Dış Cephe Boya Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

dış cephe boya dikkat
 
Evinizin dışını boyamak, değerini ve görünümünü büyük ölçüde artırabilir. Yeni bir (veya iki) kat boya ile perişan ve çekici olmayan bir eve dikkat çekici bir görünüm verebilirsiniz. Ev boyama projenizi planlarken göz önünde bulundurmanız gereken bazı yapılması ve yapılmaması gerekenler vardır:

Yapılması Gerekenler


Hevesli ve tecrübeli bir kendin yap tipi değilseniz, profesyonel bir boya firması ile çalışmayı düşünün, dış cephe boyası karmaşık ve fiziksel olarak zorlu bir iştir. Çok fazla merdiven tırmanma ve sıkı çalışma söz konusudur ve belirli bir düzeyde deneyim ve bilgi gerektirir. 

İş için doğru boyayı seçin. Lateks iyi bir seçimdir çünkü UV ışınlarına dayanıklıdır ve alkid boyalar kadar solmaz. Ayrıca soyulma ve çatlama olasılığı daha düşüktür. Su bazlı lateks boyalar, yağ bazlı alkid muadillerine göre daha hızlı kurur ve temizlenmesi daha kolaydır, sadece sabun ve su gerektirir, oysa alkidler solvent gerektirir.

Yerel hava durumu raporlarınızı kontrol edin. Yağmurlu, nemli veya rüzgarlı günlerde ne pahasına olursa olsun boya yapmaktan kaçının. Kötü hava günlerinde boya yapmak, boyama projenize zarar verecektir.

Projeniz için doğru araçlara sahip olduğunuzdan emin olun. Lateks kullanıyorsanız, panjurlar, süslemeler ve diğer alanlarda kullanmak için yüksek kaliteli bir sentetik fırçaya ihtiyacınız olacaktır. Duvarlarınız için doğru genişlikte ruloyu satın alın ve evinizin dış yüzeyine hangi silindirlerin en uygun olduğunu kontrol edin. Kullanım konusunda deneyimli değilseniz asla boya püskürtücü kullanmayın. Kullanması çok zordur ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız çok dağınık olabilir. Boyarken güvenlik nedeniyle daima göz koruması ve şapka kullanın ve temizlik ve dökülmeler için çok sayıda emici bez bulundurduğunuzdan emin olun. Dış cephe boyası için güvenli bir merdiven şarttır.
 

Yapılmaması Gerekenler


Hazırlık çalışmalarında asla köşeleri kesmeyin. Profesyonel bir boya firması ile çalışmak, tüm hazırlık çalışmalarının özenle yapılmasını sağlayacaktır. Çalılar, çiçek ve zeminler damlamaya karşı naylon örtülerle örtülmelidir. Eski boyanın yüzeye düzgün bir şekilde yapışması için eski çatlak veya kabarmış boya kazınmalı ve zımparalanmalıdır. Boya işinin bozulmaması için yüzeylerdeki tozlar yıkanmalıdır. Astarı atlamayın, düzgün ve eşit bir boya kaplaması sağlamak için astar kullanılmalıdır.

Daima yüksek kaliteli boyalar seçin ve asla daha ucuz boyalar kullanmayın. Jotun dış cephe boyası gibi yüksek kaliteli boyalar, daha ucuz olanlardan çok daha uzun süre dayanır ve daha pürüzsüz ve daha profesyonel bir sonuç sağlar.

Komşu evlerinizin renk şemalarından çok uzaklaşmayın. Komşularınız vahşi ve egzotik renkleri beğenmeyecek. Kişiliğinize ve zevkinize sadık kalarak, en şık görünüm için mahallenizle uyumlu renkler seçmeye çalışın.

Merdiveni hareket ettirmek yerine daha geniş bir alanı boyamaya çalışmayın. Bunu yapmak sadece tehlikeli olmakla kalmaz, aynı zamanda görünür boya izlerine sahip zayıf ve düzensiz bir boyama işi ile sonuçlanır. Uygun zamanı ayırmadığınız sürece boyama işinize başlamayın. Hiçbir şey yarı boyalı bir evden daha kötü olamaz.

Uzmanlık gerektiren işler için bir uzmana ihtiyacınız olacak. Her zaman olduğu gibi boyama projelerinize yardımcı olmak için buradayız!  Tüm boya uygulamalarınız için (216) 441 28 24 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz. Evinize özel boya ve malzeme seçiminden başlayarak boya uygulamasının tüm aşamalarını birlikte planlayalım!
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.