Dış Cephe Duvar Boyası Nasıl Yapılır

dış cephe boya nasıl yapılır

Eviniz için bir dış cephe boyası seçerken,  dayanıklılık ve genel performans, örtücülük, küf direnci, UV ışınlarına karşı direnç, uygulama kolaylığı gibi hususları aklınızda bulundurun.

Dış cephe duvar boyası için Jotun dış cephe boya ürünlerimizi incelebilirsiniz. Boya alanınızı hesapladıktan sonra, gereken boya miktarı ve her türlü teknik bilgi için her zaman bir Vortex boya uzmanına danışabileceğinizi unutmayınız.

Adım 1: Evin etrafındaki olabildiğince çok eşyayı çıkararak alandan uzaklaştırın (posta kutuları, panjurlar, dış mekan mobilyaları, aydınlatma armatürleri, vb.). Çıkarılamayan bitkileri veya eşyaları naylon ile kaplayarak koruduğunuzdan emin olun. Ayrıca, boyamak istediğiniz alanların altına da koruyucu naylonlardan serebilirsiniz.

Adım 2: Başlamadan önce uygun yüzey hazırlığının önemini anlamak önemlidir. Boya, işlenmemiş duvarlara yapışmadığından, duvarlar boyayı kabul edecek şekilde hazırlanmalıdır. Bu işlem yapılmazsa boya, zamanla yontulur ve pul gibi dökülür.

Duvarları yeni bir kat boya ile kaplamayı denemeden önce yüzeyi iyice temizleyin ve bir kat duvar kaplaması astarı uygulayın.

İlk olarak duvardaki kir, toz ve gevşek eski boyayı basınçlı yıkayıcı veya bahçe hortumu ile temizleyerek başlayın. Daha sonra özel olarak formüle edilmiş boya sökücüler veya sıyırıcılar ile eski boya katmanlarını çıkarın.

Duvarlar temizlendikten sonra duvar kapatıcısı astar kullanmanızı öneririz. Bir duvar sızdırmazlık maddesi astar izleri, lekeleri ve onarım çalışmalarını kapsayacaktır. Bir duvar sızdırmazlık maddesi, yeni boya katının yapışmasını ve böylece boya işinizin sonucunu da geliştirir.

Önerilen Makale: Boya malzemeleri, boya teknikleri ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için dış cephe boya firmaları sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Adım 3: Duvarların boyamak istemediğiniz kısımlarına maskeleme bandı uygulayın. Duvarların altındaki yüzeyi naylon ile koruyun.

Adım 4: Bir fırça ile boyama. Fırçanıza boya alırken kılların üçte birini boyaya batırın ve kutunun içine hafifçe vurun. Çok fazla boyayı kaldıracağından, kılları kutunun kenarı boyunca sürüklememeye çalışın. Boya uygularken, fırçanızla uzun, pürüzsüz konturlar kullanın. İyi yayılmış, eşit bir kat için, yağ bazlı ev boyalarını birkaç kez ileri geri fırçalamanız gerektiğini unutmayın.

Bununla birlikte, lateks boyalar daha az fırçalama gerektirir. Oldukça hızlı kurudukları için, aşırı fırçalama boya filminin derin fırça izlerini kesebilir. Lateks boyalar kullandığınızda, boyayı bir veya iki arka konturla cömertçe uygulayın ve ardından kurumasını bekleyin.

Bir rulo ile boyama. Boyayı rulo ile uygulamak, duvarcılık ve sıva gibi tüm yüzeylerde iyi çalışır. Bir boya rulosu kullanmak için, rulonuzu boya tepsisine daldırın ve fazla boyayı çıkarmak için ileri ve geri yuvarlayın. Aldığınızda damlarsa aşırı yüklenir. Uzun, düz konturlar kullanın ve tüm yüzeyi kaplamak için farklı yönlerde yuvarlayın. Boyayı bir yönde darbelerle bitirin. Duvarları rulo ile “W” vuruşlarında boyayın. Ardından alanı eşit bir şekilde örtmek için boyayı düz çizgiler halinde uygulayın. Tavan farklı bir renge sahipse, maskeleme bandını kullandığınızdan emin olun.

Adım 5: Döşemeyi bitirin. Döşeme, boyadığınız son alan olmalıdır. Önce pencere kanadınızı ve kapı panelinizi kaplayarak başlayın, ardından pencere çerçevelerini ve kapı kaplamasını boyayın. Boya pencerenin macun çizgisine girerse, macun yüzeyini sudan korumaya yarar. Temiz bir kenar oluşturmak için fazla boyayı bir jiletle kazıyın.

6. Adım: Boyanın çok dikkatli bir şekilde kurumasını bekleyin ve gerekirse ek bir kat uygulayın.


Bu aşamalar için yeterli zamanınız yoksa tüm dış cephe boya uygulamalarınız için (216) 441 28 24 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz. Evinize özel boya ve malzeme seçiminden başlayarak boya uygulamasının tüm aşamalarını birlikte planlayalım!
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.