Boyaların İşlevlerine Göre Sınıflandırılması

Boyaların İşlevlerine Göre Sınıflandırılması

Boyalar işlevlerine göre; 
 
  • Astar 
  • Arakat 
  • Bazkat 
  • Sonkat 
  • Vernik 
  • Macun

şeklinde sınıflandırılmaktadır.

Astarlar; boyanın uygulanacağı yüzeye yapışmalarını ve korozyonun boya filminin altına geçerek yüzeyin zarar görmesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Su veya yağ bazlı olabilen astar boyalar, yüzey üzerindeki pürüzleri gidererek düzgün bir tabaka üzerinde renk uygulama imkanı sağlamaktadırlar. Astarlar mevcut bir boya üzerine uygulandığında üzerine gelecek yeni rengin de kalıcı olmasını sağlamaktadır. Yüzey hazırlamasının ardından yapılan astar boyanın temelini oluşturmaktadır.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için su bazlı iç cephe boyası sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Arakat; istenilen tabaka kalınlığını sağlamak amacıyla astar ve son kat arasında uygulanan boya katıdır.

Bazkat: Son kat boya uygulanmadan önce, boya filminin altında pürüzsüz bir yüzey oluşturmak amacıyla yüzeydeki çizikler ve boşlukları doldurmak amacı ile uygulanan boya katıdır. Son kat boyanın iyi yayılmasını kolaylaştırmakta ve boyaya iyi bir görünüm sağlamaktadır. İçerisinde katkı ve dolgu maddeleri yüksek bir boya katı olması sebebiyle son kat uygulanmadan önce tamamen kurumaları gerekmektedir.

Sonkat: Boya gamının en üst tabakasını oluşturmaktadır, bu nedenle yüzeyleri dış etkilere karşı dayanımı yüksek olmalıdır. Yüzeyi koruyarak dekoratif bir görünüm kazandıran ve örtücülükleri yüksek olan boya katıdır.

Vernik: Boya içindeki pigmentlerin çıkarıldığında oluşan kimyasal malzemedir. Renk verici pigmentlerin bulunmaması sebebiyle saydam bir organik kaplama malzemesidir. Vernik saydam olması sebebiyle yüzeyin kendi renginin, boya üzerine atıldığında boyanın kendi renginin korunmasını sağlamaktadır.

Macun: Boya uygulaması yapılacak olan yüzeydeki çukur, derin çizik gibi pürüzlerin giderilmesi için spatula ile sorunlu bölgelere uygulanan düşük pigment miktarı ve yüksek dolgu ile katkı maddesi içeren ve yüzeyin tamamının aynı yüksekliğe gelmesini sağlayan kimyasal malzemelerdir. Macun üzerine boya uygulaması yapılmadan önce arada astar uygulaması yapılmalıdır.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.