alıcı olduğunu veya gerçekten gerekli olmadığını düşünür, ancak mümkün olan en iyi görünümü istiyorsanız, o zaman bir boya astarı şarttır. Bir boya astarı uygulamak zor değildir. Doğru teknik, istediğiniz sonuçları elde etmek için önemlidir. Aşağıdaki makale, boya astarını duvarlarınıza nasıl düzgün şekilde uygulayacağınızı gösterecektir.
 

Adım 1 - Alanı Hazırlayın


Herhangi bir boyama projesinde olduğu gibi, çevreyi korumak isteyeceksiniz. Mobilyaları odadan çıkarın veya duvarlardan uzağa yerleştirin ve kalın bir bez veya muşamba ile örtün. Ayrıca zemininizi koruyun. Duvara boya astarı uygulamadan önce temizlenmesi gerekir. Duvarda kalan her türlü kalıntı boya astarının düzgün yapışmamasına neden olabilir. Duvarı dikkatlice inceleyin ve çekiçle duvar yüzeyinin hemen altına ekstrüde çiviler çakmak veya tamamen dışarı çekmek için kullanın. Vidaları yüzeyin hemen altındaki duvara daha derine daldırmak için bir tornavida kullanın veya bunları çıkarın. Duvardaki tüm delikleri macunla doldurun. Tamamen kurumasını bekleyin ve hafifçe zımparalayın. Duvarları silmek için sabunlu su kullanın ve ardından kalıntıları gidermek için nemli, tüy bırakmayan bir havlu kullanın. Boya astarı istemediğiniz duvarın etrafına maskeleme bandı yapıştırın.
 

Adım 2 - Boya Astarını Seçin


Bir boya astarı seçmek, bitmiş boya işinizin nasıl görüneceğini belirlemede çok önemlidir. Yağlı ve lateks boya astarları arasında seçim yapmanız gerekecektir. Lateks bazlı bir astarın uygulanması daha kolaydır ve esnektir. Lateks boya astarı ayrıca soyulma ve çatlamaya karşı dayanıklıdır ve sade sabun ve su ile temizlenebilir. Yağ bazlı boya astarı ahşaba daha derin nüfuz eder ve ahşabın içindeki tanenlerin yüzeye çıkmasını da engelleyebilir. Bu astar, öğütülmüş kereste üzerinde kullanım için mükemmeldir. Astarınızı seçerken, ev geliştirme mağazasındaki veya boya merkezindeki personelle konuşun. Onlara kullanacağınız boyanın rengini söyleyin, böylece astarı uygun bir şekilde renklendirebilirler.
 

Adım 3 - Boya Astarını Uygulayın


Astarı mağazadan aldığınızda, sizin için iyice karıştırmalarını isteyin. Projenize başlamadan önce bir süre kullanılmadan duruyorsa, herhangi bir kimyasal ayrımı yeniden entegre etmek için kutunun altındaki boya astarını karıştırın. Astarın bir kısmını bir boya tepsisine dökün. Astarı boyanacak duvarın kenarlarına uygulamak için bir boya fırçası kullanın. Astarın maskeleme bandının altına girmesini önlemek için maskeleme bandından fırçalayın. Astar kenarlara uygulandıktan sonra boya silindirine geçebilirsiniz. Fazla boya astarını çıkarın ve duvarın geri kalanını kaplamaya başlayın. Boya fırçasıyla ve yuvarlanan her bölümde az önce yaptığınızla örtüştüğünüzden emin olun.

Astarı uygularken katmanları çok kalınlaştırmadan tüm alanı kapladığınızdan emin olun. Ayrıca, astarın üzerine boyamadan önce uygun bir kuruma süresi sağlayın, böylece duvara düzgün bir şekilde kürlenmesi ve boya tabakasını kabul etmeye hazır olması için zamana sahip olur.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.